Угорщина загрожує заблокувати старт переговорів щодо вступу України до ЄС
Чим ближче до грудневого саміту Євросоюзу, тим сильніше закручується інтрига навколо очікуваного рішення про початок переговорів з Україною щодо її вступу до ЄС. Гру ламає Угорщина: прем’єр країни Віктор Орбан відкрито виступає проти, а 1 грудня заявив, що переговори не повинні стояти на порядку денному. Експерти вважають, що Будапешт може блокуватиме євроінтеграційний тріумф України, але сам процес не зупинить.
З новими заявами щодо України Віктор Орбан виступив в ефірі радіо Kossuth 1 грудня — за два тижні до зустрічі лідерів країн ЄС, на якій, серед іншого, мають бути прийняті рішення про фінансову допомогу Києву в розмірі €50 млрд, а також про старт переговорів з Україною про вступ країни до ЄС.
Нічого хорошого для української влади угорський прем’єр не повідомив. Пан Орбан, який раніше надсилав голові Євроради Шарлю Мішелю листа з критикою підтримки України, знову скептично висловився з цього приводу. «Якщо ми не знаємо, якими будуть наслідки прийняття України у ЄС, то давайте навіть не розпочинатимемо розмову про це»,— зазначив угорський прем’єр. Натомість він запропонував подумати про те, щоб укласти з Києвом угоду про стратегічне партнерство на п’ять-десять років, а потім уже вирішувати, як бути далі.
Нагадаємо, рішення в ЄС ухвалюються консенсусом. І якщо одна країна виступить проти будь-якої пропозиції, її не можна прийняти.
Цього кроку побоюються у Києві та Брюсселі. Шарль Мішель 27 листопада спеціально відвідав Угорщину, щоб переконати прем’єра країни не зривати загальноєвропейські плани щодо України як щодо виділення їй фінансування, так і щодо зближення країни з ЄС через перехід до наступного етапу інтеграції — переговорів про членство. Втім, Віктор Орбан стверджує, що Будапешту навіть не доведеться вдаватися до права вето, оскільки, каже він, усередині Євросоюзу відсутній консенсус з українського питання.
Ситуація, що склалася, приковує додаткову увагу до саміту ЄС, що відбудеться в середині цього місяця. Видання Politico вже писало, що всередині Євросоюзу розглядають різні варіанти заспокоєння Будапешта — аж до позбавлення його права голосу. Такий радикальний сценарій, щоправда, викликає побоювання щодо можливості подальшого розколу всередині Євросоюзу.
На те, що такий розкол є і відбувається у різних площинах, вказує не лише позиція Угорщини. Так, у Словаччині 1 грудня місцеві перевізники заблокували рух транспорту на кордоні з Україною. Так вони висловили підтримку Міністерству транспорту країни, яке заявило про намір відновити систему дозволів для українських перевізників (зараз для них діють винятки). Це питання буде розглянуто 4 грудня на засіданні Ради ЄС з питань транспорту, телекомунікацій та енергетики.
У проблеми є ще один зріз. Оскільки Молдова разом з Україною розраховує на початок переговорів про членство в ЄС, неприйняття рішення щодо Києва може вдарити і Кишинева.
Досі рішення щодо двох сусідніх держав приймалися Брюсселем синхронно. Їм разом улітку минулого року надали статус країн-кандидатів на вступ до Європейського Союзу. А цієї осені Єврокомісія рекомендувала Європейській раді розпочати переговори з обома країнами.
Глава київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що Угорщина цілком може зірвати рішення, що готується по Україні.
«Ризики великі. Думаю, що тактика Орбана – максимально підняти ставки, не допустити ухвалення рішення про переговори з Україною у грудні», – зазначив політолог.
У той же час, вважає Фесенко, Будапешт навряд чи має намір повністю заблокувати рух України до ЄС. «Якщо все намертво заблокує, то не отримає від нас жодних поступок і різко посилить конфліктну напругу у відносинах з Брюсселем. Сенс його дій — отримати максимум поступок щодо статусу угорської меншини в Україні. І отримати гроші від ЄС», – міркує експерт.
Екс-глава Консультативної місії ЄС в Україні щодо реформи сектору громадянської безпеки Кальман Міжей, який зараз консультує молдавську владу, нагадав, що у Віктора Орбана наразі йдуть складні переговори з ЄС щодо фінансової допомоги для Угорщини. Брюссель раніше припускав, що може заморозити передбачені для Будапешта €13 млрд.
«ЄС вважає, що Угорщина не виконує своїх зобов’язань щодо верховенства права в країні. Через це Угорщина не отримує від Євросоюзу ті гроші, які вона могла б отримати, — зазначає пан Міжей. — Це, своєю чергою, є причиною фінансових труднощів уряду Орбана. Тому угорський прем’єр-міністр використовує всі питання, де потрібний консенсус країн-членів ЄС, у переговорах щодо фінансування Угорщини. Він заявляє про принципи, принципову позицію Будапешта. Але є принципи та є гроші. Передбачити, чим усе скінчиться, — складно. Але зрозуміло, що Орбан торгується. Це перше. Друге — він безперечно має контакт із Володимиром Путіним, і їхнє спілкування впливає на позицію Орбана щодо України».
Володимир Фесенко вважає, що Віктору Орбану вигідно уповільнити процес євроінтеграції Києва, але не спалити мости, а відкласти ухвалення рішень на весну, щоб потім дати згоду на переговори Києва з ЄС, добившись від України та від Брюсселя необхідних поступок. У такому разі, вважає експерт, Угорщина отримає важіль тиску на Київ, яким зможе користуватися ще довго у процесі переговорів щодо вступу України до ЄС.
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…