Рада ЄС 10 грудня досягла домовленості про виділення фінансової допомоги Україні в розмірі 18 мільярдів євро у 2023 році. Завдяки цьому Європа вперше обігнала США за загальним обсягом допомоги, виділеної Україні. Муніципалітети ЄС також активно співпрацюють з українськими містами та громадами, передаючи їм гуманітарну допомогу, найкращі практики та долучаючись до відновлення.
На початку жовтня 2022 року Région Sud надав фінансову підтримку, включаючи 200 000 євро неурядовій організації ACTED, 50 000 євро через Фонд реагування на надзвичайні ситуації, яким керує Міністерство закордонних справ Франції (FACECO) та 130 000 євро для підтримки пожежників та цивільного захисту в Україні. Регіон Сконе долучився до надсилання ліків в Україну.
Станом на грудень 2022 року, регіони Португалії, Латвії та Естонії планують підтримку Житомирській, Чернігівській та Київській областям електрогенераторами та павербанками, Німеччина постачає генератори Укренерго, а також підтримує Одеську, Миколаївську та Херсонську області. Італія відправила нову партію гуманітарних вантажів зі складу ООН у Бріндізі до Чернівців. Це дозволило перевезти та доставити 9 тонн гуманітарної допомоги (включаючи, зокрема, зимові набори, намети, печі та ковдри), у відповідь на зростаючі потреби, що виникли через майбутню зиму.
Аналіз
Станом на 20 листопада, країни-члени та інституції ЄС надали близько 52 мільярдів євро військової, фінансової та гуманітарної допомоги, а зобов’язання, взяті США, складають майже 48 мільярдів євро.
Відбуваються глобальні зміни в бізнес-потоках і формування нових експортних напрямків і шляхів, де головну роль відіграють регіони та громади. Тому співпраця європейських регіонів і муніципалітетів з українськими муніципалітетами є ефективним механізмом для задоволення потреб України у відновленні. Цей механізм досі не повністю інтегровано до платформи швидкої оцінки збитків і потреб України під егідою ЄС. Водночас європейські регіональні органи влади мобілізують кошти з власних бюджетів, які завжди досить обмежені. Вони допомагають організаціям, які працюють на місцях як в Україні, так і в прикордонних країнах, подолати наслідки гуманітарної кризи. Європейські регіони також збирають кошти, а також надають підтримку Україні в контексті викликів «зимових» потреб.
Найцікавіше те, що італійські регіони Сицилія та Абруццо стали чемпіонами як у наданні гуманітарної допомоги, так і в співпраці з різними українськими місцевими громадами (Вінницька, Харківська, Чернівецька, Сумська, Херсонська області). Частково таке явище можна пояснити українською діаспорою, яка проживає в цих та сусідніх регіонах Італії.
Проте місцеві громади України не хочуть лише отримувати таку підтримку. Вони закликають своїх партнерів із ЄС розвивати думку про Україну як про переможця. Тому основними вимогами є орієнтир на покращенні адміністративних послуг, залученні нових інвесторів, спільних грантових заявках.
Такий рівень співпраці більш ніж важливий для найближчих місяців відновлення діяльності та розвитку бізнесу в Україні як основних тем конференцій у Відні та Парижі, запланованих на 13 та 15 грудня.
Ретельна оцінка потреб територій України обов’язково повинна включати більше залучення місцевих муніципалітетів до розуміння того, що насправді потрібно Україні та українцям. Таким чином, Платформа відновлення України та її ініціативи повинні об’єднати зусилля регіональних мереж, двостороннє та багатостороннє партнерство та спільні інвестиційні проекти на місцевому та регіональному рівнях.
Коментарі
Loading…