in

 Мобінг: види та відповідальність

Поняття «мобінг» визначено Законом України № 2759-ІХ від 16.11.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)».

Мобінг може мати відкритий та закритий характер, він може бути свідомим та несвідомим, мобінг також може мати горизонтальний та вертикальний напрямок. Мобінг може проявлятися в таких формах, як бойкот, колективне ігнорування, поширення пліток, ізоляція жертви в трудовому колективі, висміювання, наклепи, дезінформація, приховування інформації, тощо. Фахівці виділяють щонайменше 6 видів мобінгу.

Відкритий мобінг виражається у публічному цькуванні людини, створенню нестерпних умов для роботи в колективі, не запрошення на зустрічі і наради (в яких працівник має брати участь) тощо.

Закритий може відбуватися у вигляді ігнорування, створення перепон, штучного обмеження у спілкуванні.

Свідомий мобінг має ознаки того, що конкретна людина має сформульовану мету та бажає створити підлеглому або колезі по роботі, умови, завдяки яким особа що піддається мобінгу звільниться із займаної посади.

Несвідомий мобінг — дії, які здійснює особа, яка не усвідомлює, що займається цькуванням.

Горизонтальний мобінг має місце серед колег однієї професійної групи, наприклад структурного підрозділу.

Вертикальний найчастіше здійснюється роботодавцем, його представником або керівником щодо підлеглого.

Ящо роботодавець чинив мобінг стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням,. Роботодавець, у свою чергу, має право за власною ініціативою звільнити працівника, який вчиняв мобінг щодо інших, якщо такий факт підтверджений рішенням суду. Слід додати, що працівник, який зазнав мобінгу, має право на отримання вихідної допомоги при звільненні у розмірі, що не може бути меншим ніж 3 середньомісячні заробітні плати.

В разі, якщо мобінг відносно працівника призвів до моральних страждань, і вимагає від працівника додаткових зусиль для організації свого життя, то з роботодавця може бути стягнута моральна шкода на користь такого працівника. Якщо мобінг призвів до ушкодження здоров’я працівника, то це є підставою для відшкодування такому працівнику витрат на лікування.

Одночасно з тим, слід звернути особливу увагу ! За мобінг відносно працівника на роботі передбачено адміністративну відповідальність:

  • за правопорушення скоєне в перше – штраф на громадян від 850 до 1700 грн. або 20-30 годин громадських робіт; на фізичних осіб-підприємців, посадових осіб – від 1700 до 3400 грн. або 30-40 годин громадських робіт;
  • за правопорушення скоєне в друге протягом року або коли мобінг вчинено групою осіб – штраф на громадян від 1700-3400 грн. або 30-50 годин громадських робіт; на фізичних осіб-підприємців, посадових осіб – від 3400-6800 грн. або 40-60 годин громадських робіт.

Якщо відносно працівника було застосовано мобінг або в разі виявлення працівником ознак мобінгу, для особистого захисту працівник має право, звернутись зі скаргою до Державної служби України з питань праці та/або звернутись з позовною заявою до суду щодо визнання фактів цькування та їх усунення.

Джерело

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Кто такой Евгений Пригожин? Биография главы «Вагнера» (рос. мова)

Сума коштів на депозитних рахунках АРМА зросла до рекордних 1,75 мільярда у гривневому еквіваленті