Українські військові вперше застосували на Донбасі турецький безпілотник Bayraktar TB-2, партію яких було закуплено ще за президента Петра Порошенка. Інцидент може серйозно змінити ситуацію в зоні конфлікту та мати наслідки як для російсько-українських, так і для російсько-турецьких відносин.
Про те, що в зоні конфлікту на Донбасі відбулося перше бойове застосування безпілотника Bayraktar TB-2, стало відомо увечері 26 жовтня спочатку з соцмереж. Український волонтер Роман Донік опублікував на своїй сторінці у Facebook коротке відео. На екрані, який, зважаючи на все, використовується для управління безпілотником, видно, як по гаубиці, розташованій десь у полі, завдають удару. Після вибуху артилеристи розбіглися.
“Ну що, ударні дрони Bayraktar були вперше задіяні для знищення ворожої артилерії”, – написав пан Донік. За його словами, сили самопроголошеної ДНР «з максимально можливої дальності» обстріляли село Гранітне на Донеччині. «Звичайними способами виявити батарею не змогли. Далеко», – пояснив він.
Пізніше інформацію про перше бойове застосування безпілотника підтвердили в генштабі України, уточнивши, що удару завдали «за наказом головнокомандувача збройних сил генерал-лейтенанта Валерія Залужного».
У Москві інцидент прокоментували обережно. «Що стосується повідомлень про застосування збройними силами України безпілотника Bayraktar за позиціями в Донбасі, ми зараз цю інформацію перевіряємо ще раз, — заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров, відповідаючи на запитання “Ъ”. дуже важко розібрати, де правда, а де вигадка. І зараз ми всіма можливими засобами перевіряємо ще раз, зокрема в контактах з представниками Донбасу».
Висловлювати претензії на адресу Туреччини пан Лавров не став, лише загалом закликавши не постачати Україну зброєю: «Історія, звичайно, має змусити задуматися всіх тих, хто потурає примхливим вимогам України про те, що її необхідно завтра прийняти до НАТО. І, звісно, змусити замислитись про тих, хто озброює підконтрольний неонацистам київський режим».
У Кремлі також прокоментували ситуацію, але без різких заяв.
«У нас дійсно особливі та добрі відносини з Туреччиною, але в даному випадку, на жаль, підтверджуються наші побоювання про те, що постачання подібних видів озброєнь українським військовим може потенційно призвести до дестабілізації ситуації на лінії зіткнення», – сказав речник президента Росії Дмитро Пєсков.
Інформація про застосування безпілотника з’явилася практично одночасно із повідомленням про зайняття українськими військовими села на лінії зіткнення Старомаріївка. Спільно це дозволяє говорити про повноцінне загострення — змін лінії зіткнення сторін на Донбасі не було вже дуже давно.
Першим про перехід Старомар’ївки під контроль Києва повідомило українське видання «Бабель» із посиланням на джерела. У генштабі України, у свою чергу, стверджували, що “позиції українських військових залишаються незмінними”, хоча голова ДНР Денис Пушилін в ефірі програми “60 хвилин” на каналі “Росія” визнав втрату Старомар’ївки. Він уточнив, що село розташоване в так званій сірій зоні, але так чи інакше там проживає 37 громадян, які отримали паспорти Ролсії за спрощеною програмою. Глава ДНР заявив про плани «підключити міжнародників», щоб «повернути статус-кво», проте не уточнив, про кого йдеться.
Міністр Лавров, також згадав Старомаріївку. Він припустив, що заяви Києва про використання дрону Bayraktar «пов’язані із ситуацією із селом Старомар’ївка, щодо якої українські збройні сили здійснили провокацію».
Усі ці події відбулися напередодні засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ), яке відбулося 27 жовтня. Представник ДНР у групі Наталія Ніконорова сказала, що на засіданні порушувалося питання про застосування безпілотників. «Застосування безпілотних літальних апаратів, якого б вони не були виробництва і яка б країна не постачала їх українським збройним формуванням, це абсолютно неприпустимо, це дуже гострий фактор дестабілізації ситуації на лінії зіткнення», – заявила вона.
