in

Майже чверть століття має провести в колонії суворого режиму 32-річний колишній спеціальний кореспондент “Ъ” та “Ведомостей”, радник голови “Роскосмосу” Іван Сафронов

Майже чверть століття має провести в колонії суворого режиму, на думку представників Генпрокуратури, 32-річний колишній спеціальний кореспондент “Ъ” та “Ведомостей”, радник голови “Роскосмосу” Іван Сафронов. Як заявив держобвинувач під час процесу, що проходив за закритими дверима в Мосміськсуді, вина підсудного в двох епізодах державної зради — виконання шпигунських завдань чеської та німецької розвідок — повністю доведена. Сам Іван Сафронов, якому перед початком засідання прокурор нібито запропонував угоду у вигляді 12-річного терміну натомість на визнання вини, сказав, що «честь дорожча за свободу». Його адвокати попросили «трійку» суддів повністю виправдати їхнього підзахисного, оскільки, на їхнє переконання, навіть свідки звинувачення підтвердили на допитах, що жодної зради не було, а займався Іван Сафронов, який не мав доступу до держтаємниці, виключно журналістикою.
Ілюзій щодо вироку Івану Сафронову ніхто не відчуває

Наприкінці серпня у Мосміськсуді на процесі у кримінальній справі Івана Сафронова розпочався справжній аврал. Якщо раніше засідання, що проходили у спеціально обладнаному та ретельно захищеному від чужих очей та вухах залі, тривали по кілька годин, то останніми днями вони часом затягувалися до максимально можливого часу — десятої години вечора.

Поспіх у справі став спостерігатися після літньої перерви, що тривала близько місяця, після чого і свідків стали запрошувати для допитів частіше, та й вивчення письмових матеріалів справи і речових доказів пішло ударними темпами.

Тим часом, затягувати процес не мало сенсу, оскільки самі матеріали справи налічують трохи більше 20 томів, а засідання почалися, як повідомляв “Ъ”, ще на початку квітня. Однак днями з’явилася неофіційна інформація, що рішення у справі “трійки” суддів нібито обмежено датою 5 вересня. За несхильними даними, це пов’язано аж ніяк не з процесуальними термінами чи якимись судовими інтригами, а лише з наміченим відпочинком деяких учасників процесу. Як би там не було, минулого тижня, у п’ятницю, було проведено допит підсудного Сафронова, який завершився у понеділок, після чого до вівторка суд запропонував сторонам підготуватися до стадії доповнень, від якої негайно того ж дня перейти до дебатів.

«Ми просили рознести наші та прокуратури виступи хоча б на день, щоб ми могли якось оцінити та прокоментувати додаткові аргументи прокуратури, але отримали відмову»,— повідомив один із адвокатів Івана Сафронова Дмитро Катчев. Нібито це було мотивовано тим, що сторона захисту неефективно готувалася до засідань, що затягувало слухання.
У держобвинувачення на чолі з Борисом Локтіоновим терміни в 17 і 19 років склалися в 24 роки ув’язнення для Івана Сафронова

Першим у дебатах виступав помічник прокурора Ельвіра Зотчик, яка попросила визнати підсудного Сафронова винним у скоєнні злочину, передбаченого ст. 275 (державна зрада) КК і засудити його за епізодами співпраці з чеською розвідкою — управлінням із зовнішніх зв’язків та інформацією — до 17 років колонії суворого режиму, а за шпигунство на користь Федеральної розвідувальної служби Німеччини — до 19 років, запропонувавши «метод часткового підсумковий термін покарання 24 роки. На цьому тлі додаткові покарання – обмеження волі на два роки після відсидки, штраф 500 тис. руб. та вилучення в дохід держави здобутих злочинних шляхом коштів прозвучали вже якось несерйозно. При цьому, за деякими даними, жодних пояснень, що за один злочинний епізод для Івана Сафронова прокурори попросили на два роки більше ув’язнення, ніж за інший, дано не було. Хоча, за версією того ж звинувачення, з представником чеської розвідки Мартіном Ларішем журналіст Сафронов співпрацював кілька років, за винагороди в кілька десятків тисяч євро передавши йому низку матеріалів про обороноздатність країни, зібраних за його завданнями, то контакти з громадянином Німеччини та Росії Демурі Вороніним. були разовими, а нібито отримана від нього сума в 248 євро нагадувала швидше журналістський гонорар, ніж оплату секретів. Втім, згодом пан Воронін, який спочатку активно співпрацював зі слідством ФСБ, став скоріше свідком захисту. Будучи заявленим свідком звинувачення, він виступив у Мосміськсуді на користь Івана Сафронова.

