Цього тижня у штаб-квартирі ОБСЄ у Відні була представлена 119-сторінкова доповідь «Про порушення міжнародного гуманітарного права, недотримання прав людини, військові злочини та злочини проти людяності в Україні». Вона охоплює період із 1 квітня по 25 червня 2022 року. Це вже другий огляд з моменту введення російських військ на Україну. Перший був представлений навесні. Обидві були підготовлені групою експертів ОБСЄ у рамках спецмеханізму, запущеного 3 березня з ініціативи Києва за підтримки 45 країн. Росія була проти створення цієї структури, не стала з нею співпрацювати і жорстко розкритикувала представлені нею висновки.
Друга доповідь, складена трьома експертами з Італії, Словенії та Чехії. І москві вона теж навряд чи сподобається.
З документа випливає, що в зоні російської військової операції в Україні грубо зневажаються міжнародно визнані правила ведення збройних конфліктів та базові права людини.
Відповідальність за більшість порушень автори огляду покладають на російські сили та представників Донецької та Луганської народних республік. Свої висновки укладачі огляду ґрунтуються на даних міжнародних організацій (таких як ООН, ОБСЄ, Рада Європи), неурядових структур та ЗМІ. Експерти також відвідали Україну, де, крім Києва, побували в Ірпені, Бучі та Гостомелі.
У доповіді йдеться про велику кількість цивільних осіб, які загинули через бойові дії в Україні з 24 лютого (за даними ООН, їх вже понад 5 тис.) та значне пошкодження цивільної інфраструктури (житлових будинків, лікарень, шкіл, адміністративних будівель, водопровідних станцій , систем електропостачання тощо).
На думку експертів, масштаби та частота обстрілів, внаслідок яких постраждали цивільні особи та інфраструктура, «у тому числі в місцях, де не було виявлено жодного військового об’єкта», свідчать про те, що військові дії велися російськими збройними силами «з нехтуванням їх зобов’язання дотримуватися принципів міжнародного гуманітарного права, таких як вибірковість та пропорційність».
«Сліди тортур та жорстокого поводження на трупах убитих цивільних осіб також свідчать про зневагу до принципу гуманності, яким повинні керуватися учасники воєнних дій»,— сказано в доповіді. Свідчення такого порушення міжнародного гуманітарного права — Женевських конвенцій та додаткових протоколів до них — експерти ОБСЄ зафіксували, зокрема, у Бучі та Ірпені. На їхню думку, йдеться про військові злочини, які мають розслідувати міжнародний суд.
У низці порушень доповідачі звинувачують як російські (і проросійські), так і українські сили — наприклад, це йдеться про вияв неповаги до мертвих.
У документі згадується про численні випадки, коли тіла цивільних та військових не забиралися, не вдавалися до землі або не обмінювалися. В одному з прикладів, описаних детальніше, йдеться про українських солдатів, які позували на тлі трупів російських військовослужбовців. Також експерти ОБСЄ знову, як і в першій доповіді, звинувачують обидві сторони у порушенні прав військовополонених.
Парламентська асамблея ОБСЄ засудила «військову агресію Росії» за відсутності її представників
У розділі про порушення базових прав людини йдеться про цілеспрямовані вбивства цивільних осіб, у тому числі журналістів, правозахисників та представників регіональних адміністрацій; незаконні затримання та викрадення таких осіб; широкомасштабних депортаціях українських цивільних осіб до Росії; різних формах жорстокого поводження, включаючи тортури, що застосовуються до затриманих цивільних осіб та військовополонених; несправедливому судовому розгляді. “Більшість порушень (хоча і не всі з них) були скоєні на територіях, що знаходяться під ефективним контролем Російської Федерації, включаючи території так званих Донецької та Луганської Народних Республік, і значною мірою приписуються Російській Федерації”, – наголошується в документі. У розділі про права людини другого звіту позначено два елементи, яких не було в квітневому огляді: фільтраційні табори та передача Росією затриманих українців владі ДНР-ЛНР, яка сама судить їх, виносячи зокрема смертні вироки.
Серед базових прав людини, які порушуються під час бойових дій, експерти ОБСЄ також виділили економічні, соціальні та культурні права, такі як право на освіту, здоров’я, соціальне забезпечення, харчування та воду.
Реагуючи на подані експертами висновки, заступник постпреду РФ при ОБСЄ Олександр Волгарьов заявив, що вони «не мають для Росії та багатьох інших ні політичної, ні юридичної ваги». «Взяти хоч би методологію складання цього так званого документа. Вона настільки слабка і примітивна, що навіть якось ніяково її коментувати»,— сказав він. За словами російського дипломата, «переважно це компіляція сумнівних матеріалів» західних ЗМІ та неурядових організацій. «Є, щоправда, рідкісні згадки офіційних російських джерел, проте укладачі доповіді не спромоглися їх правильно процитувати. Проте пропаганди київського режиму — хоч відбавляй»,— зазначив Олександр Волгарьов.
За його словами, укладачі доповіді «навіть не намагаються створювати видимість об’єктивності та неупередженості». «Вони не соромляться фактично відкрито симпатизувати київському режиму, який вісім років тому розв’язав громадянську війну проти власного населення»,— заявив заступник постпреда. Він звинуватив авторів огляду у тиражуванні «голослівних звинувачень» та «банальних фейків». І додав: «Ми глибоко шкодуємо, що так званим експертам і цього разу не вистачило професіоналізму, у тому числі аналітичних навичок та системного мислення, для складання справді неупередженої картини того, що відбувається». Висновки так би мовити треба робити самим. росія знову все відмитає.
Коментарі
Loading…