in

Шаріат знову в силі!

Повернення талібів в Афганістан знову зробило актуальним питання про закони шаріату, які рух “Талібан” (визнано терористичною організацією і заборонено в РФ) вводить в країні. Але Афганістан не перша і не остання країна в світі, де дотримуються цих законів. Російська служба Бі-бі-сі постаралася відповісти на основні питання про шаріат.

Що таке шаріат?

Шаріат – це система правил і звичаїв, на яких будується ісламське право. Вона заснована на священній книзі мусульман,  Корані , а також сунне і хадисах, комплексі текстів, в яких зібрані життєпис і висловлювання пророка Мухаммеда.

Шаріат  – арабське слово, часто перекладається як “правильний шлях” або “шлях до води”, що в контексті життя в Аравійській пустелі може означати шлях боговгодно, праведний. Можливо тому словом цим користувалися не тільки мусульмани, але й араби-християни, а також зороастрійці.

Шаріат – це не звід законів, але комплекс приписів, що визначають життя кожного мусульманина, в тому числі пов’язаних з молитвою, постом, паломництвом, а також взаємовідносинами з сусідами і навколишнім світом в цілому.

Діти за вивченням Корану

АВТОР ФОТО, GETTY IMAGES

Якщо судове рішення не може бути прийнято на основі цих священних писань, ісламські правознавці можуть дати рекомендацію або рішення по окремій темі або питанню, часом виражені у вигляді релігійного едикту – фетви.

За словами професора ісламських досліджень Університету Глазго Мони Сіддікі, сури Корану, в яких є правовий аспект, досить нечисленні в порівнянні із загальним текстом священної книги. Справа в тому, що в ній визначається, в основному, особисте життя правовірних.

“Сури [Корану], не будучи законом, вказують на те, як правильно поводитися з чоловіком, як виховувати дітей, як діти повинні ставитися до своїх батьків. Тому багато хто з цих сур, не будучи законом в тому сенсі, як ми собі сьогодні представляємо право – як правила і встановлення, стали основою ісламського законодавства “, –  пояснює  професор Сіддікі.

Наприклад, якщо колеги запрошують мусульманина в паб після роботи, він може попросити поради у богослова, щоб отримати рекомендацію для подібних випадків.

Таким же чином шаріат визначає для мусульман сімейне право, фінансові та ділові відносини.

Ринок в Афганістані

АВТОР ФОТО, GETTY IMAGES

Підпис до фото,Шаріат – комплекс приписів, що визначають життя кожного мусульманина: від шлюбу до бізнесу

Наскільки шаріат відкритий для інтерпретацій?

Існує п’ять різних шкіл ісламського права. Серед них чотири – суннітського напрямку: Ханбалі, Малікі, шафи і Ханафі, – і одна шиїтського – Джафарі.

Суннизм і шиїзм дві найбільші гілки ісламу, які з’явилися після смерті пророка Мухаммеда. Їх прихильники розійшлися в поглядах на те, хто повинен стояти на чолі мусульманської громади – умми. Сунітів в світі більше, живуть вони в таких країнах як Саудівська Аравія, Пакистан, Туреччина. Шиїти в основному живуть в Ірані, Азербайджані, Іраку.

Різниця між школами шаріату буквально в тому, як вони інтерпретують тексти і вказівки, на яких засновані закони шаріату.

Ханбалі вважається найжорсткішою: саме їй слідують в Саудівській Аравії, а також таліби Афганістану. Ханафі називають найліберальнішої – вона домінує, наприклад, в Єгипті, Пакистані, Туреччині.

У перукарні в Афганістані

АВТОР ФОТО, GETTY IMAGES

Підпис до фото,Правила в шаріаті в числі іншого стосуються і особистої гігієни

Закон шаріату – є слово Аллаха, але описують його люди. Покарання виносить суддя – каді,  говорить  Хью Кеннеді, професор арабської мови Лондонської школи сходознавства і африканістики. А значить, кади виходить з власної інтерпретації і розуміння закону.

“Шаріат вимагає робити добро і забороняє зло, це може поєднуватися, чи ні, з демократичними правами, в залежності від інтерпретації політичного руху – але заклик до курсу шаріату обов’язково формує основу будь-якої політичної програми в мусульманському світі”, –  пише  в своєму поясненні суті шаріату Роберт гливи, професор арабських досліджень в англійському Університеті Ексетера.

Жінки на зупинці таксі в Кабулі.  Липень 2021 р

АВТОР ФОТО, GETTY IMAGES

Підпис до фото,Жінки на зупинці таксі в Кабулі. Липень 2021 р

Але є ще один фактор, який впливає на інтерпретацію і застосування шаріату. Це – племінні правила,  пояснює  Гутьєррес де Теран, директор департаменту арабістики і орієнталістики Мадридського автономного університету.

“Шаріат, яким користуються таліби, заснований на племінних правилах пуштунів, дуже патріархальних, тому і становище жінки так занижено”, – вважає він.

Ультраконсервативні режими в ісламському світі часто підлаштовують шаріат під свої політичні потреби. Наприклад, теократичний режим в Ірані, що прийшов до влади після Ісламської революції 1979 року, навмисно змінив правила шаріату під свою політичну повістку, знизивши вік згоди для дівчаток до 13 років, заборонивши їм відвідування університетів і змусивши носити хіджаб.

Ісламські головні убори і їх опис

В яких країнах визнають шаріат?

У багатьох країнах – в основному Близького Сходу і Північної Африки – шаріат грає роль в сімейному праві: шлюборозлучних питаннях, спадкових спорах, визначенні батьківських прав і опікунства. Лише в деяких країнах він також вписаний в систему кримінального законодавства: таких як

  • Пакистан
  • Афганістан
  • Іран
  • Саудівська Аравія та інші країни Перської затоки
  • Ірак
  • Ємен
  • Мавританія
  • Бруней
  • Сомалі.

Повний список –  тут .

А як щодо Великобританії?

Великобританія – світська держава, але мусульманам дозволяється слідувати правилам шаріату, якщо це не порушує закони.

Тут є “шаріатські суди” (їх також називають шаріатськими радами), правда, діють вони на громадських засадах і займаються виключно допомогою у вирішенні шлюбних проблем (реєстрацією мусульманських шлюбів і розлучень) і рекомендаціями в особистому житті серед місцевих мусульман ..

Перший шаріатський рада була заснована тут в 1982 році і за 40 років їх число зростало з появою нових мечетей та ісламських благодійних центрів. Всього,  згідно з Фаузі Аззузі  з Брістольського університету, за різними підрахунками, в Британії діє від 30 до 80 шаріатських рад.

І хоча їх рішення не мають юридичної сили, занепокоєння про те, що дії шаріатських рад можуть увійти в суперечність з британським законодавством, стало причиною  обговорення  в парламенті в 2019 році.

В Росії є шаріатський суд

Офіційно шаріат прийшов на Кавказ в кінці 90-х років, між двома чеченськими війнами. У 1997 році всі світські суди були скасовані, з’явилося міністерство шаріатських держбезпеки (МШГБ).

З введенням російських військ в 1999 році, шаріатське право в Чечні перестало діяти офіційно, але неофіційно воно все ще присутній в рішенні побутових питань. На Північному Кавказі в мусульманських сім’ях шлюби і розлучення мають силу, тільки якщо вони укладені за шаріатом.

В ЗАГС молодята ходять, як правило, для реєстрації і подальшого оформлення посібників на дитини. Так само, як за радянських часів, за шаріатом люди розлучаються, вирішують спірні майнові, спадкові та інші питання.

Правда, що в шаріаті застосовуються середньовічні покарання?

Шаріат, принаймні в теорії, включає фізичні покарання, в тому числі публічну прочуханку, забивання камінням і ампутацію кінцівок.

Шаріатський суд в Нігерії в штаті Сокото.  Фото зроблено в березні 2002 року

АВТОР ФОТО, AFP

Підпис до фото,Шаріатський суд в Нігерії в штаті Сокото. Фото зроблено в березні 2002 року

Суворість покарання визначається тяжкістю вчиненого злочину, що підпадає під одну з двох широких категорій.

“Хадда” – серйозні злочини, з встановленими для них покараннями. Під цю категорію підпадають деякі види крадіжки, за які покладається ампутація руки порушника.

“Тазір” – більш легкі злочини, покарання для яких визначає сам суддя.

Але домогтися підведення порушення під категорію “хадд” нелегко.

Ось що говорить про це професор Роберт гливи  в інтерв’ю Бі-бі-сі : “Треба пам’ятати, що крайні покарання, які можна знайти в Корані, в юридичній (ісламської) літературі, виділяються виключно високою доказової планкою. Наприклад, покаранням за перелюбство для людини , що знаходиться в шлюбі, є забивання камінням до смерті. Але щоб була підстава для застосування такого покарання, необхідна наявність чотирьох свідків, які були б свідками скоєного акту. А це вкрай малоймовірне обставина “.

В індонезійській провінції Ачех, публічне покарання жінці, яка була спіймана з бойфрендом.  Березень 2021 р

АВТОР ФОТО, GETTY IMAGES

Підпис до фото,В індонезійській провінції Ачех, публічне покарання жінці, яка була спіймана з бойфрендом

“Навіть в сучасну епоху вуайєризму, домогтися такого неможливо, – підтверджує Асма Афсаруддін, професор ісламських досліджень Університету штату Індіана в США в  статті  в The Conversation в 2017 році. – Тому не дивно, що воно майже ніколи не застосовувалося до наших днів”.

“За весь час, що я вивчаю історію ісламу, я ні разу не знайшов приклад побиття камінням за перелюб ні в одному з історичних текстів. Може бути, я недостатньо джерел вивчив. Але поки це так”, – вторить їй в  інтерв’ю  Бі-бі сі професор Х’ю Кеннеді з Лондонської школи орієнталістики та африканістики.

Чому ж в сучасну епоху ці, заборонені ООН, покарання до сих пір можуть застосовуватися в деяких країнах, де більшість населення становлять мусульмани, наприклад, в Пакистані або Нігерії? Професор Афсаруддін вважає, що шаріатські суди, які виносили такі вироки, не дотримувалися шариатским правилам або перебували під впливом політиків, які хотіли виглядати поборниками віри.

Згідно з опитуваннями, ставлення мусульман до жорстоких вироками шаріатських судів сильно різниться від країни до країни. І далеко не у всіх ісламських країнах з діючими судами шаріату застосовуються подібні покарання.

Але ось під час правління талібів в Афганістані в 1996-2001 роках надходили повідомлення про застосування подібних покарань, в тому числі забивання камінням. Тому їх нинішнє повернення в Афганістан викликає стільки занепокоєння в світі, особливо про становище афганських жінок.

Що насправді забороняє шаріат жінкам?

Коран визнає абсолютну рівність між чоловіками і жінками,  нагадує  Асма Афсаруддін. Багато права, які він надає жінкам, були практично революційними свого часу: їм покладався рівний з чоловіками доступ до знань, вона могла вибирати чоловіка, мала право на спадкування власності чоловіка (придане залишалося за нею), і могла почати шлюборозлучний процес (при певних умовах). Ісламські богослови дозволяли аборт до трьох місяців вагітності, якщо була загроза життю матері.

До речі, про розлучення. Класичне формулювання, нагадує Мона Сіддікі, передбачає, що чоловік повинен тричі сказати про намір розлучитися, але між трьома заявами повинен пройти деякий період часу, зазвичай місяць. Тобто Коран давав можливість подружжю протягом трьох місяців відновити відносини. Однак пізніше майже всі богослови інтерпретували цей уривок зі священної книги так: чоловікові досить сказати про розлучення три рази поспіль, щоб він вступив в силу.

Жінка на вулиці в Кабулі

АВТОР ФОТО, GETTY IMAGES

Підпис до фото,Становище жінок в багатьох мусульманських країнах визначає часто не власне шаріат, а місцеві племінні звичаї

Пізніші положення були привнесені в шаріат відповідно до племінними звичаями різних народів, які прийняли іслам. Власне звідти, вважають вчені-ісламознавці, йдуть деякі правила, які сьогодні видаються багатьом відсталими і навіть варварськими.

Наприклад, звідти прийшло визначення становища жінки як власності батька або чоловіка-опікуна. А такі явища як “вбивства честі”, жіноче обрізання не мають відношення до ісламської практиці і не засновані на шаріаті, вказують вони.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Державний або недержавний пенсійний фонд: що краще на майбутнє…

ВС пояснив, коли в діях особи відсутній склад такого кримінального правопорушення, як хуліганство