in ,

Тиждень на війні…

Всім привіт!

Минув ще один тиждень, і, отже, настав час для Дона підвести підсумки останніх подій. Це тим більше, враховуючи всю суперечливу інформацію про події в Курській області Російської Федерації за останні 48 годин.

***

Курськ – Західний сектор

З району Комутівки новин немає: начебто ЗСУ здійснюють рейд, майже дійшовши до стику траси Е101 з трасами А142 і М3. Заподіяв багато неприємностей росіянам, що спонукало їх послати в цьому напрямку два полки. Але крім того: ніхто нічого не скаже.

При цьому обидві сторони зосередили увагу на Глушковському районі.

Два тижні тому 103-тя бригада територіальної оборони своїми безпілотниками знищувала російську техніку . Російські підрозділи РЕБ змогли виявити сигнали з місць їх запуску та атакувати їх, можливо, через те, що українські групи не рухалися відразу після своїх пусків. Після того, як 103-тя втратила більшість своїх груп безпілотників , росіяни атакували 51-м полком ВДВ (див.: штурм 8 техніки ): спускаючись з Коренево, він увійшов у Снагост. У той час як цей штурм було зрештою зупинено всередині Снєгоста, і ВДВ зазнала там значних втрат, 103-тя потім була піддана удару 155-ї бригади морської піхоти із заходу. У результаті цього штурму потрапили українці в полон, а український автомобіль потрапив з РПГ у Снагості. З’являються двоє солдатів , в одного горить частина одягу, але йому вдається загасити вогонь. Більш того, 155-й встиг проїхати аж до Любимівки, поки його не зупинили на в’їзді в це село з півдня.

Команди безпілотників є важливою частиною будь-якого оборонного арсеналу, але росіяни не повинні були бути в змозі пройти сім кілометрів майже без протидії. Бригади територіальної оборони часто не мають такої кількості техніки, як інші бригади, але було б непогано, якби вони мали кілька ПТРК і мін. Коли Росія досягла сіл, українські війська вступили в бій.

Тим часом, услід за 51-м полком ВДВ, частини 106-ї дивізії ВДВ очищали ліс на північ від Красноотктябрьского і саме село. Коли він рухався до Снагоста, одна з його компаній була націлена безпілотником , що переконало тих, хто вижив, на мить відійти. Та все ж згодом Снагост упав.

155-а ОМБр наступала на Комарівку і на південь, повз Апанасівку , де українські БРДМ і самоскид були підбиті безпілотниками. Але за добу Україна вже вдарила по російських військах у їхні фланги і змусила їх заплатити ціну.

Повідомляється, що 13 вересня російська атака на Любимівку залучила 14 БМП. З протистоянням українських 501-го батальйону (36-ї бригади морської піхоти) та 82-ї десантно-штурмової бригади бій тривав кілька годин. Російська БМД підірвалася на міні на захід від села, а український безпілотник влетів у будинок на західній частині села. Згодом Росія змогла отримати контроль над селом.

Загалом росіяни просунулися на сім кілометрів до Снагоста та ще на шість кілометрів до Любимівки, після чого перегрупувалися для продовження.

На той час ЗСУ били по росіянах в утвореному котлі з усього, що було під рукою: артилерії, мінометів, БТР і ПТРК. 51-а ВДВ і 155-а морська піхота зазнали таких втрат, що після захоплення Любимівки їхні вцілілі війська присікли в очікуванні українських контратак (одна з рот 51-ї ВДВ втратила 90 зі 100 бійців). Дійсно, Україна змогла відновити певні позиції, про що свідчить цей звіт про те, що Україна відбила Обухівку після втрати M113 на міні.

Наслідки катастрофічного підриву БТР-82 – ймовірно 155-го НІБ.

Ще один БТР-82 готується і ось-ось розпадеться від гігантської детонації.

Поки Росія була зосереджена на фронтальній атаці, Україна увійшла в чорний хід.

