in , ,

ПРОГРЕС РЕФОРМИ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ В УКРАЇНІ

  1. ПРОГРЕС РЕФОРМИ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ В УКРАЇНІ
  2. Розбудова та зміцнення інституційної спроможності

2.1. УКРНОІВІ (правові акти); співробітництво з Європейським патентним відомством та Відомством з інтелектуальної власності Європейського Союзу

 

Дякую, і вітаю Вас шановні колеги, приєднуючись до слів Віталія Зіновійовича, щиро рада можливості таких зустрічей та постійному плідному діалогу між Україною та ЄС щодо прав інтелектуальної власності.

З моменту останнього IPR Діалогу в жовтні 2023 року, окрім швидких темпів розробки та затвердження імплементаційного законодавства, Мінекономіки та УКРНОІВІ систематично зміцнюють інституційну спроможність в сфері інтелектуальної власності, накопичуючи прогрес інституційної реформи та покращуючи правозастосування та обізнаність населення щодо прав інтелектуальної власності.

Рухаючись в тренді провідних офісів інтелектуальної власності світу та враховуючи досвід ВОІВ, ми розвиваємо свою роботу не лише як патентне відомство, але й активно працюємо з креативними індустріями та інноваційним середовищем. Й виділяємо значну частину ресурсів на підтримку та пряму допомогу Силам Безпеки й Оборони України, про яку, з очевидних причин, ми не можемо заявляти публічно.

Зосереджуючись на тематиці цього пункту порядку денного, я би хотіла почати з нещодавно розробленого в УКРНОІВІ проєкту Методичних рекомендацій з окремих питань проведення експертизи заявки на торговельну марку (щодо відповідності умовам надання правової охорони позначення, яке містить географічне зазначення або походить від нього).

Проєкт підготовлено з урахуванням норм чинного законодавства України у сфері правової охорони торговельних марок та географічних зазначень, в тому числі міжнародних договорів України, а також методологічних підходів та практики Відомства з інтелектуальної власності Європейського Союзу (далі – EUIPO) щодо експертизи позначень, заявлених на реєстрацію як торговельні марки ЄC.

Метою проєкту є запровадження однакових підходів до вирішення питань щодо співвідношення правової охорони торговельних марок та географічних зазначень, зокрема для забезпечення передбачуваності висновків експертизи у найпоширеніших ситуаціях використання географічного зазначення та похідних від нього в позначеннях, заявлених на реєстрацію як торговельна марка.

З метою застосування європейської практики консультацій з професійною спільнотою для отримання відгуків та коментарів проєкт Методичних рекомендацій опубліковано на вебсайті УКРНОІВІ[1] та направлено до професійних організацій, серед яких: судово-експертні установи, наукові установи академій наук України, професійні організації патентних повірених, правників, судових експертів, підприємців, а також Європейська бізнес асоціація та Американська торговельна палата в Україні.

Також, після завершення перекладу англійською мовою, ми плануємо надіслати для отримання коментарів щодо цього проєкту від EUIPO.

Це лише початок публічної роботи з розробки Методичних рекомендацій, яка триває і з приводу інших питань та об’єктів прав інтелектуальної власності, і варто зазначити, яка в значній мірі залежить від законодавчого розвитку та затвердження підзаконних нормативно-правових актів. Але вже зараз, за безумовний орієнтир ми визначаємо відповідні Гайди EUIPO та EPO.

Мінекономіки затвердив Стратегічний план розвитку УКРНОІВІ на 2024-2028 роки[2], про який ми згадували минулого року, і який послідовно реалізовуємо у цьому.

УКРНОІВІ також розробив Методичні рекомендації у сфері інтелектуальної власності для закладів вищої освіти та наукових установ, та займаємося їх впровадженням у сфері національної освіти й науки. Ми також готуємо інформаційний дашборд показників діяльності УКРНОІВІ, розробили інтерактивні мапи інноваційної активності та інтелектуальної власності України. Всі вони доступні публічно на наших веб-ресурсах.

Нашим ІР офісом підтримується сертифікація відповідності міжнародному стандарту ISO 9001:2015 «Системи менеджменту якості», зокрема пройдено наглядовий аудит відповідності стандарту у 2024 році.

УКРНОІВІ впроваджується концепція «paperless office» шляхом цифровізації діловодства за заявками на об’єкти права інтелектуальної власності та ведення відповідних державних реєстрів, завдяки електронному документообігу, в тому числі видачі патентів та свідоцтв в електронній формі.

Також, будучи відданими політиці доброчесності та нульової толерантності до проявів корупції, УКРНОІВІ успішно пройшов сертифікацію (сертифікаційний аудит) відповідності міжнародному стандарту ISO 37001:2016 та ДСТУ ISO 37001:2018 (ISO 37001:2016, IDT) «Системи управління щодо протидії корупції. Вимоги та настанови щодо застосування».

З метою мінімізації корупційних ризиків було забезпечено підключення ІР офісу до Порталу викривачів, утвореного Національним агентством з питань запобігання корупції, укладено Протокол про електронну інформаційну взаємодію між Національним агентством з питань запобігання корупції та УКРНОІВІ, розроблено Реєстр ризиків, який визначає відповідальні структурні підрозділи, заходи впливу на корупційні ризики, а також етапи їх виконання.

