in , , ,

У Саудівській Аравії шукатимуть шляхи врегулювання між Москвою та Києвом без участі Росії

5 серпня у Саудівській Аравії зберуться представники десятків країн, які вирішуватимуть, як запустити мирні переговори щодо України. За даними західних ЗМІ, зустріч буде організована з ініціативи Києва та за підтримки Заходу, а брати участь у ній запрошено не лише союзників України, а й таких країн, як Бразилія, Індія, Єгипет, Індонезія та ПАР. Росію на захід не покликали.

За задумом організаторів, зустріч у Джідді стане прологом до «саміту світу», який, не називаючи дати, анонсував президент України Володимир Зеленський. Саміт задуманий як спроба зблизити західний та незахідний погляди на українську кризу та шляхи її врегулювання. Судячи з заяв президента ПАР Сиріла Рамафоси, що прозвучали в Санкт-Петербурзі, запит на якнайшвидше закінчення конфлікту в світі наростає.
Ще до висунення ініціативи про проведення зустрічі з Україною в Джидді наслідний принц Мухаммед бен Сальман неодноразово наголошував, що Саудівська Аравія підтримує міжнародні зусилля щодо врегулювання конфлікту і готова посередкувати в цьому питанні.

У російсько-українському конфлікті зараз спостерігаються дві, на перший погляд, взаємовиключні тенденції. З одного боку, Київ заявляє про намір досягти успіху в контрнаступі і вийти на кордони 1991 року. З іншого боку, не вщухають розмови про необхідність якнайшвидшого мирного врегулювання кризи. Мирні ініціативи виходять здебільшого від незахідних держав і не знаходять повної підтримки ні у Москви, ні — ще більшою мірою — у Києва. Інша річ, що у якомусь сенсі всі вони в перспективі мають на увазі територіальну цілісність України, а тому не виключають адаптацію під «формулу миру» Володимира Зеленського. Спробу зблизити позиції західних та незахідних країн щодо того, як має виглядати мирне врегулювання, буде здійснено 5–6 серпня в Саудівській Аравії.

За інформацією газети The Wall Street Journal, у Джідді відбудуться переговори, присвячені врегулюванню української кризи. Мета заходу — добитися широкої міжнародної підтримки українського підходу, який передбачає виведення російських військ з території України в межах 1991 року, та обговорити основи майбутніх переговорів між Москвою та Києвом. На зустрічі очікуються представники близько 30-ти країн. Крім США, які, швидше за все, представлятиме радник президента з національної безпеки Джейк Салліван, а також делегатів від Євросоюзу та Великобританії, на саудівський саміт запрошені Індонезія, Єгипет, Мексика, Замбія, Індія, Бразилія, ПАР та інші країни, що розвиваються. Останні три — партнери РФ із БРІКС, які за кілька тижнів зберуться на саміт клубу в Йоганнесбурзі, щоправда, без очної участі президента Росії Володимира Путіна.

Западні та українські політики сподіваються, що дискусії під патронажем Ер-Ріяда стануть прологом до «саміту світу», який за планами Києва має відбутися до кінця цього року.

На ньому, за задумом, велика кількість країн могла б домовитися про шляхи завершення конфлікту, які ляжуть в основу потенційних переговорів між РФ та Україною.

Агентство Associated Press уточнило, що ініціатива щодо організації зустрічі в Саудівській Аравії виходила від Києва. Крім того, за даними ЗМІ, деталі форуму все ще в опрацюванні, а дати проведення можна вважати орієнтовними. У неділю увечері намір провести таку зустріч підтвердив голова офісу президента України Андрій Єрмак. Що ж до місця вибору майданчика, то Саудівська Аравія в цій якості виникла не випадково. Ер-Ріяд, з одного боку, має досить тісні зв’язки з Москвою, а з іншого — неодноразово підкреслював свою «нейтральну» позицію щодо конфлікту і навіть брав участь як посередник в обміні полоненими між сторонами.

У травні під час саміту Ліги арабських держав, на якому також виступив Володимир Зеленський, спадкоємець королівства Мухаммед бен Сальман зазначав, що Саудівська Аравія підтримує міжнародні зусилля щодо врегулювання конфлікту і готова посередництво в цьому питанні. Крім того, через Саудівську Аравію Захід сподівався залучити до участі Пекін, у якого з Ер-Ріядом встановилися досить довірчі стосунки. Однак Китаю, схоже, на майбутній зустрічі не буде.

На попередній схожий захід у Копенгагені 24 червня, в рамках якого відбулися непублічні дискусії дипломатів із західних та незахідних країн Україною, Москву також не покликали. Посол РФ у Данії Володимир Барбін тоді заявив, що незрозуміло, «як можна всерйоз розмірковувати про мирне врегулювання, коли не передбачено участі Росії». За словами глави МЗС РФ Сергія Лаврова, йшлося про спробу Заходу «різноманітно заманити провідні країни, що розвиваються, країни глобального Півдня, до підтримки цієї формули (Володимира Зеленського.— «Ъ»)».

Натомість до Джідди з’їдуться посланці африканських країн, частина з яких була представлена на саміті Росія—Африка в Санкт-Петербурзі, де обговорили з Володимиром Путіним африканську ініціативу мирного врегулювання. Це питання частково пов’язане з виходом Москви з зернової угоди, який гості саміту сприйняли без особливого ентузіазму. Так, президент ПАР Сіріл Рамафоса заявив, що Чорне море має бути відкрито для світових ринків. На його думку, безкоштовне постачання кількох десятків тисяч тонн зерна найбіднішим країнам Росією — це, безумовно, добре, але не скасовує важливості реалізації чорноморської ініціативи.

Європа підтягує Африку до України
«Центр конфлікту негативно відбивається на нас, африканських країнах… Цей конфлікт зараз безпосередньо зачіпає нас… Створюються проблеми в галузі продовольчої безпеки: зросли ціни на добрива, у багатьох наших країнах також зросла вартість життя, і ми вважаємо, що інтересам людства, а також народів Росії та України відповідає відновлення світу. Ми вважаємо, що цей конфлікт має бути вирішений мирним шляхом», – заявив Рамафоса.

На думку президента РФ Володимира Путіна, африканський підхід до врегулювання “перегукується і з положеннями представленого в лютому КНР мирного плану”. “Ми зі свого боку ніколи від переговорів не відмовлялися, завжди публічно говорили про те, що ми готові до продовження діалогу”, – заявив президент РФ. Він нагадав, що минулого року було практично узгоджено договір з Україною, але «київська влада відмовилася від усіх колишніх домовленостей». “Тому я вважаю, що м’яч повністю на їхньому боці”, – сказав Володимир Путін.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

З 1 серпня повертають усі довоєнні податки. Водночас підприємцям мають намір спростити умови ведення бізнесу.

Антон Геращенко: корупція в Україні це наслідок абсолютного “бардака”