Висловився і представник Росії у ТКГ Борис Гризлов. У коментарі, що надійшов у ЗМІ йдеться, що минуле засідання групи стало “одним з найбільш напружених і складних за весь час роботи”. “Можна констатувати продовження ескалації Україною ситуації на лінії зіткнення”, – зазначив він.
Відреагувала і Німеччина, яка бере участь у врегулюванні конфлікту на сході України в рамках «нормандського формату». Там заявили, що безпілотники «застосовують обидві сторони конфлікту», хоча «за Мінськими угодами це може робити лише спеціальна моніторингова місія ОБСЄ». Про це сказала представник МЗС ФРН Андреа Зассе. «Події останніх тижнів і місяців показують, що всі сторони мають конструктивніше, ніж раніше, брати участь у політичному діалозі. Тому ми разом із Францією активно працюємо далі над проведенням міністерської зустрічі», – додала вона.
Нагадаємо, Берлін, Київ, Москва і Париж почали працювати над підготовкою зустрічі глав МЗС країн-учасниць «нормандського формату» щодо Донбасу після того, як 11 жовтня лідери Німеччини та Франції Ангела Меркель та Емманюель Макрон зателефонували спочатку з українським президентом Володимиром Зеленським, а потім та з президентом Росії Володимиром Путіним. Зустріч, втім, поки що погодити так і не вдалося.
Спостерігачі вважають, що застосування в Донбасі безпілотників може досить суттєво вплинути на ситуацію в зоні конфлікту.
Український військовий експерт полковник запасу Олег Жданов заявив: застосувавши Bayraktar, Київ продемонстрував, що «не має наміру зазнавати поразки та зазнавати втрат». “Ми їх бачимо і спостерігаємо за всіма їхніми діями”, – зазначив експерт. Він нагадав, що Україна не лише закупила у Туреччини Bayraktar, а й разом із нею працює над проектом спільного безпілотника, який уже передано для випробувань. За словами Жданова, оскільки йдеться про спільне виробництво, то Київ зможе поставити своїй армії стільки таких безпілотників, скільки вважатиме за потрібне.
Заступник директора центру комплексних європейських та міжнародних досліджень НДУ ВШЕ Василь Кашин вважає, що якщо застосування безпілотників Україною стане практикою, то неминуче будуть контрзаходи. «Це викличе потребу радикального посилення протиповітряної оборони обох республік Донбасу. Для балансу потрібно буде або радикально переозброїти сили ППО республік, або буде потрібна пряма участь у їхній протиповітряній обороні російських збройних сил», – зазначив експерт.
Автор Московського центру Карнегі Костянтин Скоркін пояснив дії України бажанням «підняти ентузіазм». «Все просто: турецькі безпілотники зарекомендували себе під час карабахської війни, стали такою військовою сенсацією. Україна теж пустила їх у хід, щоб продемонструвати можливості,— зазначив він у розмові зі ЗМІ.— Перемога Азербайджану дуже надихнула українців, у Києві в цьому побачили зразок того, як повертати свої території. Не змирятися з поразкою, довго готуватися, зміцнювати військову міць, а потім у потрібний момент вдарити. Зрозуміло, що ця паралель дуже натягнута, оскільки за природою конфлікти різні, але у Києві шукають простих рецептів».
Відреагували на новини з України та Туреччини. «Критики влади закликають уряд більш розбірливо підходити до питання постачання важливих типів озброєння, тим більше в гарячі точки на периферії Туреччини, – розповів експерт Російської ради з міжнародних справ Тимур Ахметов, що живе в Анкарі. – Помилка в прорахунку ризиків будь-яких поставок може позначитися на ситуації в інших конфліктах за участю Туреччини. Так чи інакше, подія свідчить про те, що у двосторонньому діалозі між Анкарою та Москвою з’являється новий вимір — обговорення та узгодження позицій щодо постачання критичних озброєнь»
За публікаціями ЗМІ.
Коментарі
Loading…