in

ТОП-10 змін, які необхідні для гармонізації земельного законодавства

Вступ України в ЄС передбачає гармонізацію українського законодавства з правом Європейського Союзу. Зокрема — і земельного законодавства.

Чому необхідна масова оцінка земель? Чи дійсно можлива безоплатна приватизація земель? Та як створити додаткові можливості для іпотеки земель?

Команда EasyBusiness спільно з AEQUO Law Firm та CIVITTA за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку АГРО провели аналіз кращих світових практик регулювання земельних відносин та розробили концепцію гармонізації земельного законодавства України з правом ЄС.

Коаліція РПР ділиться з вами ключовими тезами.

Дивіться інфографіку за посиланням.

Органічне виробництво

Розвиток виробництва органічної продукції гальмується через відсутність достовірної інформації про земельні ділянки, на яких ведеться органічне землеробство. Відповідно до Національної економічної стратегії, до 2030 року частка с/г угідь під органічним виробництвом повинна становити мінімум 3%, зараз — близько 0,6%.

Натомість відомості про земельні ділянки, які використовуються для виробництва органічної сільськогосподарської продукції, мають вноситися до Державного земельного кадастру і є доступними для аграрії, посадовців та суспільства.

Іпотека земель

Нині близько 65% сільськогосподарських земель обробляються орендарями, але право оренди землі не можна використати як заставу для отримання кредитних коштів, що звужує доступ агровиробників до фінансових структур.

Концепція пропонує створити дієвий механізм застави права оренди землі для залучення аграріями кредитних ресурсів для розвитку своїх господарств. Цей механізм має передбачати, зокрема, процедури звернення стягнення на земельні ділянки як предмет застави та примусовий продаж права оренди землі на прозорих торгах.

Масова грошова оцінка

Сьогодні нормативна грошова оцінка земельних ділянок не відображає їх ринкової вартості, що призводить до недоотримання податкових платежів місцевим бюджетами та доходів власниками і орендодавцями земель.

Команда EasyBusiness пропонує масову оцінку земель, яка базувалася б на ринковій вартості земельних ділянок і обраховується автоматично за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Кадастрова та реєстраційна система

Значна частина функцій Державного земельного кадастру не реалізується через недостатність фінансування. Натомість спрямування частини плати від надання адміністративних кадастрових послуг на фінансування кадастрової системи часто є самоокупними.

Право постійного користування

Зараз державні і комунальні підприємства володіють великими площами земель на праві постійного користування. Вони отримують землі без участі в торгах та за заниженою платою, що створює корупційні ризики.

Потрібна ж трансформація права постійного користування землями державної і комунальної власності у право володіння й користування землею для обслуговування та будівництва об’єктів нерухомості.

Консолідація земель

Внаслідок паювання 27,5 млн га земель на паї, середній розмір яких складає 4 га, масиви земель с/г призначення стали занадто подрібненими. Земельні ділянки, одного власника чи користувача розташовані у різних частинах полів, утворюючи черезсмужжя та ускладнюючи обробіток.

Натомість варто запровадити механізм консолідації земель, завдяки якому земельні ділянки кожного власника будуть об’єднані чи розташовані суміжно. Такий механізм має бути простим і не затратним.

Охорона земель і ґрунтів

Відсутній  комплексний механізм захисту земель через брак інформації про якісні характеристики ґрунтів. Це створює перешкоди для забезпечення ефективної охорони земель.

Варто встановити на законодавчому рівні порядку формування та використання достовірних відомостей про якісні характеристики ґрунтів через внесення таки відомостей для Державного земельного кадастру.

Вилучення землі для суспільних потреб

При вилученні земельних ділянок через суспільну необхідність необгрунтовано й надмірно порушують права власників земельних ділянок. Необхідно запровадити додаткові гарантії власників земельних ділянок шляхом втсановлення чітких критерії, за яких власник може вимагати викупу всієї ділянки або повернення вилученої її частини, якщо після вилучення такої частини використання ділянки, що залишилася у власника, за цільовим призначенням є неможливим.

Обмеження прав власності для громадян та юридичних осіб

Потрібно надати можливості громадянам країн ЄС та юридчиним особам, зареєстрованим в ЄС, набувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Безоплатна приватизація земель

Наразі наявних уу країні вільних земель недостатньо для реалізації права на безоплатне отримання у власність 6 земельних ділянок різного цільового призначення у середньому площею 2,5 га для всіх громадян. Більше того, такий механізм відсутній у законодавстві країн-членів ЄС.

Необхідно скасувати право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок як такого, що породжує нерівність, корупцію й гальмує економічний розвиток України.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Військовозобов’язані чоловіки з подвійним громадянством тепер з України виїхати не можуть

Можна прийти навіть з повісткою: Міноборони запускає проєкт з рекрутингу операторів дронів