Міністр оборони США Ллойд Остін 20 листопада здійснив візит до Києва, щоб, за його словами, «надіслати важливий сигнал» про готовність Вашингтона допомагати Україні «зараз і в майбутньому». На тлі дискусій про обсяги і терміни надання допомоги Україні, що тривають у США, а також тривоги і невизначеності в Євросоюзі, що зростає, візит глави Пентагону став знаковим. Однак очевидно, що заради однієї лише «подачі сигналу» він до Києва навряд чи поїхав би. Не менш важливим для нього було особисто з’ясувати обстановку на фронтах та ознайомитися зі стратегічними планами українського командування, щоб, ймовірно, аргументовано пояснювати Конгресу США, чому Білий дім просить для ЗСУ стільки додаткових мільярдів.
Голові Пентагону Ллойду Остіну було важливо з перших рук отримати інформацію про те, що відбувається на фронтах, і дізнатися про подальші плани українського командування.
Незважаючи на серйозні складнощі в Конгресі зі схваленням додаткових мільярдів доларів фінансування для України, офіційний Вашингтон намагається показати, що не збирається відмовлятися від військової підтримки. Напередодні, 19 жовтня, Ллойд Остін провів телефонні переговори з главою Міноборони України Рустемом Умеровим, під час яких міністри обговорили «останні події на полі бою» та обговорили плани на засідання контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн», заплановане з відеозв’язку. 22 листопада. Як з’ясувалося, ця розмова була лише попередньою — у понеділок, 20 листопада, Ллойд Остін з’явився у Києві. Його візит, як і поїздки інших іноземних політиків та чиновників, із міркувань безпеки не анонсувався.
«Я сьогодні тут, щоб надіслати важливий сигнал: США продовжать підтримувати Україну в її боротьбі за свободу проти агресії Росії як зараз, так і в майбутньому», — пояснив мету поїздки сам Остін.
І хоча цю думку за останні півтора року він повторював неодноразово, обставини невизначеності з приводу подальших параметрів військової допомоги неминуче провокували питання: чи намагався Ллойд Остін своєю присутністю в Києві просто заспокоїти українських і не в останню чергу європейських колег, які побоюються, що їм доведеться одним, без США нести на собі весь тягар допомоги Україні, або ж у нього справді були підстави гарантувати сприяння Україні «зараз і в майбутньому».
Примітно, що напередодні цього візиту телеканал NBC повідомив, що лідери Конгресу США мають намір зайнятися розробкою законопроекту, який би задовольнив запит президента Джо Байдена про виділення фінансування на допомогу Україні та Ізраїлю (а також Тайваню і на безпеку південного кордону) в розмірі $106 млрд. Сенатори та члени Палати представників сподіваються, що після Дня подяки (23 листопада) зможуть повноцінно зайнятися узгодженням позицій та врешті-решт схвалити документ до Різдва (25 грудня). У Конгресі припускають, що запит пана Байдена зазнає змін, однак і Україна, і Ізраїль мають непогані шанси отримати довгоочікуване фінансування.
Головне завдання — задовольнити вкрай правих у Республіканській партії та зробити параметри законопроекту для них більш прийнятними.
Очевидно, що узгодження позицій для законодавців не буде легким. Проте непрямі ознаки свідчать, що готовність до компромісів справді може проявитися. Символічно, що 20 листопада паралельно з Ллойдом Остіном у Києві опинилися представники провідного консервативного ресурсу в США, прийнятих президентом України Володимиром Зеленським. До українського лідера завітали гендиректор Fox Corporation Лахлан Мердок та журналіст Fox News Бенджамін Холл, якого було тяжко поранено навесні 2022 року під час обстрілу в Київській області, а члени його знімальної групи — оператор П’єр Закржевський та український фіксер Олександра Кувшинова — загинули. Пан Холл отримав із рук президента Зеленського орден «За заслуги» ІІІ ступеня. Крім того, пана Мердока український лідер подякував за приїзд до Києва, який, за словами пана Зеленського, надсилає «дуже важливий сигнал підтримки в той час, коли фокус уваги світу розмитий іншими подіями».
Тим часом, щоб Ллойд Остін міг предметно допомагати внутрішньоамериканським переговорам щодо подальшого фінансування Києву, йому, ймовірно, було потрібне чіткіше розуміння того, що відбувається на фронті, і подальших планів українського командування. Як повідомила газета The Washington Post із посиланням на представників Пентагону, під час візиту делегації.
Інакше кажучи, одна справа — обіцяти підтримку «стільки, скільки потрібно», інша — детальніше розуміти контури того, що відбувається і планується. Тим більше, за останній місяць політичне та військове керівництво України кілька разів пускалося між собою у суперечки щодо поглядів на майбутнє та стану справ на фронті. Республіканці ж, від яких зараз багато в чому і залежать подальші параметри допомоги Києву, неодноразово заявляли, що не готові схвалювати фінансування без розуміння «стратегії перемоги над росією».
За підсумками зустрічі з Володимиром Зеленським Ллойд Остін заявив, що США разом із союзниками та партнерами «продовжать підтримувати нагальні бойові потреби України, а також її довгострокові оборонні потреби».
Чи вдалося пану Остіну з’ясувати все, що він хотів, голова Пентагону, звісно, не сказав. Однак у той момент, поки він на зустрічі з паном Зеленським та іншими представниками українського керівництва заявляв про “тверду підтримку” з боку США, у Вашингтоні йому на допомогу раптово прийшла міністр фінансів Джанет Йеллен. В ефірі CNBC вона заявила, що не можна допустити, щоб Київ програв битву в тилу, і пояснила, що Україна повністю залежить від допомоги США. Міністр фінансів запевнила слухачів, що виділення багатомільярдного фінансування Україні та Ізраїлю саме те, що відповідає інтересам американської нацбезпеки.
Тим часом прес-секретар президента рф Дмитро Пєсков заявив 20 листопада, що США не намагалися контактувати з російською стороною щодо можливого врегулювання українського конфлікту. Раніше він заявляв, що Москва готова до переговорів, а нові постачання озброєнь Києву з боку союзників не змусять росію змінити свої цілі.
За публікаціями у ЗМІ
Коментарі
Loading…