Громадські активісти у Львові дізналися про особливості антикорупційної діяльності
Днями експерти Центру політико-правових реформ провели тренінг «Корупційні ризики навколо нас: вчимося виявляти» для представників західного регіону, присвячений питанням ролі громадськості у антикорупційній діяльності та способам її участі.
Про роль громадськості у заходах щодо запобігання корупції розповів Микола Хавронюк, експерт Центру політико-правових реформ, професор НАУКМА. «Виявлення та запобігання злочинам та дисциплінарним правопорушенням – справа як держави, так і громадськості та бізнес-середовища тощо», – звернув він увагу учасників тренінгу.
Питаннями для обговорення стали також правові засади, форми та інструменти антикорупційної діяльності громадськості.
Антикорупційна експертиза – це діяльність з виявлення в нормативно-правових актах чи їх проектах корупціогенних факторів, тобто положень, які здатні сприяти вчиненню корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією.
«Особливими сферами уваги з найбільшими корупційними ризиками на місцевому рівні є сфери земельних ресурсів, містобудування та архітектури, міського благоустрою, житлово-комунальна, транспортна інфраструктура та комунальна власність», – розповів М. Хавронюк.
Антикорупційні програми – новий інструмент, що має сприяти запобіганню корупції у державних інституціях, та закріплений у Законі «Про запобігання корупції», який прийняли у жовтні 2014 року. «Для чого він потрібен? Для того, щоб у самих державних інституціях реалізовувались заходи, які будуть дієвими при запобіганні корупції у самих інституціях та зменшуватимуть можливості для вчинення корупційних, пов’язаних з корупцією правопорушень», – розповів експерт Центру політико-правових реформ Євген Марчук.
Учасники тренінгу дізналися про три моделі проведення оцінки корупційних ризиків та формування і реалізації відомчих антикорупційних політик чи впровадження етичних стандартів. Активну участь у дискусії взяли представники ГО «Стоп корупції» та Антикорупційного форуму Львівщини.
Про публічні закупівлі розповів Мирослав Сімка, голова правління Центру громадського моніторингу та досліджень. «Основними порушеннями у проведенні тендерів є порушення при формуванні тендерної документації, порушення у тендерних пропозиціях учасників, порушення при вчиненні антиконкурентних дій між учасниками [змови, пов’язані особи]», – наголосив Мирослав Сімка. Цікавим продовженням обговорення став розгляд найбільш показових схем та порушень під час проведення торгів у Львівській області.
Про дієві практики участі громадськості у заходах щодо запобігання корупції розповів Олексій Роговик, координатор Антикорупційного форуму Львівщини. Він зазначив: «Запобігання корупції – це впровадження довгострокових місцевих антикорупційних рішень, що змінюють правила, що спрощують якісь процеси таким чином, що корупцією займатись стає неможливо, або невигідно. Цей процес складається з двох етапів: перший – напрацювання проектів рішень, друге – громадська адвокація, просування цих проектів рішень».
Захід організовано в межах проекту ЦППР «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується USAID.
Джерело: ЦППР
Коментарі
Loading…