in

Міг зрушити з місця дерев’яну хату: цікаві факти про життя українця – найсильнішої людини у світі

Іван Фірцак — український самородок, про якого європейці складали легенди, народився у 1899 році, на Закарпатті. У народі його називали Іваном Силою, а весь світ запам’ятав його циркове прізвисько — Кротон.

За легендою, пише VOGUE, малий Іван успадкував силу діда по матері, слава про міць якого лунала по всьому регіону. Як казковий Котигорошко, Фірцак-менший ще в дев’ять років посунув на полі брилу, яку не здужали зрушити дорослі чоловіки, а одного разу приніс з левади на плечах корову, що пошкодила ногу.

20-річним Іван виїхав на заробітки до Чехії, працював вантажником, а якось переміг відомого силача, який заробляв на життя тим, що мандрував по країні й закладався зі сміливцями на перемогу в поєдинку. Свідком того двобою став чеський тренер Онджей Нейман, який скоро щоденними тренуваннями зробив з обдарованого хлопця професійного атлета.

У 1920-х Іван Фірцак став чемпіоном Європи з культуризму й чемпіоном Чехії з важкої атлетики та рукопашного бою. Але найбільшої слави він здобув у цирку, де працював 18 років, вивчив 14 мов, відвідав 64 країни.

Вистави з Фірцаком-Кротоном були шалено популярними: він виносив на плечах на арену всю циркову трупу. Чоловіків вражав тим, що розривав залізні ланцюги, а дам у перших рядах полонив зворушливими дарунками — серцями з триметрової арматури, зігнутої на їхніх очах.

На гастролях у США виконав знаменитий карколомний трюк: легковий автомобіль переїхав йому горло. Вражені власники компанії Ford у 1927 році подарували силачеві авто. А 1928 року американська преса визнала його найсильнішою людиною планети.

У 1930 році Фірцак переміг найсильнішу людину Англії, боксера Джона Джебсона. Переможець дістав від королеви пояс, манжети й шолом з діамантами, а от Джебсон не витримав ганьби й наклав на себе руки.

Далі легенди варіюються: за однією з них, у двобої й сам Фірцак зазнав черепно-мозкової травми. За іншою — в загиблого було чимало фанатів, вони й помстилися українцеві: у сутінках розтрощили череп.

Фірцак до ранку пролежав на вулиці, дивом вижив. Так чи інак, а ушкоджену кістку йому замінили пластиною з дорогоцінного матеріалу — випадкове потрапляння камінця під неї й стало через 40 років, у 1970 році, причиною смерті атлета.

ВІДОМІ ЦИРКОВІ НОМЕРИ

«Груди замість ковадла» — брилу трощили молотом на його грудях.

«Зуби мамонта» — Фірцак прибивав долонею дубову дошку до столу, використовуючи 20-сантиметрові цвяхи. Після того, як кілька осіб не могли її відірвати, він прикладав хусточку до голівок цвяхів і витягав їх зубами.

«Залізне серце» — триметрову рейку клав собі на плече, четверо асистентів звішувалися на неї, пробуючи її зігнути. Коли їм цього не вдавалося, він руками вигинав із неї серце.

У Відні цупив зубами платформу з меблями, а в Женеві загальмував руками дві машини.

Перед президентом Чехословаччини Фірцак показав номер «Шия під штрекою» — десятеро чоловіків згинали на шиї Івана залізничну рейку, коли той лежав на столі.

ЦІКАВІ ФАКТИ

В Іспанії на кориді Кротон голіруч переміг бика, звалив його на плечі та відніс до найближчого ресторану.

Міг спокійно тримати на витягнутих руках 30-літрові чавунні бідони з молоком.

Міг зрушити з місця дерев’яну хату.

Підлітком Кротон пожалів корову і, впрягшись до плуга, сам зорав поле. Коли телиця пошкодила ногу, Іван приніс її додому на плечах.

Здійснив втечу із в’язниці, вирвавши ґрати.

Виграв бій із японським борцем Токедзо, на 20 кг важчим.

До речі, про життя Фірцака створили цікавий фільм «Іван Сила», який варто переглянути.

Рейтинг публікації

Written by Інна

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Куди звертатися, коли відмовляють у виписуванні рецепта за програмою «Доступні ліки»

В Україні спалах гепатиту А: як розпізнати цю хворобу та не захворіти