in , , , ,

СПЕЦІАЛЬНІ МАЙНОВІ ПРАВА НА ПЕРШІ МАЙБУТНІ ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

Захистити інвесторів у нове житло від неблагонадійного забудовника та їхні права — основна мета Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» (далі — Закон).

Відповідно до його положень, замовник будівництва, який має намір продавати майбутні квартири, гаражні бокси, інші житлові та нежитлові приміщення або паркомісця, має обов’язково зареєструвати спеціальне майнове право на кожен із цих об’єктів як майбутній об’єкт нерухомості одночасно з реєстрацією спеціального майнового права на подільний об’єкт будівництва (в майбутньому багатоквартирний будинок) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі — ДРРП). Додатково він повинен визначити майбутні об’єкти нерухомості, що включені до гарантійної частки (на сьогодні від 5/10% від площі усіх майбутніх об’єктів нерухомості). Продаж таких об’єктів, що включені до гарантійної частки, можливий лише за умови введення об’єкта будівництва в експлуатацію, що є додатковим стимулом для закінчення робіт щодо такого об’єкта.

Також забудовник має оприлюднити детальну інформацію про об’єкт будівництва та дані про себе.

Закон набрав чинності у 2022 році. Нині ж у ДРРП вже проведено першу повноцінну реєстрацію спеціального майнового права, що полягає у реєстрації такого права на усі майбутні об’єкти нерухомості та подільний об’єкт будівництва, складовою частиною якого вони є. Наразі такі права зареєстровано на 3 об’єкти будівництва. Усього ж розпочато створення документів, необхідних для реєстрації спеціального майнового права, на більш як 30 об’єктів будівництва.

Важливо! Реєстрація спеціального майнового права можлива після створення визначених документів у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ), серед яких — заява про державну реєстрацію спеціального майнового права.

Така заява формується замовником з використанням ЄДЕССБ. Такій заяві автоматично присвоюється реєстраційний номер, що надається державному реєстратору прав на нерухоме майно під час звернення за державною реєстрацією відповідних речових прав.

Заява отримується державним реєстратором виключно в електронній формі шляхом електронної інформаційної взаємодії між ЄДЕССБ та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.

Сама ж процедура створення документів у ЄДЕССБ та підготовка об’єктів для реєстрації спеціального майнового права складається з декількох етапів і в окремих випадках потребує комплексної актуалізації документації щодо об’єктів будівництва.

 

Довідково:

Функціонал реєстрації спеціального майнового права розроблений у тісній співпраці Міністерства юстиції та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Єдина державна електронна система у сфері будівництва створена у співпраці Мінрегіону та Міністерства цифрової трансформації, USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Про дрібний побутовий правочин та позику

Наступне обговорення української «формули світу» пройде скоріше за все без участі Китаю