in

Правові новни від Lexinform

Рішення закордонних судів, які програла Україна, виконають за рахунок фонду боротьби з епідемією COVID-19

 

22.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів на часткове відновлення видатків за бюджетною програмою 3601170 “Платежі на виконання рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України” з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» від 21 грудня 2020 р. № 1284.

Уряд виділив Міністерству юстиції на безповоротній основі 103000 тис. гривень із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками для часткового відновлення видатків споживання за бюджетною програмою 3601170 «Платежі на виконання рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України» на здійснення заходів з погашення заборгованості за рішенням Міжнародного центру по врегулюванню інвестиційних спорів від 26 липня 2018 р. у справі № ARB/14/19 за позовом Компанії «Сіті-Стейт Н.В.», товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Практика», товариства з обмеженою відповідальністю «Кристалл-Інвест», товариства з обмеженою відповідальністю «Продіз» до держави Україна.

 

Вступна кампанія  2021 року: на спеціальності «Право» та «Міжнародне право» за заочною формою не прийматимуть

 

22.12.2020 Набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році» від 15 жовтня 2020 р. № 1274.

Відповідно до затверджених Умов основний етап вступної кампанії у 2021 р. відбудеться в липні.

Вступники на навчання для здобуття вищої освіти подають заяви тільки в електронній формі, крім визначених у п. 1 розд VI цього наказу випадків.

Вступники можуть подати до п’яти заяв на місця державного та регіонального замовлення у фіксованих (закритих) та відкритих конкурсних пропозиціях, та до тридцяти заяв на небюджетні конкурсні пропозиції. Заяви тих вступників, які зараховані на бюджет, будуть автоматично виключені на всі інші конкурсні пропозиції за винятком випадків, коли вступник сам виявить бажання їх залишити (якщо планує навчатися більш ніж за однією освітньою програмою, більш ніж в одному закладі освіті тощо).

Для вступників на спеціальності гуманітарного та соціального спрямування обов’язковим залишиться ЗНО з української мови та літератури, вступники ж на інші спеціальності зможуть скористатися правом проходити тестування лише з української мови. Сертифікати ЗНО з української мови та літератури 2018-2020 рр. можна буде використовувати для вступу на всі спеціальності.

Для більшості спеціальностей розширено перелік предметів ЗНО, які можуть використовуватись як третій конкурсний предмет (Додаток 4 до Умов).

Єдиний вступний іспит з іноземної мови (ЄВІ) до магістратури буде обов’язковим для всіх спеціальностей. Для надання більшої ваги фаховому вступному випробуванню запроваджено вагові коефіцієнти – тепер заклад зможе збільшити вагу бала за фахове випробування, залишивши на іспит з іноземної мови щонайменше 25%.

Вступники до магістратури зможуть використовувати результати ЄВІ 2020-го та 2021 р., результати єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) – тільки 2021 р.

Крім того, для здобуття ступеня магістра за спеціальністю 081 «Право» приймаються особи, які здобули ступінь бакалавра з спеціальностей 081 «Право» або 293 «Міжнародне право», напрямів 6.030401 «Правознавство», 6.030202 «Міжнародне право».

Прийом вступників за державним або регіональним замовленням для здобуття ступеня молодшого бакалавра за всіма формами здобуття освіти, а також для здобуття ступенів бакалавра, магістра за заочною формою здобуття освіти за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право» в 2021 р. не проводиться.

До 31 грудня 2020 р. всі заклади вищої освіти мали затвердити та оприлюднити правила прийому.

 

Звернення за державною соціальною допомогою можна подати в електронній формі

 

22.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про запровадження експериментального проекту з реалізації функціоналів першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери» від 11 листопада 2020 р. № 1278.

Уряд погодився з пропозицією Міністерства соціальної політики та Міністерства цифрової трансформації стосовно запровадження у листопаді 2020 р. – березні 2021 р. експериментального проекту з реалізації функціоналів першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, зокрема у межах реалізації спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України».

Міністерству соціальної політики, Міністерству цифрової трансформації, Пенсійному фонду України доручено:

1) забезпечити в межах реалізації експериментального проекту надання таких електронних послуг (включаючи необхідний реінженіринг ділових процесів):

– звернення в електронній формі за державною соціальною допомогою (допомогою на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомогою на дітей одиноким матерям; допомогою при усиновленні дитини; допомогою на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності; державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю);

– відображення в електронному вигляді інформації про соціальний статус громадянина згідно з даними Єдиного соціального реєстру;

– відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

– відображення в електронному вигляді інформації, що міститься в пенсійному посвідченні;

– відображення електронної пенсійної справи згідно з даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;

– відображення в електронному вигляді інформації про інвалідність особи (групу, підгрупу, причину інвалідності та строк, на який її призначено) згідно за даними Єдиного соціального реєстру;

– формування в електронному вигляді довідок про заробітну плату, сплачені страхові внески, розмір пенсії;

2) затвердити у двотижневий строк з дня прийняття цієї постанови Порядок проведення експериментального проекту з реалізації функціоналів першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Також визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України «Про Єдину інформаційно-аналітичну систему управління соціальною підтримкою населення України (E-SOCIAL)» від 17 липня 2019 р. № 676.

 

Україна вийшла з міжнародних договорів, укладених у рамках СНД

 

22.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про вихід з окремих міжнародних договорів, укладених у рамках Співдружності Незалежних Держав» від 16 грудня 2020 р. № 1260.

Уряд постановив вийти з міжнародних договорів, укладених у рамках Співдружності Незалежних Держав, а саме:

Гірнича хартія держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав, вчинена 27 березня 1997 р. у м. Москві;

Угода про координацію міждержавних відносин держав – учасниць СНД в галузі використання атомної енергії в мирних цілях, вчинена 31 травня 2013 р. у м. Мінську;

Угода про координацію міждержавних відносин в галузі електроенергетики Співдружності Незалежних Держав, вчинена 14 лютого 1992 р. у м. Мінську;

Угода про основні принципи співробітництва в галузі мирного використання атомної енергії, вчинена 26 червня 1992 р. у м. Мінську;

Протокол про внесення змін до Угоди про основні принципи співробітництва в галузі мирного використання атомної енергії від 26 червня 1992 року, вчинений 31 травня 2013 р. у м. Мінську.

 

Документи до Нацбанку можна надсилати е-поштою

 

23.12.2020 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про подання до Національного банку України документів у період дії карантину» від 21 грудня 2020 р. № 161.

Національний Банк у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), дозволив не подавати документи до Національного банку України на паперових носіях за умови подання цих документів або їх електронних копій з накладеним кваліфікованим електронним підписом з дотриманням вимог законодавства України у сфері електронних довірчих послуг та електронного документообігу на електронну поштову скриньку Національного банку України (nbu@bank.gov.ua) або іншими засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком України для електронного документообігу.

Таку можливість надано небанківським фінансовим установам: юридичним особам, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги; страховим та перестраховим брокерам; особам, які мають право займатись актуарними розрахунками; юридичним особам, які мають намір бути включеними до Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги; юридичним/фізичним особам, які зареєстровані в установленому порядку як суб’єкти підприємницької діяльності, які мають намір бути включені до державного реєстру страхових та перестрахових брокерів; фізичним особам, які мають намір займатись актуарними розрахунками та отримати свідоцтво про відповідність кваліфікаційним вимогам до осіб, які можуть займатись актуарними розрахунками; юридичним особам, які мають намір отримати ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг; юридичним/фізичним особам, які мають намір набути або збільшити істотну участь у фінансовій установі.

