in

Росте нове покоління конституціоналістів

Днями в Конституційному Суді України відбулося відкриття вже V Літньої школи конституційного права «Верховенство права і конституціоналізм». Цьогоріч школа святкує свій перший офіційний ювілей, тому її урочисте відкриття пройшло саме в стінах єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні. Символічно, що Конституційний Суд України восени 2016 року також відзначатиме свій 20-річний ювілей від дня заснування.

Із вітальним словом до учасників школи звернувся суддя КСУ, професор, членкореспондент НАПрНУ, суддя Європейського суду з прав людини Станіслав Шевчук. Він привітав їх із початком роботи, подякувавши при цьому Координатору проектів ОБСЄ в Україні за підтримку в проведенні цього заходу.

Станіслав Шевчук нагадав присутнім, що 2 червня 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя), яким передбачено реформування діяльності вітчизняної судової системи, у тому числі Конституційного Суду України. Як було підкреслено, головною ідеєю цієї реформи є не лише опрацювання та імплементація тих змін, які були проголосовані в парламенті, а й застосування та розуміння Основного Закону в контексті конституційних цінностей. «Конституція — це не лише текст, але й цінності та права людини, які мають нерозкритий потенціал», — підсумував С. Шевчук.

Як зазначив національний радник з правових програм відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков, у заході беруть участь представники усіх регіонів України, які пройшли досить серйозний конкурс, і які є «майбутнім нашої держав». За його словами, конституційна реформа в частині правосуддя – це успіх не лише України, але й Європи.

У свою чергу заступник глави Адміністрації Президента України, секретар Конституційної комісії, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов зосередив увагу присутніх на роботі Конституційної комісії, яка розробила пропозиції змін до Основного Закону України. Активну участь в її засіданнях брали й провідні фахівці галузі конституційного права, українські та міжнародні експерти.

Він також детально зупинився на головних новаціях змін до Конституції в частині правосуддя, таких, як деполітизація та забезпечення незалежності судової влади, підвищення відповідальності суддів та оновлення суддівського корпусу за критеріями компетентності, професійної етики і доброчесності. Окреслив Олексій Філатов і основні зміни, що стосується повноважень КСУ, такі, як виокремлення функції суду в системі правосуддя, вилучення з його повноважень тлумачення законів, посилення незалежності суду, прозорий конкурс на посади суддів КСУ та запровадження інституту конституційної скарги.

Традиційно Літня школа буде присвячена принципам і цінностям європейської конституційної традиції, які з 25 по 30 липня 2016 року її учасники вивчатимуть на Чернігівщині. Крім Конституційного Суду в організації заходу візьмуть участь Координатор проектів ОБСЄ в Україні спільно з Асоціацією конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів.

У рамках роботи школи планується розглянути низку актуальних проблем конституційного права, належної правової процедури, верховенства права, а також системи захисту прав людини, що склалася в європейській правовій традиції.

Серед почесних гостей цьогорічної школи очікуються Алесандру Тенасе, президент Конституційного Суду Республіки Молдова та Георгій Папуашвілі, президент Конституційного Суду Грузії.

Учасникам школи буде запропоновано інтенсивну програму з метою отримання навиків аналізу, тлумачення та розуміння конституційних положень, ідей та концепцій, які лежать у їх підґрунті, а також міжнародно-правових актів у сфері прав людини і основоположних свобод. Програма школи орієнтована, в першу чергу, на поглиблення фахової підготовки правників у сфері конституційного права та захисту прав людини.

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні

Караджич подав апеляцію на вирок Гаазького трибуналу