Податкова консультація за своєю правовою природою є фактично відповіддю контролюючого органу платнику податків на його питання. Тому повинна містити конкретні роз`яснення щодо:
- практичної форми;
- моделі поведінки платника у визначеному колі податкових правовідносин.
Такий висновок Касаційний адміністративний суд зробив у постанові від 13 серпня 2021 року у справі № 816/1510/16, якою підтвердив правомірність скасування неконкретної податкової консультації.
Скасований документ зводився до цитування положень Податкового кодексу України, що не є роз’ясненням поставленого питання.
Суди назвали конкретні характеристики та обов’язкові вимоги індивідуальних податкових консультацій (ІПК).
Характеристики ІПК
Індивідуальна податкова консультація, як методична й практична допомога платнику податків при виконанні ним податкового обов’язку, фактично, за всіма процедурами (нарахування та сплата платежів, пені, штрафних санкцій, оскарження дій контролюючих органів тощо):
- надається платнику податків для правильності практичного застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акту з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності;
- має індивідуальний характер і може використовуватися лише платником податків, якому така консультація надана;
- не може встановлювати (змінювати чи припиняти) відповідну норму законодавства, а лише надає роз`яснення щодо практичного її застосування;
- має мету – викладення (роз`яснення) платнику податків офіційного розуміння контролюючим органом змісту конкретної правової норми з питань оподаткування для забезпечення правильного її застосування.
При цьому платнику податків надано право оскаржити в суді, як правовий акт індивідуальної дії, податкову консультацію контролюючого органу у випадку, якщо вона, на його думку, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору, й визнання судом такої податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Обов’язкові складові письмової податкової консультації:
- опис питань, що порушуються платником податків;
- обґрунтування застосування норм законодавства з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків;
- висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.
Аналогічна позиція висловлена у постанові КАС ВС від 3 грудня 2020 року у справі № 805/112/16-а.
Коментарі
Loading…