«Від першої особи» – про проблеми, з якими зіткнулася судова влада у зв’язку з воєнними діями на території України, та як забезпечити правосуддя в умовах воєнного стану.
Колеги, тут
https://fb.watch/cfVMk7dcDC/ відповіді на всі запитання, що накопичились протягом 44 днів повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Ми висловлюємо свої співчуття всім загиблим і пораненим …
Ключові тези:
На жаль, є випадки, коли судді незаконно утримуються окупантами та навіть депортовані на територію рф. З ними втрачено зв’язок.
5% приміщень судів пошкоджено або повністю зруйновано, 49 судових установ розташовано на тимчасово окупованих територіях України, понад 70 судових органів знаходяться в зоні активних бойових дій.
Близько 125 судів змінили територіальну підсудність. Це, в першу чергу, судові органи з «гарячих» точок та непідконтрольних Україні територій.
Щодо відновлення втрачених проваджень. Для цивільних справ:
у разі винесення рішення – процедура передбачена чинним законодавством, тож провадження продовжиться; у разі втрати до ухвалення рішення – необхідно подавати новий позов до суду згідно з територіальною підсудністю.
Для кримінальних справ – змінити практику з урахуванням рішень ЄСПЛ.
Дистанційний розгляд справ поки не підтримується Верховною радою, але робота в цьому напрямі буде продовжена заради безпеки всіх учасників судового процесу
Проводиться робота щодо відновлення правосуддя у судах на деокупованих територіях. Наприклад, в Охтирці.
Обговорюється можливість розширення спрощеного провадження.
Найближчим часом буде ухвалено ряд законів, що дозволять вирішити питання непрацюючої ВРП, відставки суддів і притягнення до кримінальної та дисциплінарної відповідальності.
Фінансування судів значно скорочено.
Нагальними питаннями належного функціонування судочинства є забезпечення електронного суду. Верховний суд працює над отриманням фінансування від ЄБРР.
З 11 квітня розпочнеться процес тимчасового відрядження суддів, в першу чергу, з тимчасово окупованих територій. В основу буде покладений критерій відрядження до тих судів, куди передані справи через зміну територіальної підсудності.
Про що домовились?
Відновити доступ до судових реєстрів для адвокатів найближчим часом та роботу інформаційних центрів у судах.
Об’єднати зусилля та ініціативу АПУ для законодавчих змін щодо обмеження судового імунітету рф у справах про відшкодування збитків, завданих військовою агресією проти України.
Синхронізувати можливості для повноцінного запуску е-суду.
Постійно комунікувати з Верховним судом для апдейту проблематики в розрізі конкретних судів та аналізу наслідків законодавчих змін в розрізі конкретних судів.
Провести окремі онлайн зустрічі з питань кримінального судочинства та банкрутства.
Українські суди та українські адвокати зроблять все для того, щоб рф, політичне і військове керівництво та виконавці незаконних наказів понесли відповідальність за воєнні злочини та збитки, завдані Українцям. Згідно з нормами національного та міжнародного права!
Коментарі
Loading…