 

НБУ вводить антикризові послаблення для банків

 

23.12.2020 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Правил роботи банків України у зв’язку з установленням карантину та запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів із метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 і внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 21 грудня 2020 р. № 160.

Постанова доповнює перелік дій Національного банку, які вже було запроваджено раніше для підтримання банківської системи на час обмежень, пов’язаних із поширенням COVID-19.

Банкам рекомендовано реструктуризувати кредити позичальників, які зазнали фінансових труднощів від запровадження обмежувальних заходів та не можуть обслуговувати кредити. Банкам дозволено не поширювати окремі ознаки дефолту на кредити, які будуть реструктуризовані:

– до 30 квітня 2021 р. (включно) для боржників – фізичних осіб;

– до 31 травня 2021 р. (включно) – для боржників – юридичних осіб.

Реструктуризацію рекомендовано проводити дистанційно, вона не має погіршувати умови для позичальника та призводити до підвищення ефективної процентної ставки. Банки не мають встановлювати комісії за реструктуризацію.

Для її проведення позичальники – юридичні особи мають надати підтвердження фактів зниження доходів чи зупинення роботи. Банки застосовують до середнього та великого бізнесу індивідуальний підхід під час реструктуризації з урахуванням звітності та перспектив відновлення, до фізичних осіб – оцінку на портфельній основі (окрім іпотечного та автокредитування).

Також банкам дозволено:

– не погіршувати клас позичальника з урахуванням інформації з Кредитного реєстру – до 29 квітня 2021 р.;

– не проводити переоцінку та перевірку стану заставного майна – до 30 березня 2021 р.;

не враховувати під час оцінки боржників-бюджетних установ виконання показників бюджету за 2020 та 2021 роки – до 4 січня 2023 р.

У частині реструктуризації заборгованості виробників «зеленої» електроенергії банкам дозволено не застосовувати окремі ознаки дефолту, якщо реструктуризації будуть проведені до 30 квітня 2021 р. (раніше – до 28 лютого).

У частині управління проблемними активами банки мають право визначити та установити в стратегії управління проблемними активами цільовий рівень непрацюючих кредитів на 2021 р. з урахуванням очікуваних економічних наслідків карантину та обмежень у короткостроковому періоді.

У частині розроблення та подання банками планів відновлення діяльності банкам дозволено:

– проводити стрес-тестування із застосуванням лише одного стрес-сценарію, який повинен передбачати тривалий негативний економічний ефект від пандемії;

– подати плани відновлення діяльності в тестовому режимі не пізніше 1 березня 2021 р.;

– не включати до планів відновлення діяльності перелік критичних функцій.

Національний банк продовжить дистанційний режим тестування керівників банку та кандидатів на керівні посади у форматі співбесіди з кандидатами шляхом відеоконференції. Банкам та небанківським фінустановам дозволено надсилати необхідні документи електронною поштою з накладанням кваліфікованого електронного підпису.

 

У СЕП не братимуть плату за переказ 8 000 грн держдопомоги 

 

23.12.2020 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення змін до Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України в системі електронних платежів та у сфері розрахунково-касового обслуговування» від 22 грудня 2020 р. № 165.

Доповненням до послуги № 56 Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України в системі електронних платежів та у сфері розрахунково-касового обслуговування, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2003 р. № 333, скасовано плату за послуги у системі електронних платежів Національного банку під час здійснення операцій, пов’язаних із виплатою одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Зазначений тариф застосовується до електронних розрахункових документів та електронних розрахункових повідомлень щодо перерахування суми коштів одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам та повернення банками, в яких відкриті рахунки, зазначені в заяві застрахованої особи, незарахованих отримувачам сум коштів одноразової матеріальної допомоги, що здійснюються відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1233.

 

Послуга «єМалятко» за електронними заявами про державну реєстрацію народження надається на всій території України

 

23.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 р. N 1025 і від 10 липня 2019 р. № 691» від 18 листопада 2020 р. № 1277.

Новою редакцією п. 4-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини» від 10 липня 2019 р. № 691 встановлено, що надання комплексної послуги «єМалятко» за заявами про державну реєстрацію народження, поданими в паперовій формі, здійснюється на території певної адміністративно-територіальної одиниці за умови підключення робочих місць одного із суб’єктів, визначених п. 5 Порядку надання комплексної послуги «єМалятко», затвердженого цією постановою, до Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Портал Дія» відповідно до законодавства.

Надання комплексної послуги «єМалятко» за заявами про державну реєстрацію народження, поданими в електронній формі, здійснюється на всій території України.

Міністерствам, районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування доручено забезпечувати постійне інформування населення про надання комплексної послуги «єМалятко» на території певної адміністративно-територіальної одиниці.

Нагадаємо, що раніше перелік адміністративно-територіальних одиниць, в яких запроваджується надання комплексної послуги «єМалятко», визначався Міністерством юстиції за пропозицією Міністерства цифрової трансформації.

Також Зразок бланка свідоцтва про народження, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 р. № 1025, викладено в новій редакції.

 

Штатним помічником-консультантом нардепа може бути особа з вищою освітою

 

24.12.2020 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до статті 34 Закону України «Про статус народного депутата України» від 3 грудня 2020 р. № 1061-IX.

Змінами до ст. 34 Закону України «Про статус народного депутата України» визначено, що помічником-консультантом народного депутата може бути лише громадянин України, який вільно володіє державною мовою (ч. 2) (раніше – лише громадянин України, що має середню спеціальну чи вищу освіту і вільно володіє державною мовою).

Помічники-консультанти народного депутата працюють за строковим трудовим договором (на постійній основі чи за сумісництвом) або на громадських засадах.

Помічником-консультантом народного депутата за строковим трудовим договором (на постійній основі чи за сумісництвом) може працювати особа, яка має вищу освіту ступеня молодшого бакалавра або бакалавра.

Помічники-консультанти народного депутата за його заявою прикріплюються до Апарату Верховної Ради України: які працюють за строковим трудовим договором (на постійній основі чи за сумісництвом), – для кадрового та фінансового обслуговування, які працюють на громадських засадах, – для кадрового обслуговування (абз. 1 – 3 ч. 3).

Виключно за рахунок та в межах загального фонду, встановленого народному депутату на відповідний рік для оплати праці його помічників-консультантів, народний депутат здійснює розподіл коштів для виплати помічникам-консультантам: заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, заробітної плати за час відпустки, матеріальної допомоги для оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки, грошової компенсації, передбаченої ст. 24 Закону України «Про відпустки», за всі не використані помічником-консультантом дні щорічних основної та додаткової відпусток.

Зазначені виплати здійснюються Апаратом Верховної Ради України за поданнями народного депутата.

За умови використання помічником-консультантом народного депутата повної тривалості щорічної основної відпустки та додаткової відпустки до закінчення робочого року, за який вона надається, та/або виплати йому грошової компенсації, передбаченої ст. 24 Закону України «Про відпустки», за всі невикористані дні щорічної основної відпустки та додаткової відпустки, а також здійснення помічнику-консультанту народного депутата у поточному році виплат матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, заробітної плати за час відпустки, матеріальної допомоги для оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки, залишок коштів загального фонду, встановленого народному депутату для оплати праці помічників-консультантів, може бути використаний народним депутатом для сплати визначених договорами чи угодами робіт, послуг, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень (ч. 4).

