in

Оподаткування волонтерів та волонтерської діяльності

Російська агресія триває з 2014 року. Протягом усіх років ми незламно відстоюємо нашу свободу та життя. Спочатку ми відчуваємо безсилля, гнів, злість, а потім, ми не можемо більше закривати на все це очі. Ми беремо все у свої руки та починаємо донатити, організовувати збори, організовувати маршрути.

Практично усі українці беруть участь в цій боротьбі. Кожен з нас відіграє важливу роль на фронті. Адже, тил також є важливою складовою у допомозі нашим бійцям на передовій. Хтось в’яже сітки, хтось відкриває «банки» для зборів на конкретні цілі, донатить на ЗСУ, шукає житло для вимушених переселенців та приймає їх у свій дім та серце.

Активу участь у зборі донатів, допомоги переселенцям, допомоги нашім збройним силам приймають IT ФОП.
Але, зараз, багато хто зіткнувся з ситуацією, що робити далі, якщо відкрив «банку» для волонтерських зборів, просто зібрав кошти на свій рахунок для подальшої допомоги українськім військовим або біженцям — чи потрібно відображати у декларації з єдиного податку ці суми та сплачувати податки з цих надходжень?

Чи повинні IT ФОП сплачувати єдиний податок, з сум волонтерської допомоги, яку вони отримують на рахунок ФОП?

Якщо кошти для здійснення волонтерської діяльності надходять на рахунок ФОП — ФОП на спрощеній системі доведеться відобразити ці надходження у декларації з єдиного податку та сплатити єдиний податок, виходячи зі своєї групи та ставки ЄП. Згідно з роз’ясненнями податкової ФОП не може надавати благодійну допомогу (для того, щоб зменшити ставку єдиного податку).
Якщо, кошти отримує фізична особа: податкова служба може нарахувати 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору (ВС) на суму коштів отриманих на волонтерство.

Нашим волонтерам недостатньо просто зібрати кошти та передати їх тим, хто цього потребує, чи купити на них обладнання, ліки, товари, які необхідні армії чи постраждалим особам. Для уникнення питань від держави у майбутньому потрібно подавати Декларацію про майновий стан і доходи до ДПС.

Розглянемо варіанти уникнення оподаткування під час здійснення волонтерської діяльності:

перший — реєстрація неприбуткового благодійного фонду або громадської організації. Тоді, кошти повинні надходити виключно на рахунок такої організації. Крім того, слід простежити, щоб вона знаходилася у реєстрі неприбуткових організації. Інакше потрібно буде сплачувати податок на прибуток;

другий — внести відомості про фізичну особу-волонтера до Єдиного Реєстру волонтерів.

Для включення до Реєстру волонтерів потрібно подати заяву (за формою № 1-РВ з позначкою «Включення до реєстру») до своєї податкової із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих у банках на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відповідну відмітку у паспорті). Включення до Реєстру волонтерів здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.

Отже, фізичним особам — для включення до Реєстру волонтерів достатньо подати до контролюючого органу лише заяву про включення до Реєстру волонтерів та вказати там IBAN куди будуть надходити кошти для здійснення волонтерської діяльності.

Для звільнення від оподаткування грошових надходжень на особистий рахунок — волонтер має виконати обов’язкові умови:

— реєстрація в офіційному Єдиному Реєстрі волонтерів, який ведеться ДПСУ.

кошти мають надходити не на будь-який рахунок фізичної особи, а виключно на той рахунок, інформація про який внесена до Реєстру волонтерів;

— отримані кошти мають бути використані виключно на благодійні цілі, визначені в пп.165.1.54 статті 165 ПКУ, або на документально підтверджені витрати благодійників, пов’язані з благодійною діяльністю.

— фізична особа-волонтер повинна подати звітність до податкової та в «Декларації про майновий стан і доходи» вказати суму отриманих на волонтерську діяльність коштів, з можливістю підтвердження, на що витрачені ці кошти.

Декларація про майновий стан і доходи за звітний період — звіт, який має подати фізична особа волонтер.

У рядку 11.3 Декларації потрібно вказати суму коштів отриманих від волонтерської діяльності та важливо фіксувати лише ті кошти, щодо яких можна підтвердити їх походження та цільове використання..

Проводити реєстрацію у Реєстрі волонтерів не є обов’язковим, але банк чи ДПСУ у будь-який час можуть запросити у волонтера відомості щодо походження коштів і їх цільове використання, чи провести фінансовий моніторинг, що може привести до виникнення податкової заборгованості та застосування штрафних санкцій.

Податкова, поки що, не може у відкритому доступі отримати інформацію про походження коштів на рахунку фізичної особи. Перевірку може здійснити банк, якщо протягом року на карту будуть надходити підозрілі платежі (обсяг та кількість операцій, які вважатимуться банком підозрілими вирішуються на підставі внутрішніх документів банку з фінмоніторингу).

Мінімізувати ризики перевірок з боку податкової може лише реєстрація у Реєстрі волонтерів та зберігання документації про витрати та походження коштів.

Тому, підсумовуючи:

  • кошти, які отримуються на рахунок ФОП, навіть що збираються на волонтерську діяльність обкладаються єдиним податком та їх потрібно відобразити у декларації;
  • волонтерські кошти необхідно збирати на спеціальний рахунок або карту (які вказані у реєстрі волонтерів). Витрачати ці кошти необхідно, також, тільки за спеціальним призначенням із подальшим підтвердженням (чеки накладні, фотозвіти);
  • щоб уникнути оподаткування, рекомендуємо під час переказу коштів на картку волонтера у призначення платежу зазначати — «благодійна допомога». Таким чином, у податкової чи у банку попередньо не виникне питань з приводу походження коштів та оподаткування.
  • Юрій Крюков, старший юрист компанії Таксер.

Джерело

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Питання щодо скасування сплати єдиного податку за ставкою 2% від суми доходу

В РФ правозащитную деятельность признали нежелательной (рос. мова)