У Новому Путі, на півдорозі між Тетькіним і Кульбаками, Україна розгорнула 225-й десантно-штурмовий батальйон за підтримки саперів. Останній спочатку розмінював перешкоди вздовж кордону , втративши при цьому танк та інженерну машину (51.243014,34.513370). Однак тоді росіяни змогли лише спостерігати, як українська техніка просувалась на високій швидкості на Веселе , що за 1500 метрів на північ від кордону. Приблизно в той час з’явилися повідомлення про те, що Україна знищує російські розвідувальні безпілотники, через що ворогу буде важко стежити за подальшими рухами ЗСУ. Те, що це призвело до того, що генерали ФСБ, які командували військами ВДВ і ВСРФ у цьому районі, втратили контроль, видно з повідомлення росіян, що вони вступили в бій з українськими військами в Сергіївці , яка знаходиться в 12 км від прориву в Новому Путі і лише в 5 км від Кульбаків. З суботи (14 вересня) 225-й десантно-штурмовий батальйон знаходиться в південному Глушковому.

Точна форма цього українського вторгнення в Курську область залишається невідомою, але очевидно, що:

а) несподівано запеклий український опір, значні втрати та український наступ у російський тил змусили росіян припинити наступ;

б) ФСБ і ВСРФ були захоплені настільки зненацька, що 155-й СІБ довелося кинути свій тил у спроби зупинити український наступ на Глушково, і

в) росіяни не мали лінії оборони на південь від цього міста: вони були повністю зосереджені на власному контрнаступі і не очікували українського удару в свою спину. Тому й реакція була хаотичною та повільною, і українцям вдалося дійти до Глушкового.

Чи зможуть українці тепер убезпечити важливе місто, ми побачимо. Навіть якщо факт залишається фактом, що росіяни все ще контролюють дорогу між ним і Коренево: інакше вони справді опинилися б у великій біді.

В іншому місці в цій частині Курської області російський безпілотник атакував будинок в окупованому Україною Тетькіно за 200 метрів від кордону (51.2587454556, 34.259611537). Невідомо, наскільки Україна просунулася в місто, але це ще одне джерело тиску на Росію. Своєю чергою, ООС завдало авіаудару по будівлі біля Комарівки, яка, як повідомляється, була заповнена російськими військами.

У Дарино знищили українську САУ . Інша САУ диміла за 3 км від Суджі, де було знищено ще три машини. І ця колона українських Т-64 бачила кращі часи:

Український підрозділ безпілотників « Хорне Груп» впевнений у перемозі України. Вони повідомляють, що зараз в оточенні знаходиться до 8000 російських військ, і називають поточні бої «українською операцією Багратіон», маючи на увазі битву 1944 року, в якій 28 з 34 дивізій німецької групи армій «Центр» було знищено, а 300 000 німецьких солдатів опинилися в пастці. Менша версія цієї битви дуже малоймовірна, оскільки Росія наразі має багато шляхів відходу, якщо її відкинуть.

Хтось із неназваного спецпідрозділу сказав, що на початку наступу на Курську Україна могла б дійти до Курська, якби не можливість невеликих невідомих російських підрозділів влаштувати їм засідку, подібно до російського вторгнення у 2022 році. Крім того, Курськ був занадто далеко для матеріально-технічне забезпечення для підтримки їх діяльності. Письменник зазначив, що контрнаступ росіян був передбачуваним, оскільки вони нарощували сили, а тиск на українські позиції посилюватиметься. За його словами, це стосується і Покровська, куди просування противника сповільнилося після того, як Україна надіслала підкріплення. Чому Україні так довго доводилося підкріплення до Покровська, він не пояснив.

Російський дистанційний мінувальник був знищений безпілотником біля понтонного мосту. Не було сенсу паркувати машину так близько до понтонного мосту, тому що влучний реактивний залповий реактивний залп по мосту міг легко послати осколки в міни на цій відстані. В іншому місці інший удар GMLRS був спрямований по піхоті, а не по мосту поблизу.

На початку війни Росія захопила всі морські нафтові вишки та перетворила їх на пости дистанційного зондування. Раніше на деякі з них український спецназ проводив рейди, щоб знищити або захопити електронне обладнання. Минулого тижня Україна здійснила наліт на Крим-2 і оприлюднила свою версію подій , згідно з якою збили російський літак із ПЗРК. Про жертви не говорять. Росія заявила, що знищила 8 із 14 рейдових катерів.

Порівняння знімків 4 і 14 вересня показує, що Чорноморський флот Росії евакуював навіть порт Новоросійськ .

***

Росія

На території заводу “Омськтрансмаш” сталася пожежа . Завод випускає автомобілі ТОС-1 та інші. Ймовірно, джерелом пожежі стали трансформатори за межами заводу. У Свердловській області після вибуху газу горів металургійний завод .

За 2200 км на схід від Москви пара хлопців 13 і 14 років спалила вишку стільникового зв’язку. Хтось із Telegram заплатив їм 300 доларів. Тоді їм запропонували 55 тисяч доларів, якщо вони спалять вертоліт Мі-8 . Використовуючи бензин і сигарети, вони знищили гелікоптер, але при цьому отримали сильні опіки і згодом заарештовані.

***

Україна

Росія навмисно націлена на підстанції , які забезпечують енергією охолодження трьох діючих ядерних установок України. Без операцій охолодження перегріті реактори можуть розплавитися.

Рік тому Буданов заявив, що з літа 2025 року Росія почне мати серйозні проблеми з економікою. У червні минулого року він сказав, що атаки на російські нафтопереробні заводи не змінять кардинально війну, але негативно вплинуть на економіку. Нещодавно він повторив , що російська економіка почне мати проблеми влітку 2025 року, сказавши, що це не призведе до колапсу, «але це змусить їх задуматися про наступні кроки… Росія бореться виключно за свій рахунок, і вони втрачають серйозні гроші». Він також сказав , що артилерійські боєприпаси Північної Кореї та збільшення виробництва керованих бомб і ракет «Іскандер» є величезною проблемою на лінії фронту, і що російське внутрішнє планування показує, що в середині наступного року вони матимуть кризу з наймом… що буде літо 2025 року.

Незважаючи на «подвоєння» оборонного виробництва під час перебування Олександра Камишина на посаді міністра оборонпрому, він подав у відставку і тепер є радником. Він сказав, що виробництво «потроїться» до кінця року, не надавши жодних цифр. Він також повідомив, що Україна почала виробництво власних 155-мм снарядів, не надавши поточних чи планових показників виробництва.

Канада надала Україні 1400 броньованих автомобілів Senator і найближчим часом почне їх будувати в Україні .

***

Дипломатія

У результаті чергового посередництва ОАЕ 103 російські військові, захоплені в Курську, повернулися додому після обміну на 103 українських військовополонених, яких бачили тут, коли переходили в Україну з Білорусі . Примітно, що росіяни наполягали на поверненні своїх рекрутів, захоплених минулого місяця під Курськом: не їхні війська вже 1-2 роки утримуються в полоні в Україні. З українців 23 були бійцями «Азову» з Маріуполя. Двома днями раніше відбувся обмін 49 полоненими. Для деяких сімей це возз’єднання ,

Після того, як російський безпілотник приземлився в Латвії , міністр оборони Литви сказав, що підрозділ повітряного патрулювання НАТО, дислокований у його країні, повинен скоротити процес прийняття рішень, щоб швидше залучити та збити безпілотники. Російські ракети та безпілотники приземлилися в Польщі . За останні два роки дев’ять безпілотників приземлилися в Румунії. За двома останніми спостерігали F-16 . Єдиною країною, яка збивала російські безпілотники над своєю землею, була Білорусь .

Карта інцидентів з російськими ударними БПЛА в Румунії. Поки що дислоковані там місцеві військово-повітряні сили та засоби НАТО обмежилися «супроводом» російських БПЛА, що пролітають через повітряний простір Румунії: їм заборонено стріляти по них. Досить не дивно, що це викликало жарти на зразок того, що Пуддинг вирішив наступним чином вторгнутися в Україну через Румунію, тому що він може бути впевнений, що НАТО забезпечить супровід, а не воюватиме з його військами…

***

Обладнання

Півроку тому американський розробник штучного інтелекту познайомився з групою українців, які їхали до Сан-Франциско на хакатон. Вони хотіли побачити, чи є нові ідеї, які вони могли б повернути для підтримки військових зусиль. Таким чином, за 24 години американець і двоє його партнерів створили дрон, який міг орієнтуватися без GPS і коштував би лише 500 доларів. Проблеми потрібно опрацьовувати, наприклад, коли штучний інтелект шукає на карті неушкоджену будівлю, яка була зруйнована на землі, але всі проблеми зрештою можна вирішити.

Більше російських розвідувальних безпілотників перехоплено.

Керовані ракети мають датчики руху, щоб визначити, де вони знаходяться відносно землі. Однак існує рівень похибки, який зростає з відстанню, яку він проходить. Зв’язок із супутниками GPS скидає правильне місце розташування ракети. Якщо сигнал від супутників GPS глушиться, ракета не може оновити своє правильне місцезнаходження, і ракета подорожує та вдаряється десь у межах цієї похибки. Квантове зондування запропонувало б досить точну навігаційну систему, щоб усунути потребу в поправках GPS, але такі системи були розмірами з маленьку кімнату. У лабораторіях Sandia у США вони виробляють міцну, мініатюрну версію та знижують вартість, а також завдяки мікрочіпам, які використовують промені світла замість електрики. Замість необхідних чотирьох лазерів вони використовують лише один лазер, який може виробляти світло чотирьох різних частот. Це призводить до відлуння, але вони зменшили інтенсивність відлуння в 100 000 разів. Ці розробки наближають їх до серійного квантового компаса, який дозволить керованому боєприпасу точно вразити ціль без допомоги GPS.

Ефективність РЕБ дуже різниться залежно від сектора для обох сторін, але в одному неназваному секторі зі 160 безпілотників, запущених росіянами за один день, 135 з них зазнали впливу української РЕБ.

Близько 220 ракет Fath 360 Іран відправив до Росії над Каспійським морем. Ракети мають дальність польоту 120 км і масу бойової частини 150 кг.

Військове керівництво

Лідерство – це бойовий мультиплікатор.

Є російські повідомлення з двох різних підрозділів у районі Покровська. Один стверджує, що має цифровий зв’язок, безпілотники, засоби радіоелектронної боротьби та навчання, координацію між різними підрозділами та систему матеріально-технічної підтримки. Інший російський підрозділ оснащує свої штурмові групи картами, єдині запаси, які вони отримують, — це вартість трьох днів, яку вони носять на своїх спинах, і немає транспортних засобів для забезпечення чи вогневої підтримки. Вони не тільки без власного забезпечення безпілотниками, їх постійно атакують українські безпілотники. Якщо ці звіти точні, Росія має велику різноманітність якості свого керівництва, як і українці. Справа не в тому, що кращі російські підрозділи не зазнають значних втрат: справа в тому, що вони мають підрозділи підтримки, які примножують їхню бойову міць, що може зменшити рівень їхніх втрат і, безумовно, спричинити більше втрат українців під час бою.

Виявляється, деякі російські командири навмисне розформовують свої підрозділи підтримки, якщо хтось у цих підрозділах їх злить. Лідер російського загону безпілотників у районі Покроська опублікував відео про те, як його загін потрапив у немилість у свого командира і був розформований, і що це, ймовірно, його останнє відео, оскільки їх відправили в штурм як піхоту. Після його смерті було опубліковано кілька звітів про інші загони безпілотників, які були розформовані після того, як їхні командири розлютилися на них. У деяких підрозділах були оператори безпілотників, виробничі та ремонтні цехи, аналітики розвідки, центри зв’язку та засоби РЕБ. Їх перепризначали механіками і радистами, але найчастіше — піхотинцями. У результаті розформування цих підрозділів стало менше інформації про українську діяльність і менше безпілотників, які можна виявити для артилерії.

Така поведінка не зовсім відома українській армії. 59-та моторизована бригада була відносно тихим, ефективним підрозділом. Він був добре навченим, дисциплінованим і ефективним. Одним із симптомів його ефективності є те, що його солдати мали лопати і мали використовувати їх для постійного покращення своїх оборонних позицій. Коли солдатів з 59-ї тимчасово замінили солдати з іншого підрозділу, а потім повернули на свої позиції, вони виявили, що інший підрозділ нічого не зробив для покращення позиції, а просто сидів і курив. Підзвітність або її відсутність є прямим результатом лідерства. 59-та мала чудового командира бригади, який терпів лише ефективних підлеглих керівників. Ці підлеглі лідери, у свою чергу, очікували, що їхні власні підлеглі лідери будуть ефективними. І тому весь ланцюжок відповідальності було поширено на солдата найнижчого рангу.

Командира бригади було визнано за його здібності, і він був підвищений у квітні, щоб задовольнити потребу на вищому рівні. Його заміна не мала такого успіху.

Новий комбриг був молодий, але ще мав здібних підлеглих, тож міг на них спертися. Він зробив не такий вибір.

Командир вибраної роти , іноземного добровольчого підрозділу, який був приписаний до 59-ї бригади понад півтора року, сказав, що новий командир постійно віддавав накази, які призводили до безпідставної смерті людей під його командуванням. Агрегатів постійно бракує замін. Згадана конкретна практика полягає в тому, що новий командир бригади накаже офіцерам, сержантам і солдатам, які пройшли розвідку, логістику та танки, замінити піхотні підрозділи, навіть якщо вони не мали піхотної підготовки. Без цієї підготовки вони не знали, що робити, і коли отримували наказ штурмувати, багато з них загинули.

Кілька місяців тому новий командир 47-ї бригади наказав використовувати своїх артилеристів як піхоту, оскільки їм не вистачало артилерійських боєприпасів. Наскільки я пам’ятаю, 17 з них загинули. Його незабаром замінили з цієї та інших причин, перш ніж він знищив бригаду.

Коли приходить новий командир і починає знищувати боєздатний підрозділ, це одразу помічають підлеглі керівники та солдати. За найкращих обставин їхнє життя щодня піддається ризику, тому вони добре налаштовані на ризик і відразу помічають зростання. Слід терпіти підвищені ризики через дії противника та пом’якшувати їх, наскільки це можливо. Не потрібно приймати підвищений ризик через некомпетентність. Тож підлеглі керівники та штаб виступатимуть, намагаючись боротися за боєздатність частини та життя своїх бійців. Якщо новий командир дорожить своїм его над життям своїх військ, виникнуть конфлікти.

Один розвідник мав такий конфлікт і попросив переведення в інший підрозділ. Натомість його відправили до піхотного підрозділу, хоча він був навчений користуватися HIMARS і ніколи не був у піхоті. Коли той підрозділ отримав наказ про штурм, він був убитий. Другий солдат, який не навчався в піхоті, був відправлений в піхотну частину як відплата і також загинув. Тепер уся бригада боїться говорити, боячись, що їм накажуть виконати самогубну місію, необдуману атаку без належного планування чи підтримки.

На цьому справа не зупинилася.

59-й утримував свої позиції протягом двох років, але за цей час жодного разу не був відкинутий більш ніж на 5 км. Це в середньому 200 метрів на місяць і багато втрат росіян, що є відмінним показником. У середині квітня, невдовзі після приходу нового командира, росіяни почали просуватися до Красногорівки, яку обороняла 59-та бригада. До початку серпня Росія контролювала більшу частину міста. Крім того, українські сили на півночі були відкинуті, а 59-та опинилася під загрозою бути відрізаною та оточеною. Тож бригада прийняла розумне рішення трохи відійти й зменшити шанси на оточення.

Тільки це було не рішення командира бригади. Він вирішив, щоб підрозділ залишався на місці, навіть якщо це означало його знищення. Командири його батальйону не погодилися й відступили самостійно, врятувавши сотні від смерті чи полону. Тому їх звільнили.

Нещодавно 31-ша бригада опинилася в такій самій ситуації, коли війська були оточені, а бригада не отримувала наказів чи координації, тому командири батальйону скоординували рятувальні дії з 47-ю бригадою та витягли своїх військ. Здається, це був випадок некомпетентності. Цей командир 59-ї поєднує некомпетентність зі своїм его, і результати смертоносні.

Війська 31-ї бригади.

Командира звати Богдан Шевчук. Зневага до нього серед підлеглих поширена. 2 липня військовий кореспондент Юрій Бутусов писав, що Шевчук молодий, енергійний і міг би стати боєздатним командиром роти чи, можливо, батальйону, але не має досвіду командування бригадою, і фактором його підвищення став кумівство. Катерина Поліщук – медик, захоплена на «Азовсталі» та обміняна у травні 2022 року, незабаром після звільнення приєдналася до 59-ї бригади. З частини вона пішла в червні, всього через три місяці після приходу Шевчука. Вона звернулася до Зеленського у Facebook з проханням провести розслідування та усунути Шевчука. Лейтенант із позивним «Олексій» погодився з Поліщуком, сказавши, що командир бригади перекинув на передову майже всю розвідку бригади та інших. Внаслідок цих переміщень у піхоту загинули начальник розвідки, командир артилерійського відділення батальйону та старший сержант розвідувального підрозділу. Наступного дня Сирський наказав провести перевірку 59-ї бригади у зв’язку з останніми втратами частини.

