in , ,

Сім’я то найвища цінність

Від початку повномасштабної війни до системи безоплатної правової допомоги звернулися майже 9 400 внутрішньо переміщених осіб, які потребували вторинної правової допомоги. Найбільше, близько 1 200 людей, у Дніпропетровській області. Здебільшого переселенцям надавали правничу допомогу для розвʼязання питань, що стосуються сімейного права.

Закон України «Про безоплатну правову допомогу» гарантує внутрішньо переміщеним особам право на всі види правових послуг – як на первинну правову допомогу (юридичні консультації та розʼяснення законодавства), так і на вторинну (представництво та захист інтересів у суді, інших державних органах, підготовка процесуальних документів).

З початку повномасштабного вторгнення своїм правом на вторинну правову допомогу скористалися майже 9 400 людей, які змушені були змінити місце проживання через війну. Водночас визначити, скільки переселенців звернулися до юристів по консультації чи розʼяснення, досить важко, адже у розмові з фахівцями системи БПД вони не завжди вказують приналежність до категорії ВПО.

За спостереженнями юристів, у перші місяці великої війни переселенці частіше зверталися щодо оформлення статусу ВПО, отримання соціальних виплат та гуманітарної допомоги. Згодом перелік найбільш поширених юридичних проблем очолили  питання про розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей та встановлення факту належності документів. Актуальними залишаються такі проблеми, як відновлення документів, відшкодування матеріальної шкоди внаслідок збройної агресії рф, встановлення фактів смерті на тимчасово окупованій території.

Найбільше звернень – на Дніпропетровщині, Полтавщині та в Києві

З-поміж регіонів лідерами за кількістю звернень внутрішньо переміщених осіб по вторинну правову допомогу є Дніпропетровщина (майже 1 200), Полтавщина (майже 800) та місто Київ (понад 700). Усюди  переважають звернення з питань розірвання та укладення шлюбу, встановлення юридичних фактів. Однак є чимало інших правових проблем, які доводиться розвʼязувати переселенцям. Про це, зокрема, свідчать візити юристів до місць компактного проживання ВПО.

«Наразі для ВПО також актуальні питання відновлення втрачених документів, укладення договору на проживання, отримання компенсації за зруйноване майно, компенсації витрат за розміщення внутрішньо переміщених осіб для власників житла. Саме з такими запитами до нас зверталися переселенці, що мешкають у гуртожитках, які ми відвідували разом із представниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», – розповідає директор Камʼянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що на Дніпропетровщині, Андрій Дишлюк.

Окрім консультувань, юристи системи БПД організовують заходи та долучаються до ініціатив партнерів, щоб розʼяснити переселенцям порядок дій для розвʼязання типових правових питань, які можуть виникати у цієї категорії осіб.

Наприклад, у Луцьку представники релігійної громади, які опікуються внутрішньо переміщеними особами, запросили на зустріч з переселенцями помічницю юриста Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксану Павлосюк та адвокатку Дарію Шевчук, яка співпрацює з системою БПД.

Як отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване майно, розповідав внутрішньо переміщеним людям юрист Полтавського бюро правової допомоги №1 Юрій Ночовний під час заходу в Центрі адаптації ВПО. Громадяни, що вимушено покинули свої домівки і нерухоме майно яких було пошкоджене чи зруйноване внаслідок агресії, дізналися від фахівця, яка компенсація передбачена за зруйноване або пошкоджене житло, хто має пріоритетне право на відшкодування та кому держава не буде відшкодовувати збитки.

Партнерська підтримка для допомоги ВПО

Щоб ВПО могли отримати не лише правову допомогу, але й поради фахівців з інших сфер, зокрема психологічну консультацію, допомогу у вирішенні соціально-побутових проблем, система БПД налагоджує партнерство з державними установами та громадськими організаціями, зокрема й міжнародними.

«Без підтримки партнерів ми не змогли б так ефективно відновлювати порушені права людей, які опинилися у складних життєвих обставинах внаслідок війни. Завдяки партнерській підтримці нам вдається реалізовувати важливі проєкти, удосконалювати професійний рівень наших фахівців, допомагати вирішувати проблеми внутрішньо переміщених осіб», – зазначає директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.

Так, на Полтавщині юристи системи БПД спільно з партнерами відвідують місця видачі гуманітарної допомоги, тимчасового прихистку внутрішньо переміщених осіб, приміщення органів соціального захисту, інші заклади та установи, де часто бувають переселенці.

За партнерської підтримки відбуваються заходи з підвищення кваліфікації фахівців системи БПД і навіть поліпшується матеріально-технічна база бюро правової допомоги. До прикладу, на Львівщині, виїжджаючи у місця компактного проживання ВПО, юристи використовують бездротові портативні принтери та сканери, закуплені Норвезькою радою у справах біженців.

Успішна практика. Як на Житомирщині переселенці допомогли встановити належність їй документів, необхідних для призначення пенсії

Валентина Іванівна переїхала на Житомирщину з Великоолександрівки, що на Херсонщині. Облаштувавши побут у Черняхівській громаді, жінка взялася оформлювати пенсію за віком.

Проте у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області їй повідомили, що в документах, які вона надала для підтвердження страхового стажу, виявили невідповідності. Зокрема, по-різному було зазначено по батькові жінки в документах, що посвідчують особу, та в довідках, виданих управлінням освіти одного з міст Республіки Молдова, де Валентина Іванівна працювала тривалий час.

Оскільки роботодавець перебуває в іншій країні, розвʼязати проблему в позасудовий спосіб жінка не змогла. У Черняхівському бюро правової допомоги, куди вона звернулася по консультацію, їй пояснили, що владнати справу можна лише через суд.

Позаяк Валентина Іванівна має право на безоплатну вторинну правову допомогу як внутрішньо переміщена особа, у місцевому центрі їй призначили адвокатку – Ірину Соломонюк. Адвокатка підготувала до суду заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

Суд врахував наведені в заяві аргументи та надані докази й дійшов висновку, що є достатньо підстав вважати доведеним факт належності виданих документів саме Валентині Іванівні. А відтак задовольнив заяву. Тепер жінка зможе оформити пенсію за віком.

Судова справа № 293/2220/22.

Нагадаємо, що отримати безоплатну правову допомогу можна:

  • телефоном у контактному центрі системи БПД за номером 0 800 213 103 в будні з 8:00 до 18:00, дзвінки безкоштовні;
  • зателефонувавши через застосунок Telegram https://t.me/+380677213103;
  • написавши у телеграм-бот «Безоплатна правова допомога» (https://t.me/LegalAidUkraineBot(кнопка «Отримати консультацію»);
  • у найближчому бюро правової допомоги. Адреси можна переглянути за посиланням – https://bit.ly/42fQ3lW

Готові правові консультації можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua).

Щоб отримати безоплатну вторинну правову допомогу, необхідно подати до найближчого за місцем свого перебування бюро правової допомоги звернення та документи, які підтверджують відповідний статус особи.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Прес-конференції Джо Байдена і Володимира Зеленського по Вільнюського Саміту НАТО

Актуальні новини!