Нами впроваджено Порядок проведення антикорупційного аналізу сектором запобігання корупційній діяльності проєктів актів та інших документів з питань діяльності УКРНОІВІ. Ми проводимо перевірку кожного контрагента УКРНОІВІ. Мінекономіки також забезпечує отримання висновків антикорупційної експертизи щодо кожного проєкту розробленого імплементаційного законодавства в Міністерстві юстиції України.

З липня 2024 ми тестуємо в УКРНОІВІ систему Цілей та ключових результатів і Ключових показників ефективності (KPI / OKR), з метою оцінювання ефективності діяльності структурних підрозділів нашого офісу та успішного досягнення завдань, визначених Стратегічним планом розвитку УКРНОВІ на 2024-2028 роки.

В рамках УКРНОІВІ розпочали свою роботу Апеляційна палата, Атестаційна комісія, Апеляційна комісія та Комісія з надання дозволу на використання в торговельній марці офіційної назви та міжнародного літерного коду держави Україна та/або на включення до зображення торговельної марки імітації малого Державного Герба України.

УКРНОІВІ реалізовує проєкт National IP and Innovation Hub, розвиває мережу Центрів підтримки технологій та інновацій (TISC), яка охоплює все більшу територію України (зараз їх вже понад 40).

Також у нашому складі працює Національний навчальний центр з інтелектуальної власності (IP Academy), діяльність якого забезпечують підготовлені в рамках ІР Академії ВОІВ національні тренери. Наша академія  працює з усіма цільовими аудиторіями стейкхолдерів – від молодших класів до професійної спільноти та представників влади.

Також діє Центр медіації та посередництва, який слугує не лише платформою поширення знань та компетенцій про медіацію у сфері ІВ, але й набуває перші практичні кейси із застосування медіації, маючи на борту вже 12 визнаних IP-медіаторів України.

Щодо міжнародного співробітництва

В рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю з EUIPO та УКРНОІВІ від 05.07.2023, а також Робочого плану з EUIPO до 2025 проводились заходи з гармонізації кращих практик щодо торговельних марок і промислових зразків; здійснювалося проведення заходів, спрямованих на підвищення рівня правової культури ІВ; співпрацю з питань, пов’язаних з їхнім захистом на території ЄС та на національному рівні; відбувався розвиток механізмів альтернативного вирішення спорів (зокрема, експерти УКРНОІВІ взяли участь у EUIPO IP Mediation Conference 2023) тощо.

У жовтні 2023 року, майже одразу після попереднього Діалогу, відбувся офіційний візит європейської делегації на чолі з Виконавчим директором EUIPO Жоао Неграу, разом із представниками відомств ІВ країн-членів ЄС – Польщі, Естонії, Литви та Латвії до м. Києва, який значно посилив регіональні зв’язки та співпрацю між організаціями.

Представники УКРНОІВІ беруть участь в заходах з представниками Європейської обсерваторії захисту інтелектуальної власності, заходах Європейської мережі прокурорів з питань інтелектуальної власності (EIPPN), IP Case Law Conference та участь в зустрічах Anti-Scam Network, організованій EUIPO.

Представники УКРНОІВІ беруть участь в зустрічах з питань взаємодії EUIPO (Liason Meetings), які спрямовані на забезпечення розвитку і стабільності Мережі інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPN).

В рамках виконання Меморандуму про Посилене технічне та стратегічне партнерство з Європейським патентним відомством (далі – EPO) від 12.07.2023, який передбачає технічну допомогу EPO для експертизи національних патентних заявок та підтримки національної системи ІВ; обмін правовими даними, патентною інформацією; підвищення обізнаності та правової культури у сфері ІВ, було надано преференційні доступу до патентних баз даних ЄПВ, проводилися обміни досвідом щодо вдосконалення патентного законодавства, забезпечено обмін національною патентною документацією з ЄПВ (зокрема англійською мовою). Більше 60 представників УКРНОІВ взяли участь у понад 12 навчальних програм Академії ЄПВ, значно покращивши наше розуміння перспектив гармонізації наших практик.

За проєктом міжнародної технічної допомоги EU4IP «Зміцнення прав інтелектуальної власності в Україні, Молдові та Грузії», що фінансується ЄС, проведено:

– заходи з офіційного запуску проєкту в м. Кишиневі у березні 2024 року;

– Наприкінці червня 2024 року відбулося перше засідання Наглядового Комітету проєкту за участі представників Європейської Комісії (DG NEAR, DG GROW, DG CNECT, DG TRADE та DG AGRI), Представництв Європейського Союзу в країнах-учасницях проєкту, Відомства з інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO), Європейського патентного відомства (EPO), українського ІР офісу (УКРНОІВІ), Національного центру інтелектуальної власності Грузії (Sakpatenti), Державного агентства з інтелектуальної власності Молдови (AGEPI), Бюро сортів рослин Співтовариства (CPVO) та Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO) як спостерігача. Це засідання стало підсумком початкового етапу реалізації проєкту EU4IP та узгодженням заходів на наступні 18 місяців. У ході зустрічі було узгоджено Загальний робочий план імплементації EU4IP, який окреслює загальну стратегію на наступні чотири роки, та 1-й робочий план, у якому детально описано заходи, що матимуть місце протягом наступних 18 місяців реалізації проєкту (з 1 липня 2024 року по 31 грудня 2025 року);

