in

Без антикорупційного суду боротьба з корупцією приречена

Недавнє рішення Солом’янського районного суду Києва остаточно довело, що найкраща і єдино можлива інституціональна реформа в Україні — це створення нової інституції з новими кадрами і принципами роботи. Без переатестацій, люстрацій, спецперевірок і формального переписування законів. Все інше не працює.

Нагадаю, що 12 січня Солом’янський райсуд зобов’язав НАБУ закрити кримінальне провадження проти Миколи Мартиненка, якого звинувачують у корупції на десятки мільйонів доларів. Проти нього ведуться кримінальні справи в кількох європейських країнах, слідство зібрало купу доказів, однак найгуманніший у світі український суд, схоже, вирішив не робити з цього трагедію й припинити провадження.

Звісно ж, у контексті практики вітчизняного судочинства нічого незвичайного не сталося, адже всьому світу відомо, що наші суди — найвразливіше місце держави. Проблема в тому, що пороки українського правосуддя швидкими темпами пожирають реформи в інших, насамперед, суміжних сферах. Вже не за горами той час, коли почнеться масштабна дискредитація того ж НАБУ, формально — через відсутність результатів роботи.

Але який може бути результат, коли кожен районний суддя в Україні може поставити хрест на будь-якій антикорупційній справі? Це однаковою мірою стосується всіх нових органів — НАБУ, САП чи Державного бюро розслідувань, яке повинно запрацювати вже цього року. Як би якісно й ефективно не працювали нові структури, остаточну крапку все одно має поставити суд, а значить, крапок можна й не дочекатися.

Усе це — результат половинчастості реформ, відсутності концептуальної завершеності їх здійснення. Адже який сенс у лоні старої неадекватної правоохоронної системи створити орган з функціями оперативної роботи й досудового розслідування корупційних злочинів, антикорупційну прокуратуру і при цьому не запровадити антикорупційний суд? Це те ж саме, що сконструювати звичайний автомобіль на трьох колесах.

Певна річ, далеко на такому авто не заїдеш. Як не заїде далеко й реальна боротьба з корупцією в Україні, якщо нові антикорупційні інституції не стануть єдиною завершеною правоохоронною системою — від слідчого, прокурора і до судді.

Руслан СОЛЬВАР,
народний депутат України VII та VIII скликань

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Керівника Samsung заарештували за підозрою в корупції

У Києві відкрили Центр ювенальної пробації