Меркель виграла й розпочинає складні перемовини, наслідком яких може стати коаліція «Ямайка». Водночас німецька преса охрестила потрапляння до Бундестагу «Альтернативи для Німеччини» нічним жахіттям, а її лідер оголосив «полювання» на канцлера.
У минулу неділю Німеччині відбулися парламентські вибори. Якщо саму передвиборну кампанію в країні називали «нудною», то її результат приголомшив сплеском популярності правих популістів з АдН й ослабленням позицій консерваторів та соціал-демократів. Хоча загалом великої сенсації не сталося — партія чинного канцлера Ангели Меркель виграла боротьбу за місця в Бундестазі. Згідно з попередніми офіційними результатами, блок Християнсько-демократичний союз/Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС) набрав 33%. «Ми сподівалися на кращий результат», — заявила з цього приводу А. Меркель.
У свою чергу лівоцентристська Соціал-демократична партія (СДПН) на чолі з Мартіном Шульцом прийшла другою, набравши 20,5%. Третій результат і родзинка цих виборів — 12,6% у проросійських правих популістів з «Альтернативи для Німеччини» (АдН).
Хто буде в новому Бундестазі: шість партій, які подолали п’ятипроцентний бар’єр
Яке уже вказувалося, Християнсько-демократичний союз/Християнсько-соціальний союз набрав 33% голосів виборців. Основний кістяк виборців ХДС/ХСС складають люди старшого віку, частіше мешканці сільських місцевостей або самозайняті громадяни з невеликим переважанням людей без вищої освіти. Починаючи з 2005 року блок уже тричі утворював у Бундестазі коаліційну більшість із СДПН, висуваючи Ангелу Меркель на посаду канцлера.
Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) — 20,5% голосів. За СДПН в основному голосують мешканці міст: працівники промислових підприємств і представники середнього класу. Партія має особливо сильні позиції в густонаселених індустріальних районах на заході Німеччини. Лідер СПДН — Мартін Шульц. Після оприлюднення попередніх результатів виборів до Бундестагу він заявив, що СДПН переходить в опозицію. Окрім цього, Шульц назвав «чорним днем для демократії» результат АдН на виборах.
«Альтернатива для Німеччини» (АдН) — 12,6%. Лідери правопопулістської партії, фінансування якої пов’язують із РФ, — Фрауке Петрі, Йорг Мойтен, Александер Гауланд і Аліс Вайдель. АдН була створена в 2013 році й того ж року партії не вистачило 0,3% для подолання п’ятивідсоткового прохідного бар’єру. Зараз вона набирає близько 12,6%. Більшість виборців проголосували за цю партію через розчарування іншими політсилами.
Однак АдН відома своїми внутрішньопартійними конфліктами. Як повідомило Associated Press, Фрауке Петрі не планує входити до фракції партії в Бундестазі. «Це не було погоджено з нами», — відреагував на заяву Петрі Гауланд.
Також, за інформацією експертів Bloomberg, розкол всередині АдН — цілком ймовірний, оскільки партія є досить фрагментованою. Разом із тим аналітики видання стверджують, що саме потрапляння даної партії в Бундестаг не вплине на фінансові ринки. Вони зауважують, що поки Меркель є канцлером — ситуація на ринках буде «нейтральною».
Водночас один з ідеологів АдН – Гауланд – днями вчора відзначився яскравими висловлюваннями в бік Меркель, заявляючи про те, що його партія має намір «полювати» за канцлером, зокрема, через її невдалу міграційну політику. «Ми будемо полювати на них… Ми будемо полювати на Меркель…, і ми відновимо нашу країну», — заявив Гауланд.
Типовий виборець «Альтернативи для Німеччини» — молодий чоловік з невисоким рівнем освіти і доходів, ймовірно євроскептик. У 2015 році партія зробила ставку на націоналістичну та антиісламську риторику.
Керівництво партії відхрещується від звинувачень у фінансуванні з Росії, але всі пам’ятають, що в день виборів у Twitter спостерігався спалах активності анонімних користувачів з російськими ip-адресами, які закликали голосувати за АдН. Також депутати цієї партії їздили в окупований Крим.
Вільна демократична партія (ВДП) набрала 10,7% голосів. Очільник партії — Крістіан Лінднер. Електорат — люди вільних професій — бізнесмени, лікарі, фармакологи, юристи. Партія багато разів входила до правлячої коаліції, перебуваючи при владі загалом 41 рік. ВДП виступає за зменшення податків, відмову від регулювання фінансових ринків і зменшення ролі держави в цілому.
Ліві Die Linke — 9,2% голосів. Співголови Катя Кіппінг і Бернд Ріксінгер, типовий електорат — маргінальні ліві, які ностальгують за НДР, та вихідці зі східних земель або з робітничого середовища з низьким рівнем доходів та освіти. За останні два роки багато хто з них відійшов до АдН, пише Dsnews. Як і АдН, помічені в зв’язках із Кремлем і виступають за визнання анексії Криму й зняття санкцій з Росії.
Зелені — 8,9% голосів. Співголови партії — Сімоне Петер і Джем Оздемір, електорат — мешканці великих міст на заході Німеччини, особливо університетських, з рівнем доходів вище середнього, що працюють у сфері послуг або освіти. Менше 10% виборців «зелених» — люди молодше 35 років. Ключове гасло партії — турбота про навколишнє середовище.
Меркель у пошуках коаліції
Найбільш природним варіантом було б відновлення правлячої коаліції ХДС/ХСС і СДПН. Цей варіант не виключається, але після заяви Мартіна Шульца про перехід в опозицію, він є надзвичайно малоймовірним. Найоптимальнішим і практично єдиним варіантом для Меркель є утворення коаліції ХДС/ХСС-ВДП-Зелені, яку вже прозвали «Ямайкою» через кольори ямайського прапора, що повторює кольори цих трьох партій (чорний, жовтий і зелений). Така коаліція вже існує в землі Шлезвіг-Гольштейн, тобто принципово можлива.
Коли кілька років тому в Німеччині вперше заговорили про можливість урядової спілки консерваторів, лібералів і «зелених», тоді хтось із журналістів порівняв кольорову палітру партій з кольорами прапору