in , ,

Угорщина реально блокуватиме старт переговорів щодо вступу України до ЄС

Угорщина загрожує заблокувати старт переговорів щодо вступу України до ЄС
Чим ближче до грудневого саміту Євросоюзу, тим сильніше закручується інтрига навколо очікуваного рішення про початок переговорів з Україною щодо її вступу до ЄС. Гру ламає Угорщина: прем’єр країни Віктор Орбан відкрито виступає проти, а 1 грудня заявив, що переговори не повинні стояти на порядку денному. Експерти вважають, що Будапешт може блокуватиме євроінтеграційний тріумф України, але сам процес не зупинить.

З новими заявами щодо України Віктор Орбан виступив в ефірі радіо Kossuth 1 грудня — за два тижні до зустрічі лідерів країн ЄС, на якій, серед іншого, мають бути прийняті рішення про фінансову допомогу Києву в розмірі €50 млрд, а також про старт переговорів з Україною про вступ країни до ЄС.

Нічого хорошого для української влади угорський прем’єр не повідомив. Пан Орбан, який раніше надсилав голові Євроради Шарлю Мішелю листа з критикою підтримки України, знову скептично висловився з цього приводу. «Якщо ми не знаємо, якими будуть наслідки прийняття України у ЄС, то давайте навіть не розпочинатимемо розмову про це»,— зазначив угорський прем’єр. Натомість він запропонував подумати про те, щоб укласти з Києвом угоду про стратегічне партнерство на п’ять-десять років, а потім уже вирішувати, як бути далі.

Нагадаємо, рішення в ЄС ухвалюються консенсусом. І якщо одна країна виступить проти будь-якої пропозиції, її не можна прийняти.

Цього кроку побоюються у Києві та Брюсселі. Шарль Мішель 27 листопада спеціально відвідав Угорщину, щоб переконати прем’єра країни не зривати загальноєвропейські плани щодо України як щодо виділення їй фінансування, так і щодо зближення країни з ЄС через перехід до наступного етапу інтеграції — переговорів про членство. Втім, Віктор Орбан стверджує, що Будапешту навіть не доведеться вдаватися до права вето, оскільки, каже він, усередині Євросоюзу відсутній консенсус з українського питання.

Ситуація, що склалася, приковує додаткову увагу до саміту ЄС, що відбудеться в середині цього місяця. Видання Politico вже писало, що всередині Євросоюзу розглядають різні варіанти заспокоєння Будапешта — аж до позбавлення його права голосу. Такий радикальний сценарій, щоправда, викликає побоювання щодо можливості подальшого розколу всередині Євросоюзу.

На те, що такий розкол є і відбувається у різних площинах, вказує не лише позиція Угорщини. Так, у Словаччині 1 грудня місцеві перевізники заблокували рух транспорту на кордоні з Україною. Так вони висловили підтримку Міністерству транспорту країни, яке заявило про намір відновити систему дозволів для українських перевізників (зараз для них діють винятки). Це питання буде розглянуто 4 грудня на засіданні Ради ЄС з питань транспорту, телекомунікацій та енергетики.

У проблеми є ще один зріз. Оскільки Молдова разом з Україною розраховує на початок переговорів про членство в ЄС, неприйняття рішення щодо Києва може вдарити і Кишинева.

Досі рішення щодо двох сусідніх держав приймалися Брюсселем синхронно. Їм разом улітку минулого року надали статус країн-кандидатів на вступ до Європейського Союзу. А цієї осені Єврокомісія рекомендувала Європейській раді розпочати переговори з обома країнами.

Глава київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що Угорщина цілком може зірвати рішення, що готується по Україні.
«Ризики великі. Думаю, що тактика Орбана – максимально підняти ставки, не допустити ухвалення рішення про переговори з Україною у грудні», – зазначив політолог.

У той же час, вважає Фесенко, Будапешт навряд чи має намір повністю заблокувати рух України до ЄС. «Якщо все намертво заблокує, то не отримає від нас жодних поступок і різко посилить конфліктну напругу у відносинах з Брюсселем. Сенс його дій — отримати максимум поступок щодо статусу угорської меншини в Україні. І отримати гроші від ЄС», – міркує експерт.

Екс-глава Консультативної місії ЄС в Україні щодо реформи сектору громадянської безпеки Кальман Міжей, який зараз консультує молдавську владу, нагадав, що у Віктора Орбана наразі йдуть складні переговори з ЄС щодо фінансової допомоги для Угорщини. Брюссель раніше припускав, що може заморозити передбачені для Будапешта €13 млрд.

«ЄС вважає, що Угорщина не виконує своїх зобов’язань щодо верховенства права в країні. Через це Угорщина не отримує від Євросоюзу ті гроші, які вона могла б отримати, — зазначає пан Міжей. — Це, своєю чергою, є причиною фінансових труднощів уряду Орбана. Тому угорський прем’єр-міністр використовує всі питання, де потрібний консенсус країн-членів ЄС, у переговорах щодо фінансування Угорщини. Він заявляє про принципи, принципову позицію Будапешта. Але є принципи та є гроші. Передбачити, чим усе скінчиться, — складно. Але зрозуміло, що Орбан торгується. Це перше. Друге — він безперечно має контакт із Володимиром Путіним, і їхнє спілкування впливає на позицію Орбана щодо України».

Володимир Фесенко вважає, що Віктору Орбану вигідно уповільнити процес євроінтеграції Києва, але не спалити мости, а відкласти ухвалення рішень на весну, щоб потім дати згоду на переговори Києва з ЄС, добившись від України та від Брюсселя необхідних поступок. У такому разі, вважає експерт, Угорщина отримає важіль тиску на Київ, яким зможе користуватися ще довго у процесі переговорів щодо вступу України до ЄС.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Модель Барнахус в Україні…

Командир ударної роти безпілотників Запорізького напрямку очолив Держслужбу спецзвязку та захисту інформації