in , , ,

АРМА розшукало активи псевдоволонтерів, які торгували гуманітарною допомогою

АРМА розшукало активи псевдоволонтерів, які торгували гуманітарною допомогою

З початком повномасштабного вторгнення рф, серед великого обсягу волонтерської допомоги українські правоохоронці фіксують і цинічні випадки розкрадання та/або торгівлі гуманітарною допомогою, на підставі чого нині зареєстровано та розслідується низка кримінальних проваджень.

Починаючи з серпня 2022, АРМА за фактами незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги (ст. 201-2 КК України), отримало 15 запитів щодо виявлення та розшуку активів фігурантів кримінальних проваджень від органів досудового розслідування, прокуратури та інших уповноважених суб’єктів. Загальна сума збитків, завданих державі внаслідок вчинення цих кримінальних правопорушень перевищує 72 млн грн.

Здійснивши всі необхідні заходи з виявлення і розшуку активів в рамках вказаних запитів, співробітники АРМА виявили ряд активів, котрі належать фігурантам розслідувань, зокрема:

 • Автомобільний транспорт – 71 од.;
 • Житлова нерухомість – 13 од.;
 • Нежитлова нерухомість – 30 од.;
 • Земельні ділянки – 122 од.;
 • Сільськогосподарська техніка з комплектуючими – 88 од.;
 • Частки у статутних капіталах – 3 197 607 грн.

Варто зазначити, що орієнтовна загальна вартість розшуканих активів суттєво перевищує розмір завданих псевдоволонтерами збитків.

Крім того, співробітниками АРМА направлено запити до банківських установ України щодо розкриття банківської таємниці фігурантів кримінальних проваджень та отримання результатів здійснення фінансово-господарських операцій з подальшим аналізом фінансових потоків.

Окремо слід зазначити, що псевдоволонтери активно використовують у своїй протиправній діяльності сучасні методи розрахунку, а саме використання  криптовалютних транзакцій.

Так, в одному з кейсів правоохоронні органи встановили, що фігуранти кримінального провадження ініціювали збір коштів на власні криптовалютні гаманці. В подальшому, використовуючи реквізити пов’язаних з ними благодійних організацій, здійснювали закупівлю товарів як військового, так і загального призначення. Оформляли товар як гуманітарну допомогу і за спрощеною процедурою переміщували його на територію України та реалізували.

В результаті відпрацювання даного запиту, фахівцями АРМА встановленні всі наявні активи, що належать фігурантам даного правопорушення. Зокрема, встановлено коло пов’язаних осіб, за допомогою яких здійснювався протиправний механізм з реалізації гуманітарної допомоги. В рамках співпраці з основними світовими критовалютними біржами, отримані відомості щодо ідентифікації осіб, які користувалися послугами бірж для здійснення криптотранзакцій, дані про ІР-адреси, з яких здійснювалися транзакції, а також результати руху криптовалюти з зазначенням контрагентів та хеш-значення криптогаманців. Враховуючи, що такі види взаєморозрахунків на сьогоднішній стають все більш популярними, АРМА активно почало вивчати механізми та методи ведення криптовалютних операцій при здійсненні розрахунків. У підсумку, вдалося налагодити комунікацію з 13 криптовалютними біржами, серед яких Coinbase, Binance тощо.

Слід також зауважити, що в сучасному світі для протиправної діяльності активно використовуються цифрові засоби комунікації та носії інформації (мобільні телефони, стаціонарні та портативні комп’ютери, тощо). Наприклад, в іншому кейсі правоохоронні органи, під час проведення слідчих дій здійснили вилучення цифрових носіїв інформації, які належали фігурантам кримінального провадження, та надали копії образів для аналізу експертами АРМА.

За допомогою спеціалізованого комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення, яке є у користування працівників АРМА, було здійснено аналіз вилучених цифрових носіїв, що дало змогу отримати додаткові відомості про факти вчинення злочину. Зокрема, вказаним шляхом було отримано відомості про:

 • власника цифрового пристрою;
 • його контакти та членів найближчого кола спілкування;
 • всі наявні спілкування у соціальних мережах та застосунках;
 • документи, робочі чернетки, графічні файли, тощо які знаходилися на цифровому носії;
 • історія пошукових запитів в мережі інтернет;
 • наявність криптовалютних гаманців;
 • адреси найчастішого перебування мобільного пристрою та геолокацію його переміщення;
 • паролі, токени та дані автозаповнення до застосунків;
 • інформацію про використання хмарних сховищ, тощо.

Окрім додаткових фактів та доказів вчинення правопорушення, також встановлено інші відомості, серед яких:

 • автомобілі, якими користувалися фігуранти;
 • відомості про нерухоме майно, яке відсутнє в офіційних реєстрах, але яким де-факто користувалися фігуранти;
 • коло спілкування щодо організації, контролю та реалізації вчинення самого правопорушення;
 • геолокації (найбільш відвідувані місця, маршрути пересування);
 • повний перелік та зміст текстового листування в застосунках WhatsАpp, Telegram, Viber, Signal, тощо;
 • графічні файли та документи;
 • встановлені наявні застосунки банківських установ, якими користувалися власники мобільних пристроїв.

Вся отримана інформація була надана правоохоронним органам у максимально короткі строки та сприяла більш ефективному розслідуванню кримінальних справ, успішне завершення яких має стати уроком для тих, хто задля власної наживи прикривається вкрай важливою волонтерською діяльністю.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

1 листопада КСУ ухвалив рішення, яким визнав закон про внесення змін до Конституції щодо недоторканності народних депутатів конституційним