in , , , , , ,

Як оцінити публічний та неформальні виміри 24 саміту Україна-ЄС

Український кризовий медіа-центр зібрав експертів, щоб оцінити публічний та кулуарний виміри 24 саміту Україна-ЄС.

Модератор круглого столу, директор ГО “Євроатлантичний курс”  Ігор Селецький висловився про те, що інтрига щодо саміту завершилася перед його початком.  Напередодні в європейських виданнях з’явилися статті, з яких було зрозуміло, що експрес-вступу України до ЄС не буде.

Європарламент, що є лідером щодо нашої підтримки серед європейських інституцій, також сказав, що це складний і довгий процес. Адже, що змінилося і чого варто очікувати, йдучи до об’єднаної Європи?

Народна депутатка, голова Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе назвала безпрецедентною як нараду між урядом України та Європейською комісією, так і сам саміт – наша країна вперше брала в ньому участь як країна-кандидатка. Вона відзначила, що з двох напрямків, які розглядалися у Києві, безпековий був для України головним. Надзвичайно важливо, що Європейський Союз продовжує чітко говорити про те, всі країни-члени та інституції будуть разом з українцями у цій боротьбі проти вселенського зла. Іванна Климпуш-Цинцадзе нагадала, що на саміті Європейський Союз відкрив додаткову кількість програм для доступу туди українців.

Малі і середні підприємства отримали можливість брати участь у тендерах програми ЄС «Єдиний ринок». Однак, на думку спікерки, ми отримали дві тенденції пояснень того, що було на саміті, які трохи протирічать одне одному з європейської і української сторони. Це стосується нашого подальшого амбітного завдання щодо відкриття перемовин про членство. «Ми всі повинні чесно і відповідально говорити правду українському суспільству. Це добре, що ми добилися, що буде проміжний звіт, але на його основі країни-члени не зможуть ухвалювати рішення щодо відкриття перемовин.

Тільки восени за результатами повноцінної оцінки в загальному пакеті розширення про це може піти мова. Говорити про те, що ми можемо розраховувати на це раніше і підвищувати градус очікування суспільства в час, коли ми стікаємо кров’ю, на мій погляд, безвідповідально», – зазначила голова парламентського комітету.

До реалістичності закликав і публіцист, телеведучий та письменник Віталій Портников. Він переконаний в тому, що Україна має пройти переговорний процес. Без перетворення на державу, в якій не буде ні в кого жодних сумнівів в її демократичності і контролі над корупційними процесами, ніякого Європейського Союзу в Україні не буде. За словами експерта, ще один фактор, який треба враховувати, це взаємовідносини України із сусідами. Навіть, з тими, які можуть висувати такі вимоги, що можуть сприйматися як неприйнятні. В якості прикладу він навів відносини, які сьогодні склалися між Швецією і Туреччиною в контексті вступу першої до НАТО. «Наші відносини з окремими членами ЄС будуть перевищувати ці у рази.

Як тільки закінчиться війна і почнеться реальна тема перемовин, відразу почуємо, яке законодавство нам треба змінити, які історичні факти переоцінити, які комісії створити, і до яких висновків вони мають дійти. Наші дипломати будуть їздити між Будапештом, Бухарестом і Варшавою із швидкістю, яку мало хто з громадян України собі уявляє.

На цьому тлі хотілося б, щоб Захід усвідомив, що прийняти Україну до НАТО дешевше, ніж кожні п’ять років постачати їй зброю і підтримувати її бюджет, тому що вона не зможе себе утримувати у зв’язку із черговими воєнними діями», – сказав Віталій Портников. Під час круглого столу Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг пояснив, чому фокус уваги європейських партнерів останніми роками змінюється з економіки на питання свободи, демократії і верховенства права. Крім того, дипломат зазначив, що війна Росії проти України багато що змінила.

Тепер Європа дивиться по-новому. Не так, як 30 років тому. При цьому спікер відмітив зусилля України з набуття членства в ЄС і закликав усі сторони максимально використати історичний шанс. «Подивіться, наскільки Україна вже просунулася, – заявив Тобіас Тиберг. – Європейські інституції і окремі країни, їх лідери та керівництво України демонструють готовність долати ті виклики, які утворилися. Звичайно, я не можу сказати, коли трапиться вступ до Європейського Союзу, але вже зараз ми розуміємо, що це реалістична ціль для України. І це історична відповідальність керівництва і України і Європи».

Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/pidsumky-samitu-ukrayina-yes-vustamy-ekspertiv

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Громадських організацій здійснили третій незалежний моніторинг виконання Україною рекомендацій ЄС

Змінено час проведення з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, запланованого на 17 лютого 2023 року. З’їзд відбудеться 21 квітня 2023 року об 11 годині на базі Державного торговельно-економічного університету (місто Київ, вул. Кіото, 19)