Про психічну екологію розумової праці.
Психогігієна нас вчить, що головне не збожеволіти на своїй роботі.
Німецькі психіатри давно зрозуміли, що мало просто лікувати душевні захворювання, потрібно робити так, щоб вони не з’являлися. ТОму виник цілий напрямок у науці під назвою психогігієна – тобто коло знань про те, як досягти та зберегти психічне здоров’я. Простіше кажучи, це знання про те, як не збожеволіти у ранньому віці. А з часом своєрідне божеволення накрає нас у вигляді псіхічних відхилень. Про те краще поберегти себе.
Базові рекомендації з психогігієни:
1. Активно розвивати інтереси, які пов’язані з професією.
Тобто якщо ви розумовао працюєте за комп’ютером, то обов’язково потрібно мати хобі, в яких цей самий комп’ютер не бере участі – наприклад, спорт, настільні ігри, просто прогулянки.
2. Почистити своє спілкування.
Довкола вас не має бути «токсичних» людей або тих, кому ви не бажаєте подавати руки. Треба хоча б мінімізувати спілкування з ними. А ще знайти як найбільше друзів, спілкування з якими впливає на вас позитивно.
3. Орієнтуватися у свої комунікаціях як на результат, одночасно й на процес.
Ми так часто прагнемо чогось досягти, що забуваємо насолоджуватися «буттям». Адже саме воно відновлює сили. Є такі заняття, які заряджають саме тому, що вони не орієнтовані досягнення конкретної мети. Наприклад, малярство, прослуховування музики, оповідань, прогулянки улюбленими місцями.
4. Обов’язково навчитися сповільнюватись.
У божевільному ритмі сучасного життя ця навичка дуже важлива. Іноді потрібно зупинитися, подивитися навколо або просто озирнутися, швидко проглянути у минуле, скласти короткий план на майбутнє. Загалом планування не потрібно перетворитися у мрії, фантазії.
5. Читати художню літературу. Для мотивації розумової праці це просто необхідно. Читати художку, а не лише професійну книгу, шановні трудоголіки.
6. Дотримуватися балансу з кола 8 життєвих сфер: з кітайської філософії це: хобі, друзі, самореалізація, мистецтво/наука/релігія, кохання, сім’я та родичі, тіло, турбота про інших. При чому кохання має бути не на самому першому місці. Хоча воно іноді перетворюється у залежність. Є різні варіанти назв сфер у колесі балансу, але одна суть: треба прагнути займатися всіма деталями свого “колеса” життя.
8. Тримати контакти зі своєю дитячою частиною.
Пісменник і психолог Ерік Берн розповів нам про те, що у кожному з нас є Батьківська, Доросла та Дитяча частини. Батьківська частина говорить про «треба» та «не можна», Доросла реагує на реальність, а в Дитячій живуть наші бажання, радість та творчість. І саме Дитяча частина дає нам сили жити далі. Тож важливо не забувати… балуватися. Занадто серйозне або проблемне ставлення до себе і життя ще нікого не приносило нас психічно здоровими, а ось впасти у “депресуху”, запій, “вкалотися”, у “безвихідь” можна запросто запросто.
За публікакціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…