in ,

Тренінговий центр прокурорів – один з успішних результатів реформи прокуратури – інтерв’ю з директором Л. Отрадновою

Інтерв'ю

Олеся Отраднова: «Тренінговий центр прокурорів – один з успішних результатів реформи прокуратури»

Специфічну тему юридичної освіти редакція ЮВУ вирішила розпочати знайомства з директором Тренінгового центру прокурорів України Олесею Олександрівною Отрадновою. Тема юридичної освіти, її реформи нині жваво обговорюється у професійних колах. Українські прокурори – це майже десятитисячний загін висококваліфікових юристів, що знаходиться під щільною опікою держави. Часи прокурорів на кшталт «прокурор — око государеве» або «прокурор має бути вовкодавом» пішли в небуття. Хоча багато чого старого все ж лишилося. Але, мабуть, мало хто уявляє що таке прокуратура як державний сервіс з підтримки прав людини та захисту інтересів держави. Тому знайомство з Олесею Отрадновою, доктором юридичних наук, професором, колишнім заступником декана юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка нам допоможе зрозуміти, що коїться за стінами колись спільного «хлібного» закладу, що мав цікаву історію, сильні кадри, практично необмежений бюджет для безбідного існування.

А можна було б почати з її біографії успішного науковця-юриста. Досконале володіння англійською мовою та наполегливість у праці зробили свою добру справу. Активна робота в Науково-консультативній раді при Верховному Суді України та при Верховному Суді, Спеціалізованій Раді із захисту дисертацій лише доповнюють загальну картину успішної кар’єри юриста, викладача й науковця. Монографія О. Отраднової, видана ще у 2009 році у видавництві «Юрінком Інтер» («Недоговiрнi зобов’язання в цивiльному правi України»), стала настільною книгою для багатьох юристів-цивілістів. Проте поза успішного кар’єрою вона може розповісти й про безсонні ночі, значні витрати людської енергії, складання сотень технічних документів, що супроводжують життєвий шлях цієї людини, котра раптом опинилася у вирі прокурорської освіти. Як розповідала, пропозиція очолити Тренінговий центр прокурорів України надійшла від Генерального прокурора Ірини Венедіктової. Аж надто заманливою назвати її не можна, адже Центр створено замість ліквідованої Національної академії прокуратури України, яка потягла за собою масове вивільнення працівників. І десятки невдоволених своєю долею людей, котрі зрозуміло, почали судитися.

Попри все це на сьогодні вже можна констатувати, що Тренінговий центр прокурорів України (далі — ТЦПУ, Центр) є діючою, живою інституцією. Тут відбуваються тренінги для прокурорів та державних службовців органів прокуратури, що мають в основному практичну спрямованість. Так, незабаром розпочнеться первинна підготовка кандидатів на посади прокурорів окружних прокуратур.

Але краще про все розповість сама очільника ТЦПУ.

— Для початку нашої бесіди про більш особистісне. Якою є кар’єрна траєкторія буття Олесі Отраднової, любимиці юрфаку КНУ імені Тараса Шевченка, цивіліста і теоретика права, що завела Вас люди в центр прокурорської освіти?

 

— До минулого,  року моя кар‘єра, можна так сказати, будувалася планово крок за кроком. Навчання на юридичному факультеті КНУ, після закінчення – робота на практиці, згодом – паралельне навчання у заочній аспірантурі та викладання на кафедрі цивільного права цього ж університету. Мені дуже подобалося поєднувати дослідження, викладання та практику, адже це надає можливість завжди бути, так би мовити, у професійному тонусі. Але згодом я зрозуміла, що одночасне якісне зростання в усіх напрямах неможливе. Треба розставляти пріоритети. І я обрала університет. Захистила докторську дисертацію, працювала на адміністративній посаді (заступник декана юридичного факультету КНУ) та продовжувала викладати. А от у 2020 році моя кар‘єрна траєкторія «здійснила крутий віраж». Очоливши Тренінговий центр, я перетворилася з «гравця» на «тренера». Я особисто не навчаю прокурорів. Мій функціонал як CEO – це загальне управління установою, розробка та реалізація стратегії її розвитку, кадрова політика тощо.

— Тренінгова освіта досить специфічна. Розкажіть, будь-ласка, саме про специфіку перепідготовки працівників прокуратури, її новації і що воно таке, — це підвищення кваліфікації, перекваліфікація, додаткова освіта чи щось інше?

