Наступне обговорення української «формули світу» пройде скоріше за все без участі Китаю
Цими вихідними на Мальті пройде зустріч із врегулювання українського конфлікту, яка стане вже третьою спробою президента країни Володимира Зеленського заручитися глобальною підтримкою його власного мирного плану. Перші дві зустрічі відбулися влітку в Копенгагені та Джідді. У Москві за традицією зазначили, що без участі РФ будь-який формат обговорення контурів мирного врегулювання «контрпродуктивний і не має перспектив». При цьому певною несподіванкою стала відмова Китаю, якій за за даними агентства Bloomberg вирішив утриматися від участі у дискусіях.
Спочатку передбачалося, що третю міжнародну зустріч щодо України у тому ж форматі, що й заходи у Данії у червні та в Саудівській Аравії у серпні, прийме Туреччина. Принаймні, ще на початку жовтня агентство Bloomberg стверджувало, що саме Анкара виступила з ініціативою організувати на своїй території зустріч, присвячену «шляхам досягнення довгострокового світу в Україні». З яких причин Туреччина від цього згодом самоусунулася, невідомо, але вже 20 жовтня про проведення міжнародної зустрічі повідомила Мальта. “Зовнішня політика Мальти послідовно підтримує ефективну багатосторонність і віру в те, що це найбільш ефективний спосіб вирішення глобальних проблем”, – пояснили тоді в мальтійському МЗС своє рішення організувати переговори.
Пізніше Валлетта повідомила, що у зустрічі 28–29 жовтня візьмуть участь представники понад 55 країн, включаючи держави-члени G7, а також Катар, ПАР, Індія та Туреччину. При цьому низка географічно далеких від Європи країн на кшталт Бразилії та Чилі буде присутня на зустрічі в онлайн-форматі.
Росію на зустріч не покликали, що не завадило Москві виступити із реакцією. “Очевидно, що подібні сходки абсолютно не мають жодної перспективи, вони просто контрпродуктивні”, – зазначила офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова. І додала те, про що в Москві заявляли вже не раз: будь-який формат обговорення контурів мирного врегулювання без участі Росії наперед не матиме «доданої вартості».
Це, втім, не остудило намагання українського лідера, якій продовжує залучити на бік Києва держави, які поки що намагаються зберігати нейтралітет щодо війни в Україні, і заручитися підтримкою свого мирного плану. Нагадаємо, що “формула миру” президента Зеленського включає десять пунктів. Зокрема, йдеться про повне виведення російських військ, відновлення територіальної цілісності України в межах 1991 року, звільнення всіх полонених, а також забезпечення ядерної, продовольчої та екологічної безпеки.
Проте, як сказав на цьому тижні агентству Bloomberg один із неназваних українських співрозмовників, продовження взаємодії зі скептично налаштованими країнами є корисним, навіть якщо прогрес буде повільним.
За версією глави російського МЗС Сергія Лаврова, насправді зустріч у Джидді була покликана не переконати держави, що вагаються, підтримати позицію України, а, навпаки, довести країнам Заходу безперспективність переговорів про припинення бойових дій в Україні без участі російських представників. «Наші саудівські друзі нам розповіли, що вони хочуть провести у себе чергову нараду у такому форматі у Джідді. Сказали, що це робиться виключно для того, щоб донести до західних учасників і самої України думку про повну безперспективність будь-яких дискусій без участі Російської Федерації, що вони й зробили на тому заході, який відбувся у Джидді», – розповів Лавров 1 вересня.
Про те українські політики продовжують свою лінію. 24 жовтня заступник керівника офісу президента України Ігор Жовква розповів газеті Kyiv Post, що плани щодо реалізації пунктів «формули світу» підтримують вже близько 80 країн. За його словами, з моменту заходу в Джідді представники цих держав встигли дев’ять разів зустрітися у Києві під керівництвом керівника офісу президента Андрія Єрмака. Пан Жовква також зазначає, що на Мальті план України буде обов’язково схвалений. Більше того він зазначає, що на цій зустрічі з’являться «новачки», які приєднаються до колективного тиску на Росію та виступатимуть гарантами юридичної сили «формули світу».
Як учасники саміту США-ЄС знайшли чимало спільного між українською кризою та палестино-ізраїльським конфліктом, хоча офіційно Пекін взагалі не коментував цю тему. «Що стосується українського питання, Китай відданий сприянню мирним переговорам та політичному врегулюванню кризи. Китай готовий продовжувати відігравати конструктивну роль у цьому напрямі»,— лише й сказала речник МЗС КНР Мао Нін, відповідаючи на брифінгу на пряме запитання українського журналіста про те, чи має намір КНР направити свого представника на Мальту.
За публікаціями у ЗМІ
Коментарі
Loading…