Розслідування були й раніше. 23 червня старший офіцер бригади «Азов» подав офіційну заяву про проведення перевірки щодо командувача Об’єднаних сил генерал-лейтенанта Юрія Содоля за його поведінкою з 2022 року. Наступного дня Содоля було звільнено .

Вище керівництво вже знало про проблеми Содоля через скарги, опубліковані в соцмережах за місяць до того під час наступу на Харків. Ці скарги викликали тисячі дописів на підтримку обурення. Навіть якщо скарги є обґрунтованими, публічне ведення справ становить небезпеку для громадськості та морального духу підрозділу. Він також не піддається спокійному, раціональному судженню. З Содолем пов’язували як успіхи, як-от оборона Вугледара, так і невдачі, як-от Кринки. Спокійні оцінки корисніші, ніж емоційні дискусії.

Офіцер, який два роки служив у 59-й бригаді, Сергій Цехоцький не погодився з «Олексієм» і Поліщуком, заявивши, що Поліщук не був у бригаді, а служив добровольцем і не може оцінювати командира. Він каже, що Шевчук не просто сидить у штабі, а їздить по частинах, і публічно говорити про проблеми шкідливо для моралі. Він говорив про значні втрати росіян. Однак розслідування зосередиться на жертвах України.

Ігор Луценко – колишній народний депутат, нині військовослужбовець української армії. Він каже, що питання компетентності командира є поширеним і про нього потрібно говорити відкрито. Єдина система підзвітності, яка існує зараз, це коли командир вищого рівня оцінює командира нижчого рівня. Немає механізмів захисту для анонімних незалежних організацій, які можуть опитувати персонал. Військову службу правопорядку (ВСП) переведено у підрозділ військової поліції зі скороченими повноваженнями. 90% скарг ігноруються, слідчих не пускають у підрозділи, не вистачає кадрів для проведення ретельного досудового розслідування. За відсутності іншої ефективної системи соціальні мережі є найкращим варіантом для більшості обслуговуючого персоналу.

Виконання наказів є життєво важливим для військової дисципліни. Підзвітність як солдатів, так і командирів є важливою. Має бути баланс між цими двома факторами. Але зрештою, як завжди, справа зводиться до лідерства. Командири повинні знати про ці проблеми, перш ніж повідомляти про них у соціальних мережах. Їхнє спілкування не повинно обмежуватися їхніми безпосередніми підлеглими, вони повинні бути обізнані про командне середовище двома рівнями нижче.

При цьому українська армія досі страждає від спадщини радянської армії. Одним із найбільших ресурсів західних армій є сержантський корпус. Розподілене лідерство – це бойовий мультиплікатор, і це більше, ніж просто лідерство на рівні загону. Сержант взводу піклується про добробут солдатів у взводі з матеріально-технічним забезпеченням та іншими питаннями та бере на себе командування взводом, якщо командир взводу є недієздатним, а недосвідченому лейтенанту було б добре прислухатися до порад сержанта взводу. Перший сержант працює над матеріально-технічним забезпеченням разом із старшиною роти і повинен бути в курсі кожного солдата роти. Старшина є очима та вухами командира батальйону в усьому його підрозділі та постійно спілкується з сержантами та солдатами. Якщо виникають проблеми в роті, він повідомляє про це командира батальйону. Те саме стосується старшини бригади та кожного рівня командування. Вони є паралельною системою зв’язку та істотним розширенням обізнаності командира.

Важко встановити нову культуру та нові процедури під час війни, але зрештою політичне та вище військове керівництво несе відповідальність за роботу своїх підлеглих. Вони повинні знайти щось, що працює: цей процес завжди починається з усвідомлення проблеми до того, як вона розростається.

TOM KUPER

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Зміна місцезнаходження юридичної особи

Понад п’ять тисяч аспірантів, які нібито вступили у попередні роки, внесли до єдиної бази лише цьогоріч