Положення цього Закону в частині виплати помічникам-консультантам народного депутата матеріальної допомоги для оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки набирають чинності з 1 січня 2022 р.

 

Посвідки на тимчасове проживання громадянам Білорусі – за спрощеною процедурою

 

24.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання оформлення посвідок на тимчасове проживання громадянам Республіки Білорусь, які є підприємцями, висококваліфікованими спеціалістами, зокрема фахівцями у сфері інформаційних технологій та інновацій, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України, та звернулися із заявою про надання дозволу на імміграцію, та членам їх сімей» від 23 грудня 2020 р. № 1303.

Спрощене оформлення посвідок на тимчасове проживання здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322, з урахуванням особливостей, встановлених цим Порядком.

Посвідки на тимчасове проживання оформляються:

– громадянам Республіки Білорусь, які в установленому порядку звернулися до територіальних органів/підрозділів ДМС із заявою про надання дозволу на імміграцію відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про імміграцію» як особи, які є висококваліфікованими спеціалістами і робітниками, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України;

– батькам, чоловіку (дружині) та неповнолітнім дітям вищезазначених громадян Республіки Білорусь.

Для оформлення посвідки на тимчасове проживання зазначені особи подають до територіального органу/підрозділу ДМС:

– паспортний документ та переклад на українську мову сторінки паспортного документа з особистими даними, засвідчений в установленому законодавством порядку;

– дійсний поліс медичного страхування;

– документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.

Батьки, чоловік (дружина) та неповнолітні діти додатково подають документ, що посвідчує їх родинні стосунки з вищезазначеними громадянами Республіки Білорусь (документи, видані компетентними органами іноземних держав, повинні бути легалізованими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України).

Посвідка на тимчасове проживання видається протягом трьох робочих днів з дати прийняття документів.

Постанова діє до 31 грудня 2021 р.

 

Громадяни Білорусі можуть тимчасово перебувати на території України до 180 днів протягом 365 днів

 

24.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання перебування в Україні громадян Республіки Білорусь» від 23 грудня 2020 р. № 1302.

Уряд установив, що:

– до 31 грудня 2021 р. до громадян Республіки Білорусь не застосовуються обмеження щодо строків тимчасового перебування, установлені пп. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 р. № 150;

– громадяни Республіки Білорусь, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 180 днів протягом 365 днів. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

 

Державну оцінку медичних технологій запровадять з 1 січня 2022 р.

 

28.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення державної оцінки медичних технологій» від 23 грудня 2020 р. № 1300.

Державна оцінка медичних технологій проводиться відповідно до цього Порядку, настанов з державної оцінки медичних технологій у таких випадках:

1) включення (виключення) лікарських засобів до (з) Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333;

2) включення (виключення) лікарських засобів до (з) номенклатур (переліків, списків, реєстрів), що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я.

У разі включення лікарських засобів до номенклатур (переліків, списків, реєстрів), що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я, державна оцінка медичних технологій не проводиться щодо лікарських засобів, які включені до Національного переліку, а також тих, які були включені до відповідних номенклатур (переліків, списків, реєстрів) на момент набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 р. № 1300 та для вирішення питань, пов’язаних з необхідністю усунення, подолання та протидії наслідкам надзвичайних ситуацій (стихійні лиха, епідемії, застосування засобів ураження тощо);

3) застосування процедур договорів керованого доступу, продовження їх дії (пролонгації);

4) здійснення закупівлі лікарських засобів структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської держадміністрацій для проведення заходів регіональних цільових програм у випадках, визначених п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333.

За зверненням МОЗ щодо проведення державної оцінки медичних технологій з підстав, визначених у п. 8 Порядку, проводиться державна оцінка медичних технологій за скороченою процедурою.

Для проведення державної оцінки медичних технологій заявник подає до уповноваженого органу в паперовій та електронній формі заяву та досьє, оформлені відповідно до цього Порядку.

У разі проведення державної оцінки медичних технологій за ініціативою заявника з метою виключення лікарського засобу з Національного переліку та (або) номенклатур (переліків, списків, реєстрів) заявник подає до уповноваженого органу в паперовій та електронній формі відповідну заяву, оформлену відповідно до цього Порядку.

Державна оцінка медичних технологій включає первинну експертизу та фахову експертизу, крім випадків проведення державної оцінки медичних технологій за скороченою процедурою.

Для проведення державної оцінки медичних технологій заявник укладає з уповноваженим органом договір та сплачує вартість експертизи відповідно до умов договору між заявником та уповноваженим органом.

Строк проведення первинної експертизи становить не більше ніж 20 календарних днів, яка розпочинається після оплати вартості експертних робіт відповідно до умов договору.

Проведення фахової експертизи триває не більше ніж 90 календарних днів з моменту закінчення проведення первинної експертизи.

На підставі результатів первинної та фахової експертизи заяви, досьє або державної оцінки медичних технологій за скороченою процедурою уповноважений орган подає висновок, який надсилається заявнику та МОЗ для оприлюднення його на офіційному веб-сайті.

Висновок стосовно відповідної медичної технології вважається чинним до моменту проведення нової державної оцінки медичної технології, якщо інше не зазначено у висновку.

Висновки уповноваженого органу мають рекомендаційний характер.

Також установлено, що:

– державна оцінка медичних технологій, які не є лікарськими засобами, запроваджується з 1 січня 2022 року;

– тимчасово до створення державного унітарного комерційного підприємства, на яке буде покладено виконання функцій з проведення державної оцінки медичних технологій, виконання зазначених функцій покладається на державне підприємство «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» (абзац набирає чинності з 1 січня 2022 року).

 

Строки облаштування банків для доступу маломобільних груп населення відкладено на вісімнадцять місяців

 

28.12.2020 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 21 грудня 2020 р. № 164.

Змінами до п. 4 постанови Правління Національного банку України від 22 грудня 2018 р. № 149 «Про затвердження Положення про ліцензування банків» відтерміновано строки приведення банківських приміщень у відповідність до вимог законодавства для належного доступу до них маломобільних груп населення, а саме до:

– 1 липня 2022 р. (раніше – 1 січня 2021 р.) – не менше 50% приміщень, розташованих у м. Києві, обласних центрах і в містах із кількістю мешканців більше 300 тис. осіб та не менше 30% приміщень, розташованих у інших населених пунктах України;

– 1 липня 2023 р. (раніше – 1 січня 2022 р.) – усіх приміщень, розташованих у м. Києві, обласних центрах і в містах із кількістю мешканців більше 300 тис. осіб та не менше 70% приміщень, розташованих у інших населених пунктах України;

– 1 липня 2024 р. (раніше – 1 січня 2023 р.) – усіх приміщень.

Також новою редакцією п. 353 гл. 41 розд. VI Положення про ліцензування банків, затвердженого вищезазначеною постановою, збільшено строк для обрання на посаду голови, його заступника або члена ради банку в разі, якщо Національний банк відхилив запропоновані банком кандидатури. Тепер банк має два місяці для припинення повноважень і чотири місяці для обрання нових кандидатів (раніше банк мав визначитися з новим кандидатом на такі посади протягом трьох місяців).

Реєстрацію платником ПДВ проводитимуть виключно в е-форматі

 

28.12.2020 Набрав чинності наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» від 21 жовтня 2020 р. № 629.

Як повідомляє Державна податкова служба України, змінами до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 р. № 1130, забезпечено реалізацію норм Закону України від 16 січня 2020 р. № 466-IX.

