У Мюнхені завершилася конференція з безпеки – найбільший міжнародний форум за участю понад ста президентів, прем’єрів та міністрів. Центральною темою цьогорічного заходу очікувано став конфлікт навколо України. Українську делегацію в Мюнхені приймали як героїв, тоді як офіційних осіб із Росії на конференцію не запросили. Втім, це не завадило російським чиновникам вступати в заочну дискусію зі своїми опонентами.
Пропозиції практично всіх учасників Мюнхенської конференції зводилися до одного: треба підтримувати Україну аж до поразки Росії
Про те, як згуртувалися члени НАТО і як зросла роль цього військово-політичного блоку (держсекретар США Ентоні Блінкен сказав, що за це треба подякувати президенту РФ Володимиру Путіну, «який зробив для зміцнення Північноатлантичного альянсу більше, ніж будь-хто на планеті») . Про необхідність продовжувати нарощувати постачання озброєнь і техніки Україні (за словами українського президента Володимира Зеленського, який виступив по відеозв’язку, якому на конференції аплодували стоячи, «тільки так Давид зможе перемогти Голіафа»). І про небезпеку передчасного перемир’я (на думку глави МЗС Німеччини Анналени Бербок, «якщо Росія зараз припинить стріляти, не буде війни, якщо Україна припинить стріляти — не буде України»).
Віце-президент США Камала Харріс оголосила під час свого виступу в Мюнхені, що «Росія скоїла в Україні злочин проти людяності» і «має бути притягнута до відповідальності».
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що «єдиний шлях гарантувати міцний і справедливий мир в Україні – це надати українцям військову підтримку». За його словами, «багато хто запитує, чи несе військова допомога Україні ризик ескалації конфлікту», але він із цим не згоден: «Вільних від ризику варіантів немає. Але ризик перемоги Путіна набагато вищий».
Про те, що “Росії не можна дозволити перемогти”, заявив у Мюнхені і французький президент Емманюель Макрон. Водночас, він додав, що, на відміну від інших, не підтримує ідею «повного розгрому» Росії.
«Я хочу, щоб Росія зазнала поразки в Україні, і я хочу, щоб Україна могла захистити свої позиції. Але я не вважаю, як деякі, що ми повинні прагнути повного розгрому Росії, атакуючи Росію її землі. Ці спостерігачі хочуть, перш за все, розтрощити Росію. Але це ніколи не було і ніколи не буде позицією Франції», – сказав він журналістам у Мюнхені.
Російської офіційної делегації на форумі не було. Новий голова Мюнхенської конференції німецький дипломат Крістоф Хойсген вирішив не запрошувати представників влади РФ, “щоб не давати їм майданчик для пропаганди” (замість цього на захід покликали російських опозиціонерів). Як відомо, на це в МЗС РФ відповіли, що з Москви ніхто й не полетів би до Мюнхена, навіть якби запрошення було.
Неучасть у конференції, однак, не завадила російським офіційним особам активно коментувати те, що відбувається у баварській столиці. Так, посол РФ у США Анатолій Антонов відповів на заяву Камали Харріс про причетність Росії до скоєння злочинів проти людяності в Україні. «Розглядаємо подібні інсинуації як безпрецедентну за рівнем цинізму спробу демонізувати Росію в рамках розв’язаної проти нас гібридної війни, — заявив він із Вашингтона. Насамперед, нестримну мілітаризацію київського режиму».
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв, у свою чергу, відгукнувся на слова Єнса Столтенберга про те, що ризик перемоги Росії набагато вищий, ніж ризик ескалації конфлікту в Україні. «Перекладаю на зрозумілу російську: ризик початку третьої світової війни істотно менший за ризик перемоги нашої країни»,— написав Дмитро Медведєв у своєму Telegram-каналі. На його думку, у НАТО Росію «ненавидять та бояться».
Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова прокоментувала заяву президента Франції Емманюеля Макрона про те, що Париж не хоче повного розгрому Росії. «Франція – член НАТО. Альянс у всіх документах прописував як противника Росію. Париж, можливо, і чинив опір, але зробити нічого не зміг і солідаризувався з цим, — зазначила вона.
Мюнхенська конференція однозначно об’єднала всіх навколо конфлікту на Сході України. Важко уявити собі тему, яка поряд з українською кризою торкалася б питань безпеки та співробітництва так прямо.
Єдиним виступаючим, хто не сказав на адресу Росії нічого критичного, був голова канцелярії комісії ЦК КПК із закордонних справ Ван І.
Він пообіцяв, що до кінця лютого Пекін представить план політичного врегулювання української кризи навколо України. Пекін планує оприлюднити його 24 лютого. З пояснень Ван І, щоправда, незрозуміло, чи йдеться про якусь «дорожню карту» чи загальні принципи.
«У позиційному документі ми повторимо пропозиції, зроблені головою КНР Сі Цзінь-піном, у тому числі про необхідність поважати територіальну цілісність і суверенітет, дотримуватись мети та принципів Статуту ООН, про необхідність серйозно ставитися до законних побоювань у сфері безпеки та підтримувати всі зусилля, що сприяють мирному урегулюванню. кризи», – сказав глава китайської делегації.
За словами Ван І, Китай в українському питанні «твердо стоїть на стороні миру та діалогу».
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…