in

50 бар’єрів за 180 днів

romanovichШпаргалка для Прем’єр-міністра

Не так давно Кабмін опублікував остаточну версію плану пріоритетних дій уряду. У 210-сторінковому документі знайшлося місце й розділу «Створення сприятливого бізнес-клімату і розвиток малого та середнього підприємництва».

Мені як проектному менеджеру реформи дерегуляції особливо подобається одна з цілей цього розділу: ліквідація до кінця 2016 року не менше 50 адміністративних бар’єрів для бізнесу. Сама цифра й наміри радують, але терміни реалізації викликають обґрунтовані побоювання. Для досягнення такої мети залишилося трохи більше 180 днів. З огляду на швидкість узгодження документів, інтенсивність голосування депутатів і сезон відпусток, завдання у Прем’єр-міністра досить амбітне.

Здійсненна вона буде лише в тому випадку, якщо буде звернуто увагу на «бар’єроліквідаційні» нормативні акти, які Кабмін може прийняти й без участі парламенту, а також законопроекти з високим ступенем готовності. Таких набереться й сто, але в рамках існуючого плану пропоную в якості «шпаргалки» список документів, завдяки яким можна ліквідувати понад 70 бар’єрів із запасом на можливі збої.

bizness1

Більшість цих документів вже неодноразово фігурували в різних планах, у тому числі в плані дерегуляції й дорожньої карти Doing Business.

Отже, п’ятдесят бар’єрів. На даний момент у залік уряду однозначно можна поставити суттєве спрощення реєстрації лікарських засобів — проект закону № 4498, а також скасування обов’язкової реєстрації іноземних інвестицій — № 2763. Обидва документи активно просував і підтримував Кабмін.

Два бар’єр ліквідовано, залишилося 48. Що ще можна зробити, щоб виконати заявлені плани? Аналіз показує, що прийняття зареєстрованих у парламенті законопроектів дозволяє скасувати 38 бар’єрів.

1. Законопроект № 4131-1 «Про скорочення кількості документів дозвільного характеру шляхом розширення сфери застосування декларативного принципу». Він зареєстрований як альтернативний до законопроекту, поданого попереднім Кабміном, але цілком може бути підтриманий, оскільки є більш прогресивним і дозволить швидко ліквідувати або перевести на декларативний принцип п’ятнадцять дозвільних документів. Серед них, наприклад, обтяжує дозвіл на зняття ґрунту для ділянок, на яких уже дозволено будівництво — знімається 15 бар’єрів.

2. Законопроект № 4496 «Про усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг». Він скасовує необхідність використання актів виконаних робіт при експорті послуг, заборону на вимогу перекладу договору — чотири бар’єри.

3. Законопроект № 3096 «Про спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі» — три бар’єри.

4. Законопроект № 2418а «Про внесення змін до Закону «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності». Крім важливих новацій у сфері нагляду і контролю також вводить презумпцію невинуватості бізнесу, який діяв на основі роз’яснень відповідних органів — один бар’єр.

5. Законопроект № 3136 «Про зменшення адміністративного навантаження на суб’єкти господарювання» призводить у відповідність й уточнює законодавство в багатьох сферах, а також визначає порядок присвоєння поштової адреси, що важливо в будівництві — мінімум один бар’єр.

6. Законопроект № 2971-д «Про регулювання виробництва та обігу пива» істотно спрощує діяльність крафтових пивоварів — один бар’єр.

7. Законопроект № 4194 «Про використання печаток юридичними особами та фізособами-підприємцями» позбавляє від необхідності використовувати печатки. Де-юре вони давно добровільні, а де-факто часто обов’язкові — один бар’єр.

8. Законопроект № 4195 «Про спрощення реєстрації новостворених суб’єктів платниками єдиного податку та податку на додану вартість» — один бар’єр.

9. Законопроект № 4637 «Про внесення змін до Закону «Про морські порти» (щодо функціонування інформаційної системи портового співтовариства)» — один бар’єр.

10. Законопроект № 4603 «Про внесення змін до Закону «Про Антимонопольний комітет» (щодо діяльності адміністративної колегії)» — один бар’єр.

11. Законопроект № 4531 «Щодо діяльності Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно» — один бар’єр.

12. Законопроект № 2902 «Щодо впорядкування питань, пов’язаних із розробкою проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь» — один бар’єр.

13. Законопроект № 4685 «Про електронні довірчі послуги» — один бар’єр.

14. Непідтриманий Верховною Радою законопроект № 2498а про скасування шести непотрібних ліцензій варто заново подати в парламент — шість бар’єрів.

Крім цього, Кабміну варто ще раз повернутися до питання підключення до електромереж і спрощення дозвільних процедур у будівництві. Це не лише допоможе виконати план, а й істотно поліпшить позиції України в рейтингу Doing Business 2017 року.

Однак уряд здатний виконати чимало завдань і без участі парламенту. 34 очевидних бар’єри можна скасувати до кінця 2016 року.

1. Зміни до постанови Кабміну № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад стосовно регулювання цін» виглядає як одне з найбільш потужних рішень для уряду. Йдеться про скасування списку товарів, до яких застосовується механізм цінового регулювання. Це рішення різко знизить адміністративний тиск для 16 груп товарів. За найскромнішими підрахунками обсяг корупції, яку породжує це регулювання часів прем’єра Януковича, досягає 300 млн дол. на рік. При цьому ціни на регульовані товари ростуть на 20% швидше ніж по інших продуктах харчування. Разом зі скасуванням декларування зміни цін і регулюванням уже неактуальних послуг — це двадцять бар’єрів.

2. Дерегуляція річкового транспорту: скасування обмежень у лоцманській сфері, спрощення входу іноземних суден до річкових портів — п’ять бар’єрів.

3. Спрощення реєстрації експортних контрактів — один бар’єр.

4. Спрощення процедур експорту в сфері контролю над товарами подвійного призначення — один бар’єр.

5. Спрощення процедур працевлаштування іноземців — один бар’єр.

6. Скасування звітності щодо декларування валютних цінностей — один бар’єр.

7. Спрощення діяльності автодилерів: скасування вимог до спеціально обладнаних приміщень — один бар’єр.

8. Скасування подачі екологічних декларацій для суден і товарів — один бар’єр.

9. Підвищення ліміту погоджень з боку АМКУ для здійснення вертикальної інтеграції — один бар’єр.

10. Скасування обов’язкової реєстрації машин та механізмів, які використовуються в будівництві — один бар’єр.

11. Спрощення доступу до кабельних каналів електрозв’язку — один бар’єр. Очевидно, що спектр питань, де докладання зусиль Кабміну буде ефективним, істотно ширший. Однак цей план може бути реалізований у 2016 році й виконає задекларовану мету про зняття 50 бар’єрів.

Дмитро РОМАНОВИЧ,
проектний менеджер реформи дерегуляції Національної ради реформ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Англійські юристи оскаржують Brexit

Прокурор Мойсеєць знову на свободі