Зокрема, із Положення виключено норму щодо можливості подання реєстраційної заяви платника ПДВ особисто фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи до контролюючого органу. Будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію платником ПДВ, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) Заяву засобами електронного зв’язку. Іншого способу подачі Заяви не передбачено.

Змінено формат заявлення новоствореними суб’єктами господарювання під час реєстрації бізнесу про своє бажання бути зареєстрованими платниками ПДВ. Так, суб’єкти господарювання (новостворені) можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватись як платник податку під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи – підприємця. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (пп. 1 п. 3.5).

Приведено у відповідність до Закону № 466-IX строк подачі Заяви у разі добровільної реєстрації платником ПДВ, а також у разі обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, зміни ставки єдиного податку – не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ та матимуть право на податковий кредит і складання податкових накладних (замість 20 календарних днів до початку податкового періоду) (пп. «б» пп. 2 п. 3.5, абз. 3 пп. 1, абз. 1 пп. 2 п. 3.6).

Скасовано особливості реєстрації платником ПДВ юридичної особи, утвореної шляхом перетворення, залежно від дати державної реєстрації такої особи. Тобто не залежно від дати державної реєстрації особи, утвореної шляхом перетворення, у разі якщо така особа бажає здійснити перереєстрацію, то вона протягом 10 робочих днів, що настають за датою завершення перетворення, подає до контролюючого органу Заяву з позначкою «Перереєстрація».

Спрощено процедури перереєстрації платників ПДВ. Зокрема, не передбачається перереєстрація у разі зміни суб’єктом господарювання місцезнаходження (місця проживання), а перереєстрація у зв’язку зі зміною найменування (крім перетворення) (ПІБ) платника ПДВ, який включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (Єдиний державний реєстр), здійснюється контролюючим органом без подання Заяви на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру (п. 4.1).

Запроваджено автоматизовану процедуру анулювання реєстрації платника ПДВ за відповідних умов. Анулювання реєстрації платника ПДВ проводиться контролюючим органом автоматично на підставі відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення) або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, отриманих згідно із Законом № 755, або за даними реєстру платників єдиного податку про застосування суб’єктом господарювання спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку на додану вартість. Водночас, якщо на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру неможливо автоматично встановити дату анулювання реєстрації платника ПДВ, контролюючий орган самостійно визначає таку дату та приймає самостійне рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ (п. 5.6).

 

Заклади культури фінансуватимуть незалежно від відсотків фактичного обсягу валового доходу за 2020 р.

 

28.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерству культури та інформаційної політики за деякими програмами» від 23 грудня 2020 р. № 1297.

Новим абзацом п. 6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерству культури та інформаційної політики за деякими програмами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2011 р. № 247, надано можливість до кінця 2020 р. в повному обсязі здійснювати фінансування національних театрів, національних художніх колективів, концертних організацій, національних і державних циркових підприємств, до діяльності яких застосовуються обмежувальні заходи, запроваджені згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 9 грудня 2020 р. № 1236.

Фінансування здійснюватиметься незалежно від відсотків фактичного обсягу валового доходу, одержаного за підсумками 2020 р.

 

Перебування в обсерваторах є безоплатним

 

29.12.2020 Набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України «Деякі питання обсерваторів, тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів)» від 21 жовтня 2020 р. № 2382.

Ним затверджено Порядок облаштування та функціонування обсерваторівспеціалізованих закладів, призначених для перебування осіб, які підлягають обсервації, їх обстеження та здійснення медичного нагляду за ними.

Для розміщення обсерваторів використовують приміщення готелів, гуртожитків, санаторіїв, профілакторіїв, реабілітаційних центрів тощо, у яких можна забезпечити:

1) наявність у кожному номері санітарної кімнати (душ, туалет, умивальник);

2) наявність систем централізованого водопостачання і водовідведення, систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води або можливість влаштування автономного опалення та постачання гарячої води;

3) можливість очищення та знезараження стічних вод за допомогою системи централізованого водовідведення на місцевих (локальних) каналізаційних очисних спорудах або перед скидом стічних вод у систему централізованого водовідведення;

4) придатність меблів та інших матеріалів для оздоблення кімнат/номерів для очищення та дезінфекції;

5) наявність майданчика для санітарної обробки автотранспорту зі стоком;

6) наявність майданчика з твердим покриттям та захистом від опадів, на яких встановлюються контейнери для збору побутових відходів.

Ініціаторами щодо необхідності функціонування обсерваторів можуть бути міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та інші органи державної влади, Київська міська державна адміністрація, обласні державні адміністрації, комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, керівники робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

Обслуговування обсерваторів здійснюється працівниками того закладу, на базі якого він функціонує, а також лікарем та сестрою медичною (братом медичним), які здійснюють медичний нагляд за особами, що проходять обсервацію, та у разі необхідності надають первинну медичну допомогу. Лікар та сестра медична (брат медичний) залучаються з інших закладів охорони здоров’я або інших суб’єктів господарювання (за їх згодою) та на підставі відповідного розпорядження (наказу) їх керівника.

Фінансування витрат на облаштування та функціонування обсерваторів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету (в тому числі за рахунок резервного фонду) чи інших джерел, не заборонених законом.

Перебування осіб в обсерваторах є безоплатним.

Також наказом затверджено:

– Порядок облаштування та функціонування тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів);

– Вимоги до тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів) та порядок їх створення на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Крім цього, до Переліку закладів охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 жовтня 2002 р. № 385, додано Тимчасовий спеціалізований шпиталь (пп. 1.1.3 п. 1.1 розд. 1).

 

Попередню оплату вітчизняних періодичних друкованих видань знову дозволили

 

29.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 15-1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641» від 23 грудня 2020 р. № 1326.

Зміною до п. 15-1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» дозволено на період дії карантину здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, а Державній казначейській службі здійснення відповідних платежів, коли предметом закупівлі є вітчизняні періодичні друковані видання та послуги з їх доставки за передплатою, поштові марки та марковані конверти, в тому числі використання маркувальних машин, призначених для нанесення на письмову кореспонденцію відбитка державного знака, що підтверджує оплату послуг поштового зв’язку.

Нагадаємо, що 9 грудня поточного року (всього три тижні тому) Уряд заборонив попередню оплату товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, чим було зруйновано передплатну кампанію багатьом друкованим ЗМІ.

 

1,68 грн/кВт год. – єдина фіксована ціна на електроенергію для побутових споживачів

 

29.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. N 483» від 28 грудня 2020 р. № 1325.

Змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії», зокрема, подовжено до 31 березня 2021 р. (раніше – до 31 грудня 2020 р.) строк дії зазначеного Положення (п. 2).

Також новим додатком 3 до Положення встановлено єдину фіксовану ціну на електричну енергію для побутових споживачів з 1 січня до 31 березня 2021 р. – 1,68 грн/кВт год.

За наявності обліку споживання електроенергії за періодами часу розрахунки населення проводяться за відповідними тарифами та такими тарифними коефіцієнтами (за вибором споживача):

1) за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу:

– 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);

– повний тариф у інші години доби;

2) за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу:

– 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години);

– повний тариф у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години);

– 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).

Під час визначення вартості спожитої електроенергії за кожним рівнем тарифу застосовується питома вага обсягу електроенергії, що спожита у відповідній зоні доби протягом розрахункового періоду, до загального обсягу спожитої електроенергії в цьому періоді.

