Верховні перегони завершилися, тож майбутні судді Верховного Суду, що представляють наукову спільноту, погодилися пройти своєрідний тест-опитування на солідарність, щирість, мотивованість. Їх міцний науковий досвід, педагогічна майстерність відтепер доповнюватимуться суддівською харизмою, адже саме з них ми маємо розпочати поступове повернення довіри до судових органів. Отже, все починається спочатку, тобто з людини, що вперше входить у суддівський корпус.
Редакція ЮВУ надіслала три однакових питання трьом науковцям, які успішно пройшли відбір до ВС й отримала на них відповіді. А пропоновані питання звучали так:
1) (про корпоративну солідарність): «Що, на Ваш погляд, потрібно зробити, щоб новий склад Верховного Суду став однією командою, якщо загалом тут підходить поняття «команда»?
2) (на щирість): «Чи відчули Ви певну зацікавленість у Вашій персоні як судді Верховного Суду, чого раніше ви не відчували в своїй роботі»?
3) (на правову ментальність): «Як майбутній суддя Верховного Суду Ви будете давати публічну присягу. А які слова Ви додали б до неї, а які б прибрали»?
Олександра Яновська, доктор юридичних наук, професор кафедри правосуддя КНУ імені Тараса Шевченка
- Усі майбутні судді Верховного Суду є юристами, що означає приблизно однакову освіту й загальне розуміння права. Водночас ментальність судді, адвоката та науковця суттєво різняться. Тож питання не в необхідності проведення спеціальних організаційних заходів для згуртування майбутніх суддів ВС в одну команду. Основним буде здатність кожного докласти зусиль, своїх навичок, своєї унікальності до досягнення спільної мети — творення правосуддя відповідно до найкращих стандартів.
- До певної міри я відчуваю підвищену зацікавленість до себе в зв’язку із конкурсом до Верховного Суду. Однак мені здається, що навіть колеги настільки зневірені в реформах, що і цей конкурс видається не більше ніж маніпуляція. Це прикро розуміти, але це факт. Лише робота нового ВС має почати змінювати ставлення до суду в суспільстві.
- Слова є слова: вони нічого не змінюють, важливе лише те, у що людина справді вірить, і яку обіцянку дає сама собі. Але, все ж таки, моя присяга звучала б приблизно так: «Вступаючи на посаду судді урочисто обіцяю Народу України вершити правосуддя справедливо й незалежно, керуючись законом і дотримуючись прав та основоположних свобод людини, чесно й сумлінно здійснювати свої повноваження, дотримуватися правил суддівської етики та загальнолюдських норм моралі, оберігаючи авторитет органів правосуддя».
Олена Кібенко, доктор юридичних наук, професор кафедри цівільно-правових дисциплін юридичного факультету Харківського національного університету імені В. Каразіна
- Наразі важко сказати, чи вдасться створити команду, яка працюватиме на спільний результат. Хоча саме входження до складу Верховного Суду науковців й адвокатів здатне привнести нові підходи до відправлення правосуддя та організації роботи суду. Для впровадження цього дуже важливо уникнути саботажу з боку «старих» суддів, відношення до адвокатів та науковців як до новачків, «салаг», які нічого не розуміють у роботі суду. Конфронтацію може викликати і той факт, що громадськість покладає саме на нових членів суду функцію «watchdogs» — «сторожових собак», які будуть боротися з будь-якими проявами корупції в новому Верховному Суді. Й дуже важливо, щоб корпоративна солідарність не обернулася на «кругову поруку», як то було раніше. Тому новим членам Верховного Суду потрібно активно спілкуватися, не замикатися в рамках своєї групи, виробляти спільні рішення разом, впроваджувати нові стандарти поведінки, чути та поважати думку кожного й завжди пам’ятати, що корпорацією, яка найняла суддів на роботу, є не Верховний Суд, а суспільство в цілому.
- Мабуть, уперше відчула, що таке суспільна довіра та відповідальність не перед конкретною особою чи організацію, а перед всією країною. Не можу ще звикнути до цього відчуття. Відчуваю значну особисту відповідальність за результат судової реформи. Намагаюся зараз підготуватися якнайкраще до виконання нових функцій — вивчаю закордонний досвід роботи вищих судів, передивляюсь нормативну базу та інші матеріали з організації роботи суду, пишу план на перші місяці роботи, навіть підтягую розмовну англійську, бо дуже важливо забезпечити адекватну комунікацію Верховного Суду зі ЗМІ, як українськими, так і закордонними.
- Додала б слова «зобов’язуюся не задирати носа і працювати 24 години на добу, доки не будуть реалізовані основні цілі судової реформи». Ну, а якщо серйозно, замість слів «не вчиняти дій, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя», написала би «зобов’язуюся поводити себе таким чином, щоб підтримувати впевненість громадськості у чесності й непідкупності судової влади, добровільно й охоче погоджуюся з обмеженнями щодо своєї поведінки, яка повинна максимально узгоджуватися з високим статусом судді». Ну й узагалі, можливо, зобов’язала би кожного суддю вголос зачитати Бангалорські принципи з коментарями. Трансляція співбесід із суддями та численна критика висновків ГРД свідчить, що в нашому суспільстві взагалі мало хто знає про ті численні обмеження, які те ж суспільство покладає на суддю щодо його способу життя. Вірю, що вдасться все ж таки запровадити ці нові стандарти в судовій системі.
Володимир Бевзенко, доктор юридичних наук, завідувач кафедри юрфаку Київського національного університету імені Тараса Шевченка
- Прагнути і бути командою в справі захисту прав людини.
- Зацікавленість — приносити користь людям у справі захисту й відновлення їхніх прав.
- Додав би — «зміцнювати державність».
Як підсумок. Усі троє опитаних нами науковців і, будемо сподіватися, майбутніх суддів Верховного Суду вибрані нами не випадково, оскільки вони є людьми, добре знаними в науковому світі, а ще нашими багаторічними авторами. Тож їх позиції нам добре відомі. А відтак є сподівання, що вони та їх колеги внесуть «свіжу кров» у судову корпорацію й вітчизняні суди стануть тими, на які й очікують українці і не тільки.
Підготував Лесь Курінний, спеціально для ЮВУ
Джерело: ЮВУ
Коментарі
Loading…