in

В рф формуєтьмя практика позасудових стягнень за комунальні борги…

Нова Голова Верховного Суду РФ Ірина  Подносова виступила перед представниками суддівського співтовариства з великою доповіддю, в якій підбила підсумки минулого року та позначила завдання на перспективу.

Кількість справ, що надходять до судів, продовжує зростати, розповіла голова ВС: у 2023 році було розглянуто на 10% більше цивільних справ і на 5% більше економічних суперечок, ніж у попередніх.

Найвище зростання майже вчетверо припадає на справи про стягнення податків і зборів. Це, на думку Ірини Подносової, означає, що необхідно виключити надмірні судові процедури та розширити сфери застосування позасудового стягнення заборгованості.

Уряд уже готує пропозиції щодо позасудового стягнення податкової заборгованості з фізосіб, зазначила пані Подносова. Але, можливо, настав час подумати також про поширення такого механізму і на інші заборгованості громадян, наприклад, на борги за житлово-комунальні послуги. Це не повинно обмежувати доступ фізосіб до правосуддя та знижувати рівень їхніх процесуальних гарантій, про всяк випадок додала голова ВС.

ВС, за її словами, готує поправки, спрямовані на вдосконалення процедури апеляційного оскарження у цивільному процесі, а також пропозиції щодо впровадження електронного документообігу. Що стосується кримінальних справ, то їх розгляд відбувається «з урахуванням заходів щодо гуманізації кримінального законодавства»: у 2023 році було задоволено на 5,9% менше клопотань про арешт у порівнянні з 2022 роком, а кількість задоволених клопотань про продовження терміну тримання під вартою за порівняно з 2022 роком зменшилось на 11%. На 6,6% побільшало засуджених, звільнених з-під варти за вироком суду.

За словами Ірини Подносової, ВС завершує роботу над дорученнями президента щодо аналізу положень законодавства у сфері контролю за обігом наркотиків та з вивчення практики застосування технологій штучного інтелекту при розслідуванні злочинів.

Голова ВС не стала чекати на закінчення пленарного засідання і залишила захід майже відразу після своєї доповіді — у вівторок вона мала летіти до Ташкента на нараду голів верховних судів держав—членів Шанхайської організації співробітництва. Обговорення кандидатури майбутнього гендиректора судового департаменту відбувалося вже без участі.

Нагадаємо, згідно із законом головного господарника судової системи призначає голова ВС за згодою Ради суддів. Лист із поданням кандидатури голови Арбітражного суду Західно-Сибірського округу Владислава Іванова надійшов до Ради суддів лише напередодні, повідомив його голова Віктор Момотов. У листі йшлося, що кандидат має організаторські здібності, проводить грамотну кадрову політику, є високопрофесійним юристом, досвідченим та безкомпромісним суддею, а також грамотним, принциповим та самостійним керівником.

«Чи вважаєте ви за необхідне підвищення зарплати суддів?» — насамперед поцікавився у пана Іванова голова Четвертого касаційного суду Олексій Шишкін. «Дякую за питання, воно вкрай злободенне»,— визнав кандидат. Він нагадав про некомплект у судах і нарік, що практично припинився приплив кадрів з держорганів та адвокатури: комплектування судового корпусу йде в основному за рахунок працівників апарату суду, а поточний рівень зарплат давно не відповідає трудовитратам. «Я докладу всіх зусиль, щоб працювати у цьому напрямі»,— пообіцяв Владислав Іванов. Його запитали, як зробити роботу співробітників апарату судів привабливішою. “Звичайно, це наш біль”, – відреагував пан Іванов. На його думку, головне — це заразити кожного співробітника апарату бажанням стати суддею.

Відповідно судді поцікавилися, чи вважає майбутній гендиректор необхідним створення відомчої санаторно-курортної бази.

Боротьбу за власні санаторії судді ведуть давно, але поки вона не мала успіху, відповідав пан Іванов і запевнив, що він має намір добиватися створення в таких санаторіях спеціальних медичних програм відновлення здоров’я суддів. «Найбільша наша біда — це гіподинамія,— пояснював майбутній гендиректор судового департаменту.— По 10, 12, а то й 14 годин без вихідних доводиться працювати, і це сидіння в одній позі, звичайно, призводить до незворотних наслідків». Також він пообіцяв після призначення на посаду негайно зайнятися питаннями щодо розробки комплексу заходів безпеки для суден на нових територіях. Кандидат зізнався, що у своєму окрузі мав невдалий досвід розробки алгоритму дій у разі терористичної атаки на арбітражний суд. За його словами, єдиними, хто відгукнувся, виявилися співробітники МНС, які погодилися провести навчання, і від їх проведення довелося відмовитися.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Про визнання правочину недійсним…

Оновлення даних без відвідування ТЦК: що буде після цього і чи прийде повістка