 

Ратифіковано Угоду про вільну торгівлю з Великою Британією

 

29.12.2020 Набрав чинності Закон України «Про ратифікацію Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії» від 16 грудня 2020 р. № 1100-IX.

Верховна Рада України ратифікувала Угоду про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії, учинену 8 жовтня 2020 р. в м. Лондоні, яка набере чинності з дати, що настане пізніше: коли Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, припинить діяти стосовно Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії та коли буде отримане останнє з надісланих Сторонами Угоди повідомлень про завершення своїх внутрішньодержавних процедур.

 

Державна програма безпеки руху до 2023 р.

 

29.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2023 року» від 21 грудня 2020 р. № 1287.

«Безпека на дорогах – наш пріоритет №1. Нещодавно Уряд схвалив нову Стратегію безпеки руху до 2024 року, а сьогодні – відповідну Державну програму, яка була розроблена на її основі. Тому у наступному і подальших роках ми продовжимо розбудовувати сучасну інфраструктуру безпеки. Це сучасні кільцеві розв’язки та безпечні пішохідні переходи, майданчики для відпочинку водіїв, демпферні системи і фантоми, автоматичні комплекси «Зважування у русі», камери автофіксації порушень ПДР та інші важливі заходи», – повідомив Міністр інфраструктури Владислав Криклій.

Зокрема, Державна програма безпеки спрямована на:

– зниження рівня смертності внаслідок ДТП та ступеня тяжкості їх наслідків для учасників дорожнього руху;

– зменшення соціально-економічних втрат від дорожньо-транспортного травматизму;

– підвищення рівня дотримання правил дорожнього руху його учасниками.

У 2021 р. на її реалізацію передбачено 2,4 млрд грн, за які заплановано:

– побудувати нові розв’язки кільцевого типу та освітлені пішохідні переходи зі світлофорами на вимогу;

– влаштувати нові демпферні системи, комплекси «Зважування у русі» для автоматичного габаритно-вагового контролю та майданчики для зупинки і зважування;

– розширити систему автофотовідеофіксації, встановивши ще 125 КАФ;

– придбати фантоми і спецавтомобілі для перевірки поліцією стану вулично-дорожньої мережі та техстану транспортних засобів.

 

Особливий порядок місцевого самоврядування на Донбасі подовжено ще на рік

 

29.12.2020 Набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 15 грудня 2020 р. № 1078-IX.

Зміною до ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» подовжено до 31 грудня 2021 р. (раніше – до 31 грудня 2020 р.) особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України.

 

Ввезення в Україну товарів РФ заборонено ще на рік

 

30.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1147» від 25 листопада 2020 р. № 1304.

Змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1147 подовжено до 31 грудня 2021 р. (раніше – до 31 грудня 2020 р.) заборону ввезення на митну територію України:

– товарів, що походять з Російської Федерації, за переліком згідно з додатком до постанови (абз. 1 п. 1);

– у митному режимі імпорту та митному режимі тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами вагонів за кодами згідно з УКТЗЕД 8606 30 00 00, 8606 91 80 00, 8606 92 00 00, які з 20 лютого 2014 р. зареєстровані/взяті на облік (були зареєстровані/взяті на облік) за резидентами Російської Федерації (п. 1-1).

Також визначено, що постанова № 1147 втрачає чинність 1 січня 2022 р. (раніше – 1 січня 2021 р.) або після припинення застосування Російською Федерацією дискримінаційних та/або недружніх дій щодо України (п. 3).

 

Затверджено умови ліцензування азартних ігор

 

30.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження ліцензійних умов у сфері організації та проведення азартних ігор» від 21 грудня 2020 р. № 1341.

Уряд затвердив ліцензійні умови провадження діяльності у сфері організації та проведення:

– азартних ігор у гральних закладах казино;

– азартних ігор у залах гральних автоматів;

– букмекерської діяльності в букмекерських пунктах та в мережі Інтернет;

– азартних ігор казино в мережі Інтернет;

– азартних ігор в покер в мережі Інтернет.

Також установлено, що до впровадження електронної взаємодії Реєстру організаторів азартних ігор у гральних закладах казино, Реєстру організаторів азартних ігор казино в мережі Інтернет, Реєстру організаторів букмекерської діяльності, Реєстру організаторів азартних ігор у залах гральних автоматів, Реєстру організаторів гри в покер в мережі Інтернет із Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відповідно до Положення про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606, та Порядку організації електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 357, під час ліцензування господарської діяльності з організації та проведення азартних ігор прийняття рішень Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей, видача ліцензій, залишення документів, поданих для отримання ліцензій, без розгляду, відмова у видачі ліцензії, анулювання ліцензії здійснюються без використання програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань шляхом розміщення на веб-сайті зазначеної Комісії інформації про прийняті рішення, в тому числі про рішення щодо наявності у суб’єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду діяльності, що підлягає ліцензуванню, та/або про рішення щодо наявності у суб’єкта господарювання права на використання грального обладнання або букмекерського пункту, що передбачає отримання ліцензії.

Положення ліцензійних умов щодо сертифікації грального обладнання набирають чинності після встановлення Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей переліку компаній (установ, лабораторій), які проводять сертифікацію грального обладнання, що підлягає сертифікації, та сертифікатів, які автоматично визнаються в Україні, але не пізніше 1 січня 2021 р.

Положення ліцензійних умов щодо Державної системи онлайн-моніторингу набирають чинності з дня введення в експлуатацію Державної системи онлайн-моніторингу відповідним рішенням Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей, але не пізніше ніж через два роки з дня набрання чинності Законом України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор». Після введення в експлуатацію Державної системи онлайн-моніторингу організатори азартних ігор зобов’язані підключити гральне обладнання до такої Державної системи протягом шести місяців з дня введення її в експлуатацію.

 

Військовослужбовцям Сил спеціальних операцій надаватимуть державний захист

 

30.12.2020 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів” щодо державного захисту військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України під час виконання ними завдань за призначенням» від 3 грудня 2020 р. № 1064-IX.

Доповненням до  п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» надано гарантії державного захисту військовослужбовцям Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, які беруть безпосередню участь у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Рішення про вжиття спеціальних заходів забезпечення безпеки приймає керівник органу військового управління Сил спеціальних операцій Збройних Сил України – щодо захисту військовослужбовців та їх близьких родичів (ст. 14).

Здійснення спеціальних заходів забезпечення безпеки працівників суду і правоохоронних органів та їх близьких родичів щодо військовослужбовців Сил спеціальних операцій та їх близьких родичів покладається на підрозділи Сил спеціальних операцій (ст. 15).

Контроль за забезпеченням захисту працівників суду, правоохоронних органів та їх близьких родичів здійснює відповідно керівник органу військового управління Сил спеціальних операцій (ст. 24).

 

Надбавка за ранг державним службовцям податкових органів не виплачується   у разі присвоєння спеціального звання

 

30.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів» від 28 грудня 2020 р. № 1346.

Уряд затвердив:

– схему посадових окладів державних службовців податкових органів;

– розмір надбавок до посадових окладів за спеціальне звання державних службовців податкових органів;

– Порядок встановлення, призупинення, зменшення чи скасування державним службовцям податкових органів надбавок за інтенсивність праці, за виконання особливо важливої роботи, за персональну кваліфікацію та за виконання особистих ключових показників ефективності.

