in , , , ,

Середній бізнес є одним зі стовпів української економіки…

Середні приватні підприємства відіграють важливу роль в економіці та соціальному розвитку. Вони є своєрідним «кістяком» економіки. Порівняно з малим бізнесом та великими підприємствами, середній бізнес має вищу життєздатність, кращий доступ до зовнішнього фінансування та переваги «ефекту масштабу». Такі підприємства будуть більш орієнтовані на споживача і більш гнучко реагуватимуть на зміни попиту та бізнес-середовища. А ще — середній бізнес, є важливою соціальною групою, основою як суспільства в цілому, так і соціальних еліт.

Як саме змінився середній бізнес в Україні за останні 20 років. Ось головні з них:

  • Середній бізнес є одним зі стовпів української економіки, забезпечуючи кожне п’яте робоче місце та третину доданої вартості.  Серед середнього бізнесу мають вагоме значення харчова промисловість, легка промисловість, машинобудування.
  • Середній бізнес може бути одним з джерел формування середнього класу, якого сьогодні бракує в Україні, а частина середнього бізнесу є носієм ліберальних цінностей та може бути рушієм змін в країні. За результатами опитувань середнього бізнесу та громадськості переважають позитивні характеристики людей, які займаються підприємництвом. 54% опитаних вважають, що підприємець — це активний громадянин, рушій розвитку країни.
  • У регіональному розрізі Київ як столиця завжди був головним економічним осередком. Так само це головний осередок середнього бізнесу.
  • Під час повномасштабного вторгнення середній бізнес показав вищий рівень стійкості порівняно з суб’єктами інших розмірів. Зокрема середній бізнес випереджає великий за рівнем завантаження виробничих потужностей (70% проти 63% станом на грудень 2023 року). Середній бізнес (зокрема виробничий) може бути драйвером відновлення.
  • Топ-5 головних перешкод для зростання малих підприємств до середнього розміру у 2023 та 2003 роках залишився майже незмінним: низький попит на продукцію, страх втратити податкові переваги («спрощенку»), відсутність ресурсів для інвестицій та капіталовкладень, обмежений доступ/висока вартість кредитного ресурсу, інші вимоги до бухгалтерської звітності).
  • Середні підприємства – це переважно новий бізнес, створений вже за роки незалежності України. Відповідно, середній бізнес це показник «сталості, зрілості економіки».

«За останні 20 років, з точки зору підприємців середньої ланки, перелік перешкод для зростання суттєво не змінився. Проте тепер вдвічі більше тих бізнесменів, які занепокоєні дотриманням прав власності», — розповіла Оксана Кузяків, виконавча директорка ІЕД, керівниця Центру досліджень сучасного суспільства ІЕД.

Також, за словами старшого наукового співробітника Євгена Ангела, за 20 років змінилась природа самого середнього бізнесу: «У 2003-му бізнес складався в основному з приватизованих державних підприємств. В 2023 році переважна більшість середнього бізнесу це новостворені приватні підприємства, більшість з яких зросли з малих до середніх».

Для підготовки цього аналітичного звіту експерти ІЕД проаналізували наявні дані щодо стану та розвитку середнього бізнесу в Україні та провели опитування понад 206 підприємств середнього бізнесу, з яких 197 були промисловими. Дослідження середнього бізнесу 2003 року проводили серед 300 середніх промислових підприємств.

Читайте повний текст дослідження за посиланням (а також звіт 2003 року ось тут). Відео з презентації дослідження 2023 та дискусію дивіться за цим посиланням.

Джерело: https://rpr.org.ua/news/seredniy-biznes-v-ukraini-terra-incognita-chy-skhovanyy-mittelstand/

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Щорічний Індекс сприйняття корупції (Corruption Perception Index – CPI) за 2023 рік

В Україні заснували премію у сфері фотомистецтва імені Миколи Анацького