Адвокати, як вони самі зізналися, виступали чи не менше за держобвинувач, запропонувавши лише повністю виправдати Івана Сафронова за відсутністю події злочину.

Сам підсудний, який ретельно підготувався до виступу, говорив, за словами захисників, без періодично характерної йому емоційності. “Він чітко структурував і підсумовував і дав оцінку доказам звинувачення, захисту і висловив своє ставлення до справи, завершивши промову словами “Честь дорожча за свободу!””, – повідомили представники захисту. Вони також зазначили, що на пропозицію відправити його майже на чверть століття на закінчення журналіст ніяк не відреагував і залишився непохитним.

Варто зазначити, що перед початком дебатів, як стверджують деякі джерела, представники прокуратури нібито пропонували підсудному 12-річний термін замість визнання провини, але зустріли з його боку рішучу відмову.

Втім, адвокати від будь-яких коментарів із цього приводу категорично відмовилися.

Передбачати, яке рішення винесе 5 вересня головуючий на суді Дмитро Гордєєв (цього дня у відкритому режимі оголосять лише вступну та резолютивну частини вироку), вони також не стали, зазначивши лише, що й Іван Сафронов, і вони самі «ілюзій не мають». Найближчими днями вони мають намір обговорити результат дебатів у Мосміськсуді під час чергового візиту до підзахисного в СІЗО «Лефортово» напередодні рішення судом.

До речі, перед початком дебатів адвокати безуспішно намагалися заявити відведення суду за його нібито проявлену упередженість на процесі. Це було зроблено після того, як «трійка» відмовилася долучити низку доказів захисту.

Йшлося, за деякими даними, про адвокатське опитування чеського журналіста і, за версією ФСБ, розвідника Мартіна Ларіша, з яким спілкувався Іван Сафронов, даних про те, що зібрані журналістом матеріали були у відкритих джерелах в інтернеті, та виключення результатів низки експертиз.

Як кажуть адвокати, серед останніх є відверті нісенітниці, не помітити які просто неможливо. Зокрема, як уже говорилося у ЗМІ, Івана Сафронова звинувачують у 2017 році якихось відомостей чеській розвідці про обороноздатність країни. Для визначення достовірності та секретності цих даних було проведено експертизу силами однієї державної служби. Експерти дійшли висновку, що відомості, нібито передані журналістом, були озвучені під час засідання Ради безпеки РФ у серпні 2018 року. У нараді взяли участь секретар СБ Микола Патрушев, голова уряду Дмитро Медведєв, спікери верхньої та нижньої палат парламенту Валентина Матвієнко та В’ячеслав Володін, керівник адміністрації президента Антон Вайно, директори ФСБ та СЗР Олександр Бортніков та Сергій Наришкін. Після цієї наради вони й стали секретними.

«Ми хотіли, щоб експерти пояснили, як ці відомості, будучи спочатку опублікованими, а потім переданими Іваном у 2017 році, за рік до засідання Ради безпеки могли складати держтаємницю, але отримали відмову», — пояснили захисники, зазначивши, що їхньому підзахисному треба було бути Вангою. Хоча у них є й інше пояснення, пов’язане з тим, що експертів змусили дати такий висновок, хоча «воно відкидає здоровий глузд і чинне законодавство». За їхніми словами, подібними документами засекречена справа Івана Сафронова просто рясніє.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Чи відповідає державна корпорація за боргами держави?

Правила індексації заробітної плати