Дописувачи питають: «а можуть зараз офіційно вилучити транспорт нашої компанії для ЗСУ?».
Відповідає юрист Poster Дмитро Кондратьєв:
Під час воєнного стану конституційні права і свободи громадян України можуть тимчасово обмежуватися, зокрема право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Законом України «Про правовий режим воєнного стану» (https://bit.ly/3iTpn5z)передбачено, що в період воєнного стану може бути примусове відчуження майна з приватної власності у власність держави за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості (https://bit.ly/3NAGQ0x).
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» (https://bit.ly/3JXefQO)постановлено здійснити залучення транспортних засобів для забезпечення потреб військових формувань України в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
♂️ Хто має право вилучати особистий автотранспорт
Громадяни зобов’язані надавати під час мобілізації транспортні засоби та інше майно:
1. Збройним Силам України та іншим військовим формуванням.
2. Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту.
У місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без погодження з органами місцевого самоврядування.
Примусове відчуження майна може здійснюватися:
• з попереднім повним відшкодуванням його вартості,
• з наступним повним відшкодуванням,
• без відшкодування.
Під час залучення складається акт, в якому зазначаються:
• назва військового командування та органу, що погодив рішення, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення;
• відомості про власника майна: ПІБ, постійне місце проживання та ідентифікаційний номер;
• відомості про документ, що встановлює право власності на майно;
• опис майна, достатній для його ідентифікації: відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані;
• сума виплачених коштів, у разі попереднього повного відшкодування вартості майна.
Акт підписується власником майна та особами військового командування й скріплюється печатками військового командування. Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта.
Як держава відшкодовує вартість майна чи збитків
У разі якщо після скасування режиму воєнного стану майно збереглося, а колишній власник наполягає на поверненні такого майна, то повернення здійснюється в судовому порядку. Також колишній власник може вимагати на заміну надання йому іншого майна, якщо це можливо.
Чи є фактичні кейси вилучення авто на потреби армії
На сьогодні в деяких областях України склалася практика примусового вилучення транспортних засобів на потреби ЗСУ та інших військових формувань. Але річ наразі тільки про тих громадян, які керують в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Це стосується:
• Рівненської області
(https://suspilne.media/212923-na-rivnensini-avto-u-panih-vodiiv-zaberut-na-potrebi-armii-golova-ova/)• Волинської області
(https://www.rbc.ua/ukr/news/volynskih-voditeley-predupredili-pyanstve-1646518222.html)• Хмельницької області
(https://www.adm-km.gov.ua/?p=109668)• Закарпатської області
(https://carpathia.gov.ua/news/na-zakarpatti-u-vodiyiv-viluchatimut-avto-za-keruvannya-u-stani-alkogolnogo-chi-narkotichnogo-spyaninnya)• Чернівецької області
(https://bukoda.gov.ua/news/na-bukovini-prodovzhuyut-viluchati-avtomobili-u-netverezih-vodiyiv)• Тернопільської області
(https://suspilne.media/214796-10-avto-konfiskuvali-na-ternopilsini-u-netverezih-vodiiv-2/)• Миколаївської області
(https://www.rbc.ua/ukr/news/nikolaeve-politsiya-budet-otbirat-avtomobili-1646175521.html)Процедура вилучення відбувається за статтею 130 Кодексу про адміністративні правопорушення (https://bit.ly/3wSKRYq)— вилучається автомобіль на штрафмайданчик, а потім приймається рішення про передачу авто на потреби ЗСУ та оформлюється актом приймання-передачі.
Про факти, коли автівки вилучаються у сумлінних приватних компаній, у тому числі ресторанних, наразі невідомо.
️Якщо у вас є будь-які запитання до досвідчених рестораторів, шеф-кухарів, юристів, бухгалтерів та інших спеціалістів, пишіть їх у коментарях чи одному з редакторів в особисті @aleksandra_milkovskaya. Ми розпитаємо експертів та опублікуємо відповіді у каналі
За повідомленнями у ЗМІ
Коментарі
Loading…