in

Міністерство юстиції програло приватному нотаріусу справу про готель «Ройял Конгрес»: судді вирішили, що в реєстраційних махінаціях винуваті хакери

14 липня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Ганни Чередниченко про скасування наказу Мінюсту, яким їй було анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Історія, в яку встряла позивачка, пов’язана з тризірковим семиповерховим київським готелем «Ройял Конгрес» загальною площею 18 тисяч квадратних метрів з двома сотнями номерів і десятком конференц-залів, розташованим на вулиці Молодогвардійській у Солом’янському районі. Якщо вірити засобам масової інформації, цей офісно-готельний торговельно-розважальний комплекс належав колишньому народному депутату фракції «Блок Петра Порошенка» Андрію Лопушанському. Свого часу він віддав його в заставу повернення кредиту, взятого «Єврогазбанком», який належав його куму Олексію Івченку, колишньому голові НАК «Нафтогаз України». Але банк із боргами не розрахувався, збанкрутував і в 2019 році був ліквідований, а право на готель перейшло до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

У тому ж році, попри численні перешкоди й судові позови з боку структур Лопушанського, Фонд ГВФО нарешті продав заставний готель на аукціоні, переможцем якого стала Фінансова компанії «Горизонт». І ось по цьому зловмисники ризикнули провернути нотаріально-реєстраційну аферу, внаслідок якої в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно були внесені записи про те, що ФК «Горизонт» втратила право власності на готель «Ройял Конгрес», а власником останнього стало ТОВ «Міжнародна компанія з управління нерухомістю», юридичною адресою якого значилося Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії, місто Лондон. Проте ЗМІ називають її фірмою-пустушкою, цілком підконтрольною Лопушанському.

Роль у цій історії саме одеського приватного нотаріуса Ганни Чередниченко полягала в тому, що її рішенням від 1.11.2019 р. до реєстру були внесені записи про скасування права власності ФК «Горизонт» на готель «Ройял Конгрес», але, окрім неї, в ці маніпуляції була задіяна ще низка державних реєстраторів і приватних нотаріусів, які вносили до реєстрів записи про набуття прав власності лондонською компанією та припинення заставного обтяження на нерухоме майно.

ФК «Горизонт» очікувано подала скаргу до Міністерства юстиції, за наслідками розгляду якої очільник останнього Денис Малюська підписав наказ від 28 квітня 2020 року, яким скасовувалися всі оскаржувані реєстраційні дії, а особам, які їх вчинили, був кому заблокований, а кому й узагалі анульований доступ до реєстрів. (текст наказу можна знайти за адресою https://minjust.gov.ua/files/general/2020/04/28/20200428160648-17.pdf).

Ганна Чередниченко оскаржила цей наказ в Одеському окружному адміністративному суді, куди разом з позовною заявою подала й заяву про забезпечення позову у вигляді зупинення дії спірного наказу до завершення розгляді справи, але суд своєю ухвалою від 18.05.2020 р. відмовив у її задоволенні. Проте через деякий час суддя Леонід Свида змінив своє ставлення до цієї пані, очевидно, сприйнявши за чисту монету її версію про те, що неправильні дії вчинила не вона, а від її імені хакери.

Так, у своїх заявах позивачка написала, що жодних дій у реєстрі щодо готелю вона особисто не здійснювала, а про наявність такого запису в ньому здійсненого невідомими особами від її імені, вона дізналася тільки в січні 2020 року з позовної заяви ТОВ «Міжнародна компанія з управління нерухомістю», яка була направлена їй та іншим співвідповідачам Солом`янським районним судом Києва разом із судовою повісткою по справі. Дізнавшись про наявність такої реєстраційної дії, здійсненої від її імені, позивачка одразу ж подала заяву до Приморського відділу поліції Одеси, відомості про яке, хоч і не з першого разу, але за наполяганням Одеської місцевої прокуратури, все ж таки були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Крім того, Г. Чередниченко зверталася й до Одеської регіональної філії Державного підприємства «Національні інформаційні системи» з листом, у якому повідомляла про виявлення нею факту «несанкціонованого» доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з використанням її особистого електронного цифрового підпису й паролю доступу до реєстру невідомими особами та просила припинити їй доступ до всіх електронних реєстрів до моменту отримання нового захищеного носія особистого ключа та нового сертифіката.

У подальшому, як свідчать матеріали справи, позивачка придбала новий комп`ютер та новий, більш захищений, криптографічний носій особистого ключа, які 4 лютого 2020 р. інженером «Національних інформаційних систем» були підключені до автоматизованих систем Міністерства юстиції України. Особливу увагу Г. Чередниченко просила звернути на той факт, що в той же день, 4.02.2020 р., тобто за два тижні до того, як ФК «Горизонт» подала свою скаргу до МЮУ, вона офіційним листом повідомила Південне міжрегіональне управління МЮУ про виявлені факти втручання невідомих осіб до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з використанням її електронного цифрового підпису та паролю доступу до реєстру, а також про здійснені нею у зв`язку з цим заходи.

Та й це ще не все – в доданих до заяви матеріалів суддя прочитав, що Г. Чередниченко в травні 2020 р. звернулася до підпорядкованого Мін’юсту Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз із заявою про проведення експертизи телекомунікаційних систем, а той своїм висновком від 27.05.2020 р. фактично підтвердив факт «несанкціонованого» доступу до сервера ДП «Національні інформаційні системи» від імені позивачки.

Виходячи з цих та інших мотивів, суддя Л. Свида ухвалив рішення задовольнити позов і скасувати наказ Мінюсту, правда не повністю, а лише в тій його частині, яка стосувалася саме анулювання доступу Г. Чередниченко до згаданого реєстру. Цей вердикт може бути оскаржено в суді апеляційної інстанції, але є вагомі підстави припускати що й там позивачка зустріне прихильне до себе ставлення, оскільки незадовго до ухвалення рішення Одеським ОАС, а саме 7 липня, П’ятий апеляційний адміністративний суд, скасувавши згадану вище ухвалу ООАС від 18.05.2020 р., задовольнив заяву Г. Чередниченко про забезпечення позову й зупинив дію наказу МЮУ. Тож тепер ця пані знову може вносити записи про право власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Юрій Котнюк

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Верховний Суд розглянув справу щодо виплати одноразової грошової допомоги членам сім’ї військовослужбовця, загиблого під час безпосередньої участі в АТО

Як розглядатиметься звернення приватних / державних виконавців із процесуальних питань щодо виконання судових рішень