Також установлено, що державним службовцям податкових органів:

– надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється у розмірах, визначених Законом України «Про державну службу» (далі – Закон);

– надбавка за ранг державного службовця встановлюється в розмірах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів»;

– у разі присвоєння спеціального звання відповідно до п. 343.1 ст. 343 Податкового кодексу України надбавка за ранг державного службовця не виплачується;

– надбавки за інтенсивність праці, за виконання особливо важливої роботи, за персональну кваліфікацію та за виконання особистих ключових показників ефективності встановлюються відповідно до Порядку, затвердженого пунктом 1 цієї постанови;

– виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця та виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби встановлюються згідно із ст. 52 Закону;

– премії встановлюються та виплачуються згідно із Законом;

– інші виплати, передбачені Законом, а також виплати, передбачені іншими нормативно-правовими актами, здійснюються відповідно до таких актів.

Керівникам податкових органів під час формування штатних розписів рекомендовано вводити посади державної служби підкатегорій В2 і В3 з урахуванням складності виконуваних робіт і рівня відповідальності та кваліфікації працівника.

Податкові органи мають забезпечити виконання цієї постанови виключно в межах фонду оплати праці, затвердженого у кошторисі відповідного органу.

Крім цього, визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 757 «Деякі питання оплати праці працівників Державної фіскальної служби та її територіальних органів».

Постанова застосовується з 1 січня 2021 р.

 

Затверджено розмір плати за проїзд концесійними автодорогами

 

30.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження максимального розміру плати за разовий проїзд автомобільною дорогою загального користування, побудованою на умовах концесії» від 23 грудня 2020 р. № 1312.

Максимальний розмір плати визначається відповідно до виду транспортних засобів за кожен кілометр відстані (євро), а саме:

– мотоцикли з причепом (коляскою) і без нього, легкові автомобілі – 0,023;

– легкові автомобілі з причепом, мікроавтобуси з кількістю місць для сидіння до 10 (включаючи водія), вантажні автомобілі з дозволеною максимальною масою до 3,5 тонни – 0,023;

– вантажні автомобілі з дозволеною максимальною масою від 3,5 до 12 тонн, автопоїзди з дозволеною максимальною масою до 12 тонн, автобуси з кількістю місць для сидіння від 10 до 29 із дозволеною максимальною масою не більше 12 тонн – 0,045;

– вантажні автомобілі та автопоїзди з дозволеною максимальною масою більше 12 тонн, автобуси з кількістю місць для сидіння більше 29 і дозволеною максимальною масою понад 12 тонн – 0,133.

Водночас визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2000 р. № 1299 «Про затвердження Порядку встановлення максимального розміру плати за проїзд автомобільними дорогами, побудованими на умовах концесії».

 

Діти-сироти з інвалідністю зможуть проживати у прийомній сім’ї чи дитячому будинку сімейного типу до 23 років

 

30.12.2020 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність» від 2 грудня 2020 р. № 1020-IX.

Згідно зі змінами до ч. 3 ст. 256-3 та ч. 3 ст. 256-7 Сімейного кодексу України прийомні діти проживають і виховуються у прийомній сім’ї до чи дитячому будинку сімейного типу досягнення 18-річного віку. Після досягнення 18-річного віку такі особи у разі продовження навчання в закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти можуть, за їхнім вибором, продовжити проживати і виховуватися у цій прийомній сім’ї чи  дитячому будинку сімейного типу до закінчення такого закладу.

Особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність, за їхнім вибором можуть продовжити проживати та виховуватися у прийомній сім’ї чи дитячому будинку сімейного типу до досягнення ними 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Також новою ч. 5 ст. 17 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлено, що з метою підготовки до самостійного життя дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа після вибуття їх із прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують надання таким дітям (особам) під час їх проживання у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу додаткових соціальних (денний догляд, соціальна реабілітація тощо), медичних, реабілітаційних та інших послуг відповідно до законодавства.

Крім цього, зміною та доповненням до ст. 31 Закону визначено, що батьки-вихователі виконують свої обов’язки стосовно:

– дітей до досягнення дітьми вісімнадцяти років, а стосовно осіб з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються в закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, – до закінчення такими особами навчання у такому закладі навіть у разі їх окремого проживання;

– осіб з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність і які продовжують проживати та виховуватися у дитячому будинку сімейного типу, до досягнення такими особами 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони в закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Закон вводиться в дію через три місяці з дня набрання ним чинності.

 

За декларування недостовірної інформації – обмеження волі

 

30.12.2020 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 4 грудня 2020 р. № 1074-IX.

Зокрема, змінами до Кримінального кодексу України виключено ст. 366-1 та доповнено Кодекс ст.ст. 366-2 «Декларування недостовірної інформації» і 366-3 «Неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Зокрема, умисне внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, – карається штрафом від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч н.м.д.г. або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Умисне внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, – карається штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч н.м.д.г. або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Умисне неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», – карається штрафом від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч н.м.д.г. або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Суб’єктами декларування у ст.ст. 366-2, 366-3 Кримінального кодексу є особи, які зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», які відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Також внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про запобігання корупції».

 

Відновлено повноваження місцевої влади з архітектурно-будівельного контролю

 

30.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про відновлення дії постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553» від 16 грудня 2020 р. № 1339.

Уряд відновив дію постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».

У зв’язку з цим визнано таким, що втратив чинність, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 р. № 219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду».

 

Утворено Державну інспекцію архітектури та містобудування

 

30.12.2020 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» від 23 грудня 2020 р. № 1340.

Уряд утворив Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ) як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Державну інспекцію архітектури та містобудування буде розміщено за адресою: бульв. Лесі Українки, 26, у м. Києві.

Водночас ліквідовано:

– Державну інспекцію містобудування;

– Державну сервісну службу містобудування.

Основним завданням ДІАМ є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:

– підготовка та внесення на розгляд Міністра пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;

– здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об’єкта будівництва, архітекторами та іншими проектувальниками, підрядниками, експертами, експертними організаціями та відповідальними виконавцями робіт, інженерами-консультантами, власниками будівель та лінійних споруд вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт;

– здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил територіальними органами ДІАМ, уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (об’єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності;

– ліцензування видів господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, та здійснення контролю за додержанням суб’єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

 

Державні інформаційні ресурси перевірять на вразливість

 

04.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження комплексу організаційно-технічних заходів з виявлення вразливостей і недоліків у налаштуванні інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, в яких обробляються державні інформаційні ресурси» від 23 грудня 2020 р. № 1363.

Уряд погодився з пропозицією Міністерства цифрової трансформації та Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації стосовно реалізації експериментального проекту щодо запровадження комплексу організаційно-технічних заходів з виявлення вразливостей і недоліків у налаштуванні інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, в яких обробляються державні інформаційні ресурси, протягом 2021 і 2022 років.

Запровадження комплексу заходів передбачає:

– здійснення автоматизованого дистанційного сканування без письмового звернення розпорядника державного інформаційного ресурсу, розміщеного в Інтернеті, на предмет вразливості таких державних інформаційних ресурсів;

– оцінку стану захищеності державних інформаційних ресурсів в інформаційно-телекомунікаційних системах.

За результатами запровадження комплексу заходів Державний центр кіберзахисту Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації повідомляє:

– СБУ – про об’єкт, строки та методи здійснення автоматизованого дистанційного сканування;

– розпорядникам державних інформаційних ресурсів, розміщених в Інтернеті, – про виявлені вразливості і недоліки у налаштуванні інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, в яких обробляються державні інформаційні ресурси, із наданням відповідних рекомендацій щодо їх усунення;

– щотижня Національному координаційному центру кібербезпеки Ради національної безпеки і оборони України про виявлені в ході реалізації експериментального проекту вразливості і недоліки функціонування інформаційно-телекомунікаційних систем, в яких обробляються державні інформаційні ресурси.

Комплекс заходів не застосовується до інформаційних ресурсів розвідувальних органів, Національного банку та банків України.

 

Бюджетні кошти не можуть іти на премії та надбавки працівникам райдержадміністрацій, що реорганізуються

 

04.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розподілу та використання коштів, передбачених у державному бюджеті Міністерству фінансів для забезпечення окремих видатків районних державних адміністрацій, пов’язаних з ліквідацією районів» від 28 грудня 2020 р. № 1365.

Відповідно до затвердженого Порядку бюджетні кошти розподіляються за рішенням Кабінету Міністрів України обласним держадміністраціям шляхом передачі на бюджетні програми із здійснення виконавчої влади в областях і спрямовуються на виплату працівникам районних держадміністрацій районів, що ліквідовані постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»:

– заробітної плати, що складається з посадового окладу, надбавки за ранг і вислугу років та інших виплат, передбачених нормативно-правовими актами;

– вихідної допомоги у випадках припинення державної служби та трудового договору з підстав, передбачених у п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу», п. 6 ч. 1 ст. 36 і п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України;

– грошової компенсації працівникам, що вивільняються, за невикористані щорічні відпустки та додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи.

Передані бюджетні кошти не можуть спрямовуватися на виплату працівникам районних держадміністрацій, що реорганізуються, премій, надбавок за інтенсивність праці та за виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Проект рішення Кабінету Міністрів України про розподіл бюджетних коштів готується Мінфіном за пропозиціями обласних держадміністрацій, що подаються до 11 січня 2021 р. за формами згідно з додатками.

Такі пропозиції обласні держадміністрації готують з урахуванням:

– фактичної кількості (у розрізі місяців) працівників районних держадміністрацій, що реорганізуються, які в установленому порядку попереджені про наступне вивільнення (додаток 1);

– кількості працівників районних держадміністрацій, яким у відповідному місяці необхідно виплатити вихідну допомогу згідно із законодавством (додаток 2);

– кількості не використаних працівниками районних держадміністрацій днів щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, що підлягають грошовій компенсації відповідно до законодавства (додаток 2).

Копії затверджених планів вивільнення працівників районних держадміністрацій, що реорганізуються, обласні держадміністрації подають Мінфіну в триденний строк з дати їх затвердження, а інформацію про використання коштів – щомісяця до 10 числа

Реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання можна провести в е-формі

 

04.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання в електронній формі» від 28 грудня 2020 р. № 1364.

Відповідно до затвердженого нею Порядку реєстрація/зняття з реєстрації здійснюється щодо особи, яка:

1) пройшла автентифікацію з використанням інтегрованої системи автентифікації, кваліфікованого електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи;

2) має паспорт громадянина України у формі картки;

3) реєструє місце проживання:

– за адресою житла, відомості про яке внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та за умови, що особа є власником (співвласником) зазначеного житла або отримала електронну згоду на реєстрацію місця проживання від власника (співвласників) зазначеного житла, а також за відсутності обтяжень речових прав на зазначене житло;

– за наявним у реєстрі територіальної громади зареєстрованим місцем проживання батьків чи одного з них, якщо особа є неповнолітньою (віком від 14 до 18 років);

4) реєструє, знімає з реєстрації місце проживання в реєстрах територіальних громад, які здійснюють електронну інформаційну взаємодію з єдиною інформаційною системою МВС. У разі реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за попередньою адресою електронна інформаційна взаємодія з реєстром територіальної громади попереднього місця проживання не вимагається.

Заява формується заявником на Єдиному державному веб-порталі електронних послуг «Портал Дія» після проходження ним автентифікації та надсилається через єдину інформаційну систему МВС до органу реєстрації, який у день надходження заяви або на наступний робочий день у разі, коли заява надійшла у неробочий час або за годину до закінчення робочого часу, здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації або приймає рішення про відмову у реєстрації/знятті з реєстрації в установленому законодавством порядку.

Також додатки 6, 7, 11 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207, викладено у новій редакції.

 

Протоколи про корупційні адмінправопорушення суддів складатиме голова НАЗК чи його заступники

 

04.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення особливостей складення протоколу про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-4 – 172-9, 188-46 і 212-15, стосовно судді, судді Конституційного Суду України» від 15 грудня 2020 р. № 1080-IX.

Новою ст. 257-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що протокол про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 172-4172-9, 188-46 і 212-15, стосовно судді, судді Конституційного Суду України складається Головою Національного агентства з питань запобігання корупції або його заступником з особливостями, встановленими цією статтею.

Протокол про такі адміністративні правопорушення складається у трьох примірниках, два з яких надсилаються рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення судді, судді Конституційного Суду України, який притягається до адміністративної відповідальності, для ознайомлення, надання пояснень, зауважень та підписання.

Один примірник підписаного або непідписаного протоколу разом з поясненнями, зауваженнями щодо змісту протоколу, мотивами своєї відмови від його підписання, протягом семи робочих днів з дня його отримання, суддя, суддя Конституційного Суду України надсилає до Національного агентства з питань запобігання корупції рекомендованим поштовим відправленням. Другий примірник протоколу залишається судді, судді Конституційного Суду України. У разі неотримання зазначеного протоколу до суду надсилається третій примірник із зазначенням про відмову судді, судді Конституційного Суду України від підписання протоколу та надання пояснень, зауважень щодо його змісту.

Про складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно судді, судді Конституційного Суду України Національне агентство з питань запобігання корупції повідомляє відповідно Вищу раду правосуддя або Голову Конституційного Суду України.

Суддя, суддя Конституційного Суду України має право протягом семи робочих днів з дати отримання протоколу повернути примірник протоколу про адміністративне правопорушення та надати пояснення щодо обставин, що можуть свідчити про вчинення адміністративного правопорушення, уповноваженій особі Національного агентства з питань запобігання корупції особисто або у присутності відповідно інспектора Вищої ради правосуддя або Голови Конституційного Суду України чи його заступника.

Протокол про таке адміністративне правопорушення разом з іншими матеріалами надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення такого правопорушення. У разі неотримання протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати надіслання примірника протоколу від судді, судді Конституційного Суду України до суду надсилається третій примірник із зазначенням про відмову судді, судді Конституційного Суду України від підписання протоколу та надання пояснень, зауважень щодо його змісту.

 

Спеціальне мито на деякі товари з РФ подовжено ще на рік

 

04.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2020 р. № 719» від 16 грудня 2020 р. № 1328.

Новою редакцією п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2020 р. № 719 «Про запровадження спеціального мита на окремі товари походженням з Російської Федерації, що ввозяться на митну територію України» визначено, що зазначена постанова втрачає чинність 31 грудня 2021 р. (раніше – 31 грудня 2020 р.) або після припинення застосування Російською Федерацією дискримінаційних та/або недружніх дій щодо України.

 

 

Донора органів та їх реципієнта визначатиме Єдина система трансплантації

 

04.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів та тканин» від 23 грудня 2020 р. № 1366.

Дія Положення не поширюється на діяльність, пов’язану з донорством крові та її компонентів, діяльність, пов’язану з використанням крові та її компонентів, діяльність банків пуповинної крові, інших тканин і клітин згідно з переліком, затвердженим МОЗ, трансплантацію статевих залоз, репродуктивних клітин та живих ембріонів, аутотрансплантацію, імплантацію, вилучення анатомічних матеріалів для діагностичних та наукових досліджень.

Завданням Єдиної системи є визначення пар донор-реципієнт, ефективне та оперативне (в режимі реального часу) забезпечення учасників національної системи органної трансплантації інформацією щодо потенційних донорів анатомічних матеріалів людини, наявних анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів, осіб, які потребують медичної допомоги із застосуванням трансплантації, осіб, які потребують медичного нагляду у зв’язку із перенесенням трансплантації, а також іншою інформацією, необхідною для належного функціонування в Україні системи трансплантації.

Після визначення пари донор-реципієнт керівник Українського центру трансплант-координації негайно повідомляє про це закладу охорони здоров’я, до листка (списку) очікування якого включено реципієнта.

Розпорядником Єдиної системи є МОЗ. Адміністратором та держателем Єдиної системи є Український центр трансплант-координації.

Доступ до реєстрів Єдиної системи є безоплатним.

До складу Єдиної системи входять такі реєстри:

– реєстр трансплант-координаторів;

– реєстр задіяних осіб;

– реєстр анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів (далі – реєстр анатомічних матеріалів).

 

Дозволено оплачувати державним коштом лікарські засоби не з Національного переліку

 

04.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» щодо відтермінування введення в дію частини десятої статті 10» від 18 грудня 2020 р. № 1124-IX.

Зміною до п. 5-1 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (Закон) відтерміновано до 1 січня 2022 р. (раніше – до 1 січня 2021 р.) введення в дію ч. 10 ст. 10 Закону, що дозволить оплачувати за рахунок коштів державного бюджету лікарські засоби, які не включені до Національного переліку основних лікарських засобів та програми медичних гарантій.

 

При обранні запобіжного заходу в разі вчинення тяжкого наркозлочину заставу можна не визначати

 

04.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 183 Кримінального процесуального кодексу України щодо права слідчого судді, суду не визначати розмір застави у кримінальному провадженні» від 16 грудня 2020 р. № 1094-IX.

Новим п. 5 ч. 4 ст. 183 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

 

На непрофільний виклик «швидка» не приїде

 

05.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події» від 16 грудня 2020 р. № 1271.

Уряд установив, що:

1) звернення стосовно надання екстреної медичної допомоги за єдиним телефонним номером екстреної медичної допомоги 103, за єдиним телефонним номером системи екстреної допомоги населенню 112, за допомогою інших телекомунікаційних засобів залежно від стану пацієнта поділяються на критичні, екстрені, неекстрені, непрофільні згідно з додатком;

2) диспетчер прийому виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф визначає стан пацієнта та обставини подій виклику відповідно до переліку причин звернень та скарг про необхідність надання екстреної медичної допомоги, визначеного МОЗ;

3) нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії критичних, становлять 10 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера прийому виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

З огляду на можливість виникнення обставин, які не залежать від організації системи надання екстреної медичної допомоги (ускладнений дорожній рух, метеорологічні умови, сезонні особливості, епідеміологічна ситуація тощо), допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більше ніж у 25 % випадків;

4) нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії екстрених, становлять 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера прийому виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

З огляду на можливість виникнення обставин, які не залежать від організації системи надання екстреної медичної допомоги (ускладнений дорожній рух, метеорологічні умови, сезонні особливості, епідеміологічна ситуація тощо), допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більше ніж у 15 % випадків;

5) у разі надходження звернення, що належить до категорії неекстрених, диспетчер оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф рекомендує пацієнту звернутися до лікаря, що надає первинну медичну допомогу, з яким укладена декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, або до найближчого відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги, або таке звернення може бути передане до чергового центру первинної медико-санітарної допомоги відповідної адміністративно-територіальної одиниці. У разі відсутності такої можливості диспетчер напрямку направляє до пацієнта бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, що не виконує критичні або екстрені виклики;

6) у разі надходження звернення, що належить до категорії непрофільних, диспетчер оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф рекомендує пацієнту звернутися до лікаря, що надає первинну медичну допомогу, з яким укладена декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу. У разі потреби відповідальний медичний працівник оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф повинен надати дистанційну медичну консультацію щодо причини звернення. До категорії непрофільних належать звернення стосовно постраждалих/хворих, стан яких не є невідкладним та не потребує надання медичної допомоги в межах, передбачених кваліфікаційними вимогами працівників бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, а хворий/постраждалий не потребує проведення оцінки стану здоров’я на місці;

7) Правила виклику бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги та Порядок транспортування пацієнтів (постраждалих) бригадами екстреної (швидкої) медичної допомоги у заклади охорони здоров’я затверджуються Міністерством охорони здоров’я.

Водночас визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України «Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події» від 21 листопада 2012 р. № 1119.

 

Діти загиблих захисників України безкоштовно харчуватимуться у закладах освіти

 

05.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти), помер під час захисту незалежності та суверенітету України» від 5 листопада 2020 р. № 978-IX.

Змінами до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про дошкільну освіту», «Про дитяче харчування» та «Про освіту» визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти, забезпечують безкоштовним харчуванням дітей, один з батьків яких загинув (пропав безвісти), помер під час захисту незалежності та суверенітету України.

 

Невикористані ліцензії на експорт (імпорт) товарів дійсні до 1 березня 2021 р.

 

05.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік» від 28 грудня 2020 р. № 1329.

Уряд затвердив на 2021 рік:

1) обсяги квот товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню, згідно з додатком 1;

2) перелік контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, згідно з додатком 2;

3) перелік товарів та обладнання, що можуть містити озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (крім товарів та обладнання, що перевозяться у контейнерах з особистими речами), згідно з додатком 3;

4) перелік товарів, імпорт яких з Республіки Північна Македонія підлягає ліцензуванню в рамках тарифної квоти відповідно до положень Угоди про вільну торгівлю між Україною та Республікою Македонія від 18 січня 2001 р., згідно з додатком 4;

5) перелік товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню, згідно з додатком 5.

Також установлено, що:

1) не використані у 2020 році суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності ліцензії на експорт (імпорт) товарів, визначених у постанові Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік», дійсні до 1 березня 2021 р., якщо інше не передбачено відповідними міжнародними договорами України;

2) відповідно до ст. 16 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» для митного оформлення товарів, які навантажуються навалом та експорт (імпорт) яких ліцензується, гранична різниця фактичного значення їх вартості, кількості або ваги не може перевищувати 5 відсотків значення, зафіксованого у відповідній ліцензії.

 

Можна змінювати на власний розсуд не лише прізвище та ім’я, а й по батькові

 

05.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права фізичної особи на зміну по батькові» від 3 листопада 2020 р. № 942-IX.

Новими редакціями ч.ч. 1, 2 і 3 ст. 295 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою батьків.

У разі якщо над фізичною особою, яка досягла чотирнадцяти років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені, та (або) по батькові такої особи здійснюється за згодою піклувальника.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.

Також викладено у новій редакції ст. 149 Сімейного кодексу України.

 

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Джуліана Ассанжа можуть звільнити під заставу.