in

Коли треба оновлювати дані тільки через ТЦК і що означає статус перебування у розшуку

Необхідність військовозобов’язаних протягом двох місяців оновити особові дані — нині чи не найбільш обговорювана тема серед цивільних українців. З 18 травня до 16 липня вони можуть звернутися безпосередньо до територіальних центрів комплектування, центрів надання адмінпослуг або ж скористатися застосунком «Резерв+».

Ті ж, хто вже це зробив, подекуди з подивом знайшли себе «у розшуку» — і забили на сполох. Що це значить? Чим це відрізняється від статусу «уточнюється»? Чому військово-обліковою спеціальністю значиться «підсобний робітник», якщо є диплом про вищу освіту?

Головне питання: чи «запакують» одразу на фронт, коли прийдеш до ТЦК? Щоб розвіяти страхи й бентегу військовозобов’язаних, hromadske звернулося по роз’яснення до заступника начальника мобілізаційного відділу ТЦК Солом’янського району Києва — підполковника Павла Литвина.

У якому разі неодмінно треба йти саме до ТЦК

Який із трьох способів оновлення даних обрати? Якщо йдеться лише про зміну місця проживання, номера телефону, електронної пошти чи, скажімо, прізвища — можна просто актуалізувати інформацію про себе через застосунок у телефоні.

У такому разі турбувати ТЦК справді не варто, адже там і без цього вистачає роботи. До центру комплектування необхідно йти, коли потрібна особиста присутність: щоб написати заяву, отримати направлення на проходження ВЛК, коли справа стосується бронювання чи зміни статусу військовозобов’язаного.

“Зазвичай оминути ТЦК намагаються ті, хто не має бронювання і не може розраховувати на відстрочку від мобілізації. Але такий маневр не означає, що їм зрештою не доведеться особисто звернутися до центру комплектування”, – сказав Павло Литвин, заступник начальника мобілізаційного відділу ТЦК Солом’янського району Києва.

ЦНАПи опікуються військовозобов’язаними лише з 18 травня. Підполковник Павло Литвин пояснює, що це має такий вигляд: представник ТЦК чергує в ЦНАПі та надає консультації щодо військового обліку й інших питань, що перебувають у компетенції центру комплектування.

Якщо запит виходить за межі повноважень центру адмінпослуг, людину скерують до ТЦК. Павло Литвин припускає, що співпраця із ЦНАПами надалі розширюватиметься та частину функцій ТЦК вони зможуть узяти й на себе.

Чи впливає військово-облікова спеціальність на мобілізацію

Військово-облікова спеціальність визначається за освітою людини, її фахом. Що більше фахових спроможностей має військовозобов’язаний, то більше в нього спеціальностей — відповідно до документів, які підтверджують його професійні знання і навички. А ще ВОС можуть змінюватися під час служби.

Однак якщо людина 30 років тому здобула посвідчення водія вантажівки, але жодного дня не була за кермом, отримати таку ВОС водія вона не зможе. Ці нюанси визначаються під час особистої бесіди працівника центру комплектування з військовозобов’язаним.

“У багатьох значиться військово-облікова спеціальність «будівельник — підсобний робітник», бо ці люди після отримання приписного у віці 17 років більше не з’являлися у військкоматі. Отже, ТЦК не має інформації про їхню освіту. Таку ВОС дають людям без фахової освіти. Людина може бути хоч диригентом, але в ТЦК буде значитися підсобним робітником. Хочете мати відповідну ВОС — оновлюйте свої дані в ТЦК”, – каже Павло Литвин.

За словами підполковника, мобілізація людей із певними військово-обліковими спеціальностями відбувається за потребами ситуації на фронті. Однак ТЦК спершу відправляє мобілізованих не до конкретних частин, а до навчальних центрів для проходження базового загального військового вишколу. У цих центрах військовозобов’язаний може змінити свою спеціальність. Тобто ВОС в обліковій картці ще не означає конкретних обов’язків уже в армії.

Що означають статуси в картці військовозобов’язаного

Коли ви за допомогою застосунку «Резерв+» заходите в Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів «Оберіг», вас можуть збентежити статуси «у розшуку», «знято з обліку» тощо. Особливо, якщо ви вже здали в ТЦК усі документи на оновлення особистих даних — а ваш статус чомусь «уточнюється». Не бентежтеся на рівному місці — такі статуси часом викликані цілком прозаїчними ситуаціями. То що вони зазвичай означають?

«Уточнюється» — означає, що інформація, яку людина внесла для оновлення своїх даних, ще опрацьовується фахівцями ТЦК. Наприклад, людина надала довідку про те, що є студентом. Цю інформацію треба перевірити за реєстрами Міносвіти — бо раптом «студент» насправді відрахований із вишу ще пів року тому і через це втратив право на відстрочку від служби.
Цей статус тимчасовий — лише до моменту, доки відбувається актуалізація наданої людиною інформації. Після цього вона може отримати інші статуси, наприклад — «підлягає призову», «тимчасово непридатний» тощо.

«Підлягає призову» — означає, що людина може бути мобілізована. Вона або чекає на бойову повістку, або може принести до ТЦК документи, які підтверджують неможливість її призову (бронювання, право на відстрочку через навчання, народження третьої дитини тощо).

«Тимчасово непридатний» — цей статус надає військово-лікарська комісія за станом здоров’я. Наприклад, ВЛК з’ясувала, що людина потребує операції, яка може покращити її фізичний стан. Тоді на час лікування й реабілітації військовозобов’язаного визнають тимчасово непридатним до військової служби.

«У розшуку» — йдеться не про кримінальний розшук. Такий статус означає, що ТЦК упродовж років не отримували ніякої інформації про громадянина. Деколи військовозобов’язані не приходили для обліку ще з моменту отримання підлітком посвідчення про приписку до призовної дільниці. Наразі людина значиться в призовниках до 25 років (раніше — до 27).
Після 25, коли закінчується призовний вік, людина переходить у розряд військовозобов’язаних. Якщо громадянин у 25 років не з’явився в ТЦК, він і набуває статусу «у розшуку».

Також це стосується тих, хто переїжджає до інших населених пунктів, не знявшись із військового обліку за попереднім місцем реєстрації — і теж на роки випадає із поля зору ТЦК.
Щоб позбавитися цього статусу, необхідно якнайшвидше з’явитися в територіальний центр комплектування.

«Знято» — цей статус означає, що людину офіційно знято з військового обліку в цьому ТЦК у зв’язку зі зміною місця проживання або за станом здоров’я відповідно до висновків ВЛК.

«Виключено» — людину за віком або за станом здоров’я виключено з обліку як військовозобов’язаного. Також може йтися про громадянина, засудженого за тяжкі злочини. Цей статус мають і чинні військові. Адже коли людина йде на службу, вона перестає бути військовозобов’язаною, а стає військовослужбовцем.

Чи існує окрема повістка для проходження ВЛК

Представник ТЦК зауважує: «В інтернеті із цього приводу пишуть бозна-що. Насправді існують лише два види повісток: для уточнення облікових даних і для мобілізації на військову службу. Останню в народі називають “бойовою”. Проходження військово-лікарської комісії відбувається в межах оновлення облікових даних. Окремої повістки на ВЛК немає».

Рейтинг публікації

Written by Інна

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Людина зникла безвісти під час воєнного стану: Що робити?

Українцям планують підвищити основні податки