В Україні продовжується поширюватися вірусне захворювання – гепатит А. МОЗ станом на 2 листопада повідомляє про 170 хворих.
Так, у Вінницькій області запровадили надзвичайний стан через спалах захворюваності на гепатит А. Зокрема, у Вінниці призупинили роботу дитсадків, спортивних секцій і гуртків. Учні не ходять до школи, а навчаються дистанційно.
Також у місті заборонили ярмарки і масові заходи, де продають продукти домашнього виробництва, і посилили контроль на ринках.
В Івано-Франківську з гепатитом А до обласної клінічної інфекційної лікарні госпіталізували семеро людей, з них троє – діти. Всі пацієнти з Івано-Франківська. Їхній стан — середньої важкості. Хворих госпіталізували 31 жовтня та 1 листопада.
У Центрі громадського здоров’я МОЗ України розповіли про особливості цієї хвороби.
ЩО ТАКЕ ГЕПАТИТ А
Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Вірус гепатиту А передається:
- внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;
- через недотримання особистої гігієни;
- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;
- також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.
Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях – до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури – протягом тижня. ВГА гине через 5 хвилин кип’ятіння.
Серед факторів ризику гепатиту А: погані санітарні умови; відсутність очищеної води; вживання наркотичних речовин; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високою епідемічністю.
СИМПТОМИ ГЕПАТИТУ А
Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.
Серед найпоширеніших симптомів:
- слабкість та втомлюваність;
- підвищення температури тіла;
- втрата апетиту;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття в животі;
- важкість у правому підребер’ї;
- потемніння сечі;
- жовтяниця.
Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
ПРОФІЛАКТИКА ГЕПАТИТУ А
Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту – це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.
Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила:
- миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
- вживання лише кип’яченої води;
- миття овочів та фруктів.
Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках.
Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!
Коментарі
Loading…