– в рамках проєкту забезпечено участь національних стейкхолдерів у IP Case Law Conference, EIPPN-WIPO Workshop, CPVO Conference тощо;

– залучено ad-hoc експерта для підтримки підготовки національних інституцій до двосторонніх скринінгових зустрічей з Європейською Комісією в грудні 2024 року. Триває робота із залучення інших ad-hoc експертів за відповідними заходами Річного Робочого плану проєкту;

– на початку листопада цього року готується навчальний візит працівників УКРНОІВІ до штаб-квартири EUIPO із насиченим порядком денним, який спрямований не лише на обмін досвідом, а й налагодженням зв’язків для координації заходів наших інституцій;

– проєкт вже зараз залучає широке коло стейкхолдерів, зокрема органів правозастосування з метою посилення знань, досвіду та спроможностей у сфері інтелектуальної власності, зокрема представників Державної митної служби, органів прокуратури, Українського інститут експертизи сортів рослин, навчальних закладів та професійної спільноти.

УКРНОІВІ підтримує комунікацію із Асоціацією Європейських Співтовариств з питань торговельних марок (ECTA), Міжнародною асоціацією торговельних марок (INTA) та мережею по боротьбі з підробками Cooperatieve Vereniging SNB-REACT U.A щодо питання поглиблення співпраці, підвищення рівня кваліфікації українських фахівців та спільних заходів для просування знань та культури ІВ.

Налагоджену співпрацю із відомствами країн-членів ЄС – Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Австрії тощо, а також країн-кандидатів у члени ЄС, зокрема Молдови, з яким підписано Меморандум про співробітництво в липні цього року.

Українська делегація на постійній основі забезпечує участь делегацій у засіданнях Асамблей держав-членів ВОІВ, Асамблей Союзів та Постійних комітетів ВОІВ, зокрема й в цільових робочих груп ВОІВ, одна з яких, щодо розвитку Гаазької системи проходить прямо зараз.

Експерти УКРНОІВІ беруть участь у пілотному проєкті, розробленому за ініціативи Департаменту ВОІВ з питань співробітництва з країнами з перехідною економікою та розвиненими країнами (TDC) щодо зміцнення потенціалу експертів з торговельних марок та винаходів для країн Центральної Європи, Балтії та Середземномор’я (CEBSMC), який триває протягом 2024 року.

В листопаді 2023 року, укладені Меморандуми про взаєморозуміння між Верховним Судом та ВОІВ щодо співробітництва, а також щодо бази даних судових рішень WIPO Lex-Judgments, відповідно до якого Україна почала наповнювати зазначену базу даних ВОІВ національними судовими рішеннями зі спорів з питань прав інтелектуальної власності.

Під час 65-ї серії засідань асамблей держав-членів ВОІВ (далі – Асамблеї ВОІВ) проведено обговорення Звіту про допомогу та підтримку інноваційного та креативного секторів та системи інтелектуальної власності України, що викладений в документі А/65/7, а також прийнято рішення Асамблеями ВОІВ звернутися до Міжнародного бюро з проханням:

1) продовжити тісну співпрацю з Україною з метою забезпечення постійної підтримки та допомоги креаторам, іноваторам та членам спільноти інтелектуальної власності;

2) надати оновлену оцінку середньо- та довгострокового впливу війни;

3) вжити заходів щодо дотримання принципу суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів в рамках роботи ВОІВ;

4) щорічно надавати звіт про відповідну діяльність в рамках ВОІВ.

Наразі тривають технічні консультації з ВОІВ щодо шляхів імплементації цього рішення, і ми хочемо висловити свою подяку за підтримку ЄС та його країн-членів в процесі, не побоюсь сказати цього слова, «виборювання» цього рішення.

Ми будемо вдячні за продовження підтримки ЄС та сприяння у цій роботі, зокрема в частині заходів для забезпечення відповідності публікацій на ресурсах і платформах ВОІВ принципам суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, адже бачимо, що країна-агресор у своїх спробах присвоїти чи знищити все Українське, намагається неодноразово зловживати цими ресурсами міжнародних платформ.

[1] Проєкт Методичних рекомендацій доступний за посиланням: https://nipo.gov.ua/wp-content/uploads/2024/10/metod-rekomend-ekspertyza-zaiavky-tm-07102024-web.pdf

[2] Стратегічний план розвитку УКРНОІВІ на 2024-2028 роки доступний англійською мовою за посиланням: https://nipo.gov.ua/wp-content/uploads/2024/04/ENG_The_Strategic_Development_Plan_2024-2028-web.pdf

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Протидія піратству

Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі