В останій тиждень липня Національна школа суддів спільно з проектом ЄС та РЄ «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» провела для слідчих суддів місцевих загальних та апеляційних судів навчальний семінар «Розгляд слідчими суддями клопотань про застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні».
Як зазначив ректор НШСУ Микола Оніщук, семінар має на меті визначити сучасний стан правозастосування, віднайти шляхи вирішення проблемних питань у практиці застосування запобіжних заходів. А голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк у свою чергу відзначив, що проведення семінару було ініціативою ВРЮ. Він подякував НШСУ за оперативність в організації заходу. Водночас І. Бенедисюк висловив сподівання, що навчання дасть змогу суддям оволодіти прогресивними інструментами для прийняття рішень щодо застосування запобіжних заходів та дозволить їм уникати помилок при здійсненні правосуддя.
На унікальну можливість отримати необхідні знання та навички, обмінятися досвідом звернула увагу учасників семінару керівник спільного проекту ЄС–РЄ «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» Олена Трапезнікова.
Розпочався семінар з виступу Олександра Карєєва – заступника керівника другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро, в якому він зосередив увагу слідчих суддів на ролі запобіжних заходів у забезпеченні ефективного досудового розслідування. Далі слово взяла заступник начальника відділу забезпечення діяльності ректорату-радник ректора Національної школи суддів України Ольга Шаповалова, котра акцентувала увагу присутніх на ролі слідчого судді в забезпеченні конституційного права особи на свободу та особисту недоторканість.
Реальне ж бачення слідчих суддів щодо практики застосування запобіжних заходів було вивчено в ході експрес-опитування за допомогою клікерів, після чого обговорювання його результати. Обговорення переросло в активну дискусію, адже проблемні питання цікавили всіх.
Так, член Вищої ради юстиції Андрій Бойко запропонував до розгляду узагальнення основних проблемних питань, виявлених у зверненнях до Вищої ради юстиції щодо прийняття суддею рішень про застосування запобіжних заходів.
А експерт РЄ, старший суддя з Іспанії Хуан Карлос да Сілва поділився своїм баченням, якими мають бути запобіжні заходи в кримінальному провадженні та кого треба уникати.
Змістовним був виступ судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Наталії Марчук, який стосувався повноважень слідчого судді щодо обрання запобіжного заходу як гарантія права особи на справедливий судовий розгляд. А суддя Апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанів, відряджена до Національної школи суддів України, здійснила презентацію на тему розгляду слідчим суддею клопотань про продовження чи зміну запобіжного заходу та дотримання строків розгляду.
У свою чергу начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу НШСУ Тетяна Фулей зорієнтувала суддів у практиці Європейського суду з прав людини щодо України стосовно дотримання судами вимог статті 5 ЄКПЛ, використані інформаційних ресурсів з прав людини. Практичним аспектам написання слідчим суддею ухвал щодо запобіжних заходів, обґрунтуванню та мотивуванню судового рішення присвятив свій виступ голова Київського районного суду міста Одеси, голова Асоціації слідчих суддів України Сергій Чванкін.
Закріпити отриманні знання та навички судді мали змогу під час виконання практичних завдань у малих групах, обговорення та підведення підсумків семінару.
Підготував
Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ
Коментарі
Loading…