— Формально ми визначаємо  систему підвищення кваліфікації прокурорів та державних службовців органів прокуратури як комплекс заходів, спрямованих на поглиблення та розширення професійних знань, умінь і навичок, які становлять основу їх професійної компетентності. Це різновид освіти дорослих. А фактично ми надаємо прокурорам та державним службовцям ті знання та навички (hard та soft skills), які необхідні їм у щоденній роботі.

Ми відмовилися від традиційного лекційно-семінарського формату викладання. Адже слухачі-професіонали, що приходять до ТЦПУ, не потребують багато теорії. Виклад теоретичного матеріалу займає не більше 15—20 хвилин. А далі йде активна робота самих учасників за фасилітації тренерів.

Наразі в Центрі немає жодного штатного викладача. І це надає нам безкінечні можливості обирати найкращих тренерів – справжніх фахівців у тій чи іншій сфері. Нашими тренерами є діючі прокурори, судді, судові експерти, іноді – адвокати, слідчі. Якщо тренінг стосується soft skills, ми залучаємо психологів, коучів, журналістів, мовників та інших фахівців.

Кожен тренінговий курс триває від одного до п’яти днів ( у середньому три дні) й складається з окремих тренінгів, об’єднаних єдиною метою. Ми пропонуємо три формати навчання: онлайн, офлайн та дистанційне. Карантинні обмеження неабияк актуалізували онлайн формат навчання, хоча зустріч в аудиторії та спільне виконання професійних вправ, як на мою думку не може бути замінено жодним Zoom.

 

— Як Ви набираєте слухачів до Центру?

— Раз на пів року створюємо каталог тренінгових програм для прокурорів із різних напрямів їхньої діяльності. Каталог оприлюднюється в електронному форматі та розсилається в прокуратури. Прокурори мають можливість самостійно обрати тренінг з каталогу та зареєструватися на курс. Ми опрацьовуємо отримані заявки та направляємо інформацію до кадрових підрозділів органів прокуратури. Далі за можливості прокурори направляються на навчання до Тренінгового центру. Подібним чином ми формуємо також і каталог тренінгів для державних службовців. Тобто на сьогодні діє система добровільного вибору тренінгу, адже навчання – це не покарання.

 

— Що сталося зі старими кадрами Національної академії прокуратури України? Вони допомагають, працюють на певних умовах, чи всі як один пішли в суди захищати свої права? Серед них, до речі, були й досить фахові люди та відомі всій державі імена?

 

— Як відомо, Національна академія прокуратури України була ліквідована постановою Кабінету Міністрів України № 175 від 03.03.2020р. «Деякі питання реалізації законодавчих актів України щодо першочергових заходів з реформи органів прокуратури». Як наслідок майже всі працівники академії були звільнені з отриманням передбачених законом виплат.

— Тренінговий центр прокурорів України є абсолютно новою інституцією. Він не є правонаступником НАПУ. Отже у Центрі формувалася нова команда. Коли відбувався відбір, ми в першу чергу звертали увагу на фаховість людини, а не на те, де він чи вона працювали до того. Тому на сьогодні у ТЦПУ працюють і колишні співробітники академії, і люди, що прийшли з інших інституцій. Також, як мені відомо, колишні працівники НАПУ посилили кадровий склад Верховного Суду, Офісу Генерального прокурора тощо, а деякі пройшли відбір і стали прокурорами. Якщо людина є фахівцем, вона завжди буде затребувана на ринку праці.

— Що можна сказати про бюджет перепідготовки прокурорів, в яку суму коштів це обходиться платникам податків?

— Фінансування Тренінгового центру здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, головним розпорядником яких є Офіс Генерального прокурора. Для виконання нашої статутної діяльності з бюджету виділяються кошти на оплату праці працівників ТЦПУ (наразі це близько 150 осіб, включаючи допоміжний технічний персонал), а також тренерів, які залучаються до тренерської діяльності. Ставки оплати встановлені остановою Кабінету Міністрів України № 1307 від 23.12.2020 року.

— Чи практикуються наукові заходи або наукові дослідження в ТЦПУ, наприклад, щодо реформування системи прокуратури чи якихось інших складних проблем, чи все проходить під повний «одобрямс» від керманичів ОГП?

— Якщо загалом говорити про класичну науку – то Тренінговий центр не є науковою установою. У нас немає жодної ставки наукового співробітника. В Україні на сьогодні 11 наукових установ юридичного профілю, не рахуючи більше сотні університетів. Є кому робити класичні наукові дослідження. Разом із тим працівники ТЦПУ проводять аналіз нагальних потреб у сфері прокурорської діяльності, актуальних практичних проблем тощо. Це робиться для розробки корисних для прокурора тренінгових курсів. Крім того, фахівці Тренінгового центру входять до складу робочих груп з розробки важливих концептуальних документів. Такими документами зокрема є Концепція розвитку кримінальної юстиції та органів правопорядку, написання якої було ініційовано Генеральним прокурором, положення про оцінку роботи прокурора, про підвищення кваліфікації прокурорів тощо. Ця діяльність також передбачає дослідження, але практичного, прикладного спрямування.

— Чи займаєтеся Ви тим, чим займалися раніше, зокрема поєднанням науково-викладацької роботи з практичною  діяльністю, адже система прокуратури хоча й перетерпіла значні зміни, але дещо ж лишилося. Скажімо, Ви державний службовець, чи не так?

— Ні жоден працівник Тренінгового центру, і я у тому числі, не є державними службовцями. Ми маємо звичайні трудові відносини, що регулюються КЗпП України. Моє безпосереднє завдання як керівника ТЦПУ – не викладати прокурорам, а розвивати інституцію. Також, оскільки діяльність Тренінгового центру це один із напрямів реформи, ми підтримуємо реформу в цілому, показуємо як змінюється сучасна прокуратура. І це займає значний час. Тому юридичною практикою я зараз не займаюсь.

— Ви є експертом з акредитації освітніх програм Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Чи залучають Вас до експертування по лінії НАЗЯВО й досі?

 

— Так, у свого часу я увійшла до пулу експертів з акредитації освітніх програм НАЗЯВО і навіть проводила експертизи. Проте робота експерта – це три повні дні самої експертизи, а ще підготовка до неї та написанню звіту. Все це вимагає значного часу, якого на сьогодні в мене немає. Тому вимушена відмовлятися від пропозицій агенства.

 

— Чи існує практика співпраці з аналогічними центрами із закордоння, наскільки вона є корисною?

— Звісно, існує. Тренінговий центр прокурорів України є вельми активним у міжнародному співробітництві. Ми підписали ряд договорів та меморандумів із міжнародними партнерами, увійшли до підгрупи «Кримінальне правосуддя» галузевої робочої групи «Правова держава, юстиція», створеної Міністерством юстиції України для проведення регулярного діалогу та координації діяльності українських інституцій і міжнародних партнерів. Залучаємо іноземних експертів до дизайнування тренінгів, беремо участь у міжнародних заходах, що організовуються онлайн або офлайн, активно співпрацюємо й переймаємо досвід NAC (National Advocacy Center) Національний центр адвокації (США). Окрім того, проводимо постійні консультації та співпрацюємо з Естонським центром східного партнерства, вивчаємо досвід британських колег. Додамо і те, що в червні цього року ми отримали статус спостерігача в European Judicial Training Network – мережі тренінгових центрів системи правосуддя, що об‘єднує майже всі європейські країни.

Сьогодні немає гострої потреби винаходити велосипед для того, аби створити дієву систему навчання професійного навчання прокурорів, достатньо проаналізувати міжнародний досвід та враховуючи національно-ментальні особливості, екстраполювати його на площину українських реалій професійного навчання. Я вважаю, що вивчення міжнародних практик та стандартів професійного навчання прокурорів є слушним в усіх аспектах.

 

— Й останнє питання. Раніше, як відомо, була перспектива розвитку Академії прокуратури України. Чи є така перспектива у ТЦПУ?

 

— Тренінговий центр прокурорів України вважаю,– це один з успішних результатів реформи прокуратури. Ми реалізували основну ідею, яка була закладена при його створенні та підтримана Генеральним прокурором Іриною Венедіктовою. Це ідея надавати прокурорам якісну, практично орієнтовану підготовку, виходячи із їхніх потреб.

Але сьогодні наша команда дивиться на Тренінговий центр не просто як на інституцію, що здійснює підвищення кваліфікації. Ми хочемо створити майданчик для професійного діалогу прокурорів, інформаційний хаб, де прокурор або держслужбовець органів прокуратури може отримати  матеріали, поради, посилання, необхідні в його професійному житті. І в нас багато планів. Серед найближчих – запуск Школи тренерів, розвиток професійної онлайн-освіти  для прокурорів, розбудова комфортного та сучасного тренінгового простору для навчання. В нас молода та амбітна команда, яка має багато ідей, а також сили й можливості для їх реалізації

 

 

  • Дякую за конкретні і цікаві відповіді. Спілкувався Віктор Ковальський

Рейтинг публікації

-1 points
Upvote Downvote

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Відповідальність за неподання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника

Дисциплінарна практика щодо затягування розгляду справ про адміністративні правопорушення