in

Національну правозахисну премію за особистий внесок у захист прав людини у 2020 році отримали адвокат Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський та голова громадської організації “Fight for Right / Боротьба за права” Юлія Сачук.

Напередодні Міжнародного дня захисту прав людини оголосили правозахисники Олександра РоманцоваТетяна ПечончикОлександр Павліченко та Олег Мартиненко.
Роман Мартиновський – кримський адвокат, експерт Регіонального центру прав людини (РЦПЛ), правозахисної організації із Севастополя, яка була вимушена залишити Крим після окупації Росією.
Роман Мартиновський

Правозахисник підготував низку звітів для міжнародних організацій і судів для висвітлення незаконного переміщення населення з Криму, депортацій, заміни складу населення окупованого півострова, примусу кримчан до російського громадянства, захисту права власності, утисків за релігійною ознакою та інші. Ці звіти вивчали та заслуховували, зокрема, у Раді Європи, ООН, ОБСЄ, Європейському парламенті та Міжнародному кримінальному суді.

“Робота Романа Мартиновського важлива в залученні міжнародних механізмів із захисту прав людини в контексті окупації й наближає повернення Криму”, – пояснила голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

За її словами, важливим напрямом роботи правозахисника є допомога кримчанам в ув’язненні. Цією категорією людей, на відміну від політв’язнів, ніхто з українських громадських організацій системно не займається.

Роман Мартиновський розповів, що 2020-й був складним роком для нього та його організації. Він подякував своїм колегам з Регіонального центру прав людини, які “надихають на продовження розпочатих справ і не дають опускати руки”. 

Інша лауреатка Національної правозахисної премії, Юлія Сачук, – одна з ініціаторок різних кампаній на захист прав людей з інвалідністю, щоб заявити про себе як про активних громадян. Стрибки з парашутом, дайвінг, катання на квадроциклах, велопробіг за участю людей з порушеннями зору “Бачу, можу, допоможу” та багато інших. Через екстремальні види спорту люди з інвалідністю заявляють, що вони готові захищати свої права і говорити про них уголос. Крім того, Юлія Сачук – ініціаторка школи політичної участі для дівчат та жінок з інвалідністю “Лідерка”. Випускниці школи стажувалися в органах державного управління, а одна з них – Леоніда Пономарьова – пішла на вибори й стала депутаткою Київоблради.
Юлія Сачук

У 2019 році Юлія Сачук уперше порушила на міжнародному рівні проблему нечесного розподілу бюджетних коштів громадським організаціям осіб з інвалідністю. Вона підняла це питання, зокрема, на засіданні ООН у Женеві в межах процедури періодичної звітності України з виконання Конвенції про права осіб з інвалідністю.

У 2020 році разом з іншими 30 організаціями під час розроблення та затвердження державою річного бюджету вона організувала адвокаційну кампанію #держкоштинедляобраних. Завдяки тиску з боку громадянського суспільства вперше за 30 років незалежності близько 20% бюджетних коштів за статтею “фінансування громадських організацій осіб з інвалідністю” переспрямували на відкритий конкурс.

“Ми відзначаємо внесок у права людини Юлії Сачук та акцентуємо увагу на забезпеченні прав осіб, які потребують медичної допомоги. Одна з останніх справ, яку ми супроводжуємо в Європейському суді з прав людини, стосується людей з орфанними проблемами, де держава має надавати підтримку попри величезні кошти”, – сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки Олександр Павліченко.

“Ми дійсно хочемо бачити від держави забезпечення прав людей з інвалідністю в контексті прав людини. Хочемо, щоб правозахисний підхід замінив пострадянський медичний стосовно людей з інвалідністю”, – сказала Юлія Сачук.
Нагадаємо, Національну правозахисну премію п’ятий рік поспіль вручає коаліція правозахисних організацій “Правозахисний порядок денний”.
У 2019 році цю премію отримала волонтерка Ірина М., яка працює з полоненими на Донбасі (справжнього імені лауреатки не називали публічно, оскільки це пов’язане з питаннями безпеки). У 2018 році премію отримала правозахисниця Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), юристка Дар’я Свиридова, яка, зокрема, вела справи кримських політичних в’язнів. У 2017 році Національну правозахисну премію отримали правозахисниця, яка працює з дітьми в зоні конфлікту на Донбасі, Олена Розвадовська та журналістка і співкоординаторка Медійної ініціативи за права людини Марія Томак. У 2016-му – луганський правозахисник Геннадій Щербак за створення бази даних про порушення прав людини в умовах конфлікту на Донбасі.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

КГС ВС роз’яснив, що при розрахунку неустойки згідно із ч. 2 ст. 785 ЦК України до її складу не включається ПДВ

НАЗК відкриває Офіс розбудови доброчесності