in , , ,

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) у вівторок опублікувало доповідь про ситуацію на українських АЕС з акцентом на електростанцію у запорізькому Енергодарі

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) у вівторок опублікувало доповідь про ситуацію на українських АЕС з упором на електростанцію у запорізькому Енергодарі. Інспектори закликають терміново вжити заходів для запобігання ядерній аварії: припинити обстріл території Запорізької АЕС та створити зону безпеки навколо станції, прибрати військову техніку з її території та створити сприятливіші умови для роботи українського персоналу. Ситуацію в Україні вони називають «безпрецедентною», оскільки атомні електростанції раніше ніколи не перебували в зоні бойових дій.

У доповіді МАГАТЕ скрупульозна перераховані будівлі, які постраждали від обстрілу. Чиїх — не уточнюється.

Інспектори МАГАТЕ відвідали Запорізьку АЕС 1 вересня. Цьому візиту передували багатомісячні переговори між агентством, Києвом і Москвою, при цьому до останнього моменту було неясно, чи зможе делегація на чолі з генеральним директором агентства Рафаелем Гроссі дістатися до станції в Енергодарі, що підлягає обстрілу.

Опублікований МАГАТЕ у вівторок звіт (.pdf) за підсумками цього візиту не дозволяє зробити однозначного висновку про те, хто саме обстрілює територію навколо найбільшої в Європі АЕС. З одного боку, всі дані про обстріли, руйнування та жертви в документі наведені з посиланням на українську сторону. З іншого боку, у доповіді прямо не йдеться про те, що станцію обстрілюють російські сили. У документі лише сказано, що вони її окупують (Росія, нагадаємо, зайняла Запорізьку АЕС на початку березня). Москва стверджує, що з того часу станцію обстрілюють українські збройні сили.

Таким чином МАГАТЕ, зважаючи на все, намагається пройти між струмками дощу, щоб залишити для себе відкритою можливість продовжувати взаємодію як з Києвом, так і з Москвою.

Ситуацію в Україні агентство тим часом називає «безпрецедентною», оскільки, як сказано у доповіді, бойові дії раніше ще жодного разу не велися на території країни з такою розвиненою мирною атомною програмою. “Ядерна аварія може мати серйозні наслідки як усередині цієї країни, так і за її межами”, – попереджає МАГАТЕ.

Під час обстрілів Запорізької АЕС, як випливає з документа, вже постраждали: будівлі, де зберігаються свіже ядерне паливо та тверде відпрацьоване паливо; дахи кількох будівель, у тому числі гаража, де знаходяться машини для перевезення відпрацьованого палива; цистерни з мастилом для турбін; приміщення, де розташовані аварійні системи для фізичного захисту станції; контейнер із системою радіаційного контролю у безпосередній близькості від сухого сховища відпрацьованого палива; новий будинок навчального комплексу. “Частина пошкоджень була виявлена ​​поблизу будівель енергоблоків”, – йдеться у звіті.

І хоч ці руйнування поки не стали причиною аварії, бойові дії поблизу АЕС становлять, на думку інспекторів МАГАТЕ, серйозну загрозу. «Обстріли, що продовжуються, можуть призвести до пошкодження інших важливих систем станції та її обладнання, а також спричинити більш важкі наслідки, включаючи необмежений викид радіоактивних матеріалів у навколишнє середовище», — попереджають експерти.

У зв’язку з цим агентство закликає негайно припинити бойові дії поблизу Запорізької АЕС та створити довкола неї «зону ядерної безпеки». МАГАТЕ пропонує всім зацікавленим сторонам терміново розпочати консультації з цього питання.

Обстріл Запорізької АЕС може призвести до масштабної катастрофи
При цьому з території АЕС, як випливає з документа, має бути вивезена військова техніка. Про те, що там перебувають понад 40 одиниць російської техніки (включно з БТР), агентство в серпні поінформувала українська сторона. Декілька російських військових вантажівок інспектори бачили і самі під час візиту на станцію. На думку експертів агентства, присутність російських військових не дає українському оператору «Енергоатом», який продовжує керувати Запорізькою АЕС, можливості повністю контролювати ситуацію на об’єкті.

У присутності на станції старшого технічного персоналу «Росатому» інспектори МАГАТЕ теж побачили ризики: на їхню думку, це є ґрунтом для тертя, розмивання повноважень та зон відповідальності, що може призвести до порушення стандартного ланцюжка прийняття рішень в аварійній ситуації.

Український персонал Запорізької АЕС, як сказано у звіті, працює в умовах постійного стресу та тиску, що також може призвести до людських помилок, які можуть призвести до серйозних наслідків. Агентство закликає усунути ці фактори ризику.

Велику увагу інспектори приділили зовнішньому енергопостачанню станції, яке вже неодноразово повністю або частково переривалося внаслідок бойових дій, системи реагування на аварійні ситуації, логістичного забезпечення об’єкта та комунікації українського керівництва АЕС з оператором, що знаходиться в Києві. Усі ці питання МАГАТЕ вважає різною мірою проблемними.

Інші три діючі на території України АЕС (Хмельницька, Рівненська, Южно-Українська) продовжують, як сказано у звіті, «незважаючи на безпрецедентні обставини, безпечно та надійно працювати».

Москва вважає, що гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі конкретизує свою ідею про створення зони захисту на Запорізькій АЕС, після чого зрозуміло, як діяти. Про це постійний представник РФ при міжнародних організаціях у Відні (де розташована штаб-квартира МАГАТЕ) Михайло Ульянов сказав в інтерв’ю «РИА Новости». На 22:00 за московським часом у вівторок було намічено засідання Ради безпеки ООН, де це питання мало стати одним із ключових. Раніше російські офіційні особи відкидали ідеї демілітаризації зони навколо Запорізької АЕС, побоюючись, що за такого сценарію українська сторона може спробувати повернути собі повний контроль не лише над станцією, а й прилеглою до неї територією.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу

У вівторок у своїй першій промові на посаді прем’єр-міністра Великобританії Ліз Трасс пообіцяла співвітчизникам домогтися зростання економіки та впоратися з наслідками енергетичної кризи, в якій, за її словами, винна Росія