in , , ,

За повідомленням редакції газети “КоммерсантЪ” в рф можуть створити реєстр недружніх правовласників

За повідомленням редакції газети “КоммерсантЪ” в рф можуть створити реєстр недружніх правовласників.
Як стало відомо, у Раді федерації обговорюють можливість створення єдиного реєстру недружніх правовласників. До нього пропонується включати компанії, які підтримують санкції проти РФ, незалежно від виду прав — туди можуть потрапити і іноземні кіностудії, видавництва та розробники софту. На базі реєстру спеціальний уповноважений при президенті з інтелектуальних прав буде вправі звертатися за примусовим ліцензуванням недоступних у Росії товарів. Учасники ринку контенту та експерти побоюються, що такий механізм призведе до активізації піратства в рф.

Голова Асоціації паралельного імпорту та заступник голови комітету РСПП з інтелектуальної власності Анатолій Семенов запропонував створити у росії реєстр недружніх правовласників. Ідею він оприлюднив у рамках круглого столу на тему «Удосконалення правового регулювання захисту прав споживачів в умовах паралельного імпорту», ​​що пройшов у Раді федерації 1 листопада (копія презентації має “Ъ”).

Згідно з документом, до списку увійдуть правовласники, які відповідають критеріям «підтримка санкцій за допомогою реалізації своїх прав на інтелектуальну власність» та «дискримінація території рф щодо доступності правовласника та його товарів».

Список буде єдиним для всіх видів ІС, а далі регулятори кожної сфери (Мінкульт, Мінпромторг, Мінцифри та ін.) та суди вирішать, які «контрсанкційні заходи» застосовувати. Реєстр вестиме уповноважений при президентові з інтелектуальних прав «з контрсанкційними повноваженнями» (зараз такої посади немає). Він матиме право звертатися за примусовим ліцензуванням недоступних у росії об’єктів ІВ.

Щодо недружніх правовласників вже запроваджено нове регулювання: згідно з указом президента від 27 травня, російські компанії можуть переказувати їм кошти на спеціальний рублевий рахунок «О», відкритий у російському банку на ім’я правовласника (див. “Ъ” від 22 травня). Але цей порядок поширюється лише на укладені раніше договори.

Також обговорюється законопроект про примусову ліцензію, внесений депутатом Держдуми Дмитром Кузнєцовим («Справедлива Росія») на початку серпня. Він припускав, що компанії можуть отримати примусову ліцензію на контент недружнього правовласника, який відмовляється укладати договір, через суд — проект поширювався на всі види ІВ, у тому числі кіно, музику, книги, програмне забезпечення та ін. Але в жовтні автор заявив, що перевнесе його, обмеживши фільмами для показу у кінотеатрах.

Дмитро Кузнєцов у розмові з “Ъ” підтримав нову ідею: «Наявність таких відомостей, реєстр зробить роботу і користувачів, і зацікавлених органів влади простіше, та й стабілізує ринок, допомагаючи утриматися від піратства».

У Мінкульті окремо не прокоментували проект реєстру, але зазначили, що зараз керуються «саме положеннями указу про особливий порядок платежів з несумлінними правовласниками» від 27 травня. У Мінпромторгу та Мінцифри не відповіли “Ъ”. При цьому влада вже і так розширює перелік товарів зарубіжних брендів, що пішли, доступних за паралельним імпортом. Мінпромторг 2 листопада заявив, що продукція Marvel, Disney Pixar, DC Comics та інших компаній потрапила до відповідного переліку. Проте йдеться про іграшки та інші товари під брендами Marvel, Disney Pixar та DC Comics, а не про їх комікси та фільми.

Проте ціла низка учасників ринку та профільних асоціацій не підтримують ідею створення реєстру. “Ескалація санкцій і контрсанкцій не несе нічого хорошого ні ринку, ні споживачам”, – заявив гендиректор асоціації “Інтернет-відео” (об’єднує ivi, Okko, Start та ін.) Олексій Бирдін. Питання вже повною мірою врегульовано указом президента про використання для правовласників із недружніх країн спецрахунку «О», де визначені відповідні критерії, заявили у Національній федерації музичної індустрії (НФМІ, об’єднує Warner Music, Universal Music, Kiss Koala). Важливо в жодному разі не ізолювати дружніх партнерів, які готові співпрацювати і, незважаючи на тиск з різних сторін, усвідомлюють важливість збереження культурних зв’язків, заявив президент видавничої групи «Ексмо-АСТ» Олег Новіков.

Керуючий партнер Semenov & Pevzner Роман Лук’янов назвав ідею реєстру «контрпродуктивною та у певному сенсі небезпечною». «Якщо якийсь правовласник залишив російський ринок, у тому числі дотримуючись санкцій, логічним наслідком цього кроку є зростання контрафакту та піратства», — наголошує юрист. На його думку, будь-яке додаткове посилення регулювання у цій сфері (включаючи відмову в судовому захисті) «приведе лише до посилення проблеми».

Валерія Лебедєва

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

АРМА під час війни передало українським компаніям комерційні об’єкти загальною вартістю майже 1 мільярд гривень

По делу об убийстве Дарьи Дугиной гражданку Украины Наталию Вовк заочно арестовали в рф