«Газпром» 15 червня оголосив про друге за два дні скорочення поставок до Європи газопроводом «Північний потік». Цього разу постачання буде знижено третину — до 67 млн кубометрів на добу. Причина — закінчення терміну міжремонтного відпрацювання одного з трьох справних газоперекачувальних агрегатів (ДПА), що залишилися, на компресорній станції «Портова», яка подає газ у газопровід довжиною 1,2 тис. км з Виборга до Грайфсвальда в Німеччині по дну Балтійського моря. Днем раніше «Газпром» повідомив, що з шести встановлених на «Портовій» основних агрегатів виробництва британської Rolls-Royce на 50 МВт кожен справний лише три, через що прокачування «Північним потоком» буде скорочено з проектних 167 млн кубометрів до 100 млн. кубометрів.
Постачальник агрегатів – німецька Siemens Energy, яка за умовами контрактів має здійснювати їхнє обслуговування. Проте, як повідомила компанія 15 червня, ремонт проводиться на єдиному підприємстві в Монреалі, а оскільки Канада запровадила санкції проти «Газпрому», один із уже відремонтованих ДПА затриманий і не може бути доставлений замовнику. Також неясно, як у майбутньому здійснюватиметься ремонт цих ДПА: якщо проблему не вирішити, це загрожує повною зупинкою газопроводу, який зараз є основним маршрутом постачання російського газу до ЄС.
При цьому, за словами співрозмовників, ресурс трьох агрегатів на «Портовій» можна продовжити ще приблизно на 5 тис. годин (208 діб).
Таким чином, «Газпром» міг ще якийсь час не скорочувати постачання газу, сподіваючись, що Siemens знайде рішення. Глава Мінекономіки Німеччини Роберт Хабек заявив 15 червня, що вважає скорочення постачання з боку “Газпрому” “політичним, а не технічно мотивованим рішенням”.
Зниження прокачування «Північним потоком» означає, що «Газпром» буде змушений зрізати заявки своїх споживачів: про одностороннє скорочення номінації на 15% вже повідомив найбільший клієнт компанії італійська Eni. Теоретично клієнти «Газпрому» можуть вимагати від компанії грошової компенсації недопоставки та виплати штрафів (як під час української кризи 2009 року), однак незрозуміло, чи матиме це практичне значення в нинішній ситуації, коли сторони підходять дедалі ближче до припинення постачання російського газу. до Європи в найближчому майбутньому.
“Газпром” 15 червня також повідомив, що його експорт у дальнє зарубіжжя за 5,5 місяця року впав на 28,9%, до 65,6 млрд. кубометрів. Якщо не враховувати зростання поставок до Китаю, то експорт до Європи (з урахуванням Туреччини) у першій половині червня знизився майже вдвічі щодо аналогічного періоду минулого року — до 4 млрд кубометрів. Якщо експорт у дальнє зарубіжжя буде далі продовжуватися на поточному рівні (при завантаженні «Північного потоку» в 100 млн. кубометрів на добу), то за підсумками року він може впасти більш ніж на третину, до рівня 122 млрд. кубометрів, що стане найнижчим результатом для “Газпрому” у XXI столітті.
Причина – відмова європейських країн від споживання російського газу через війну в Україні.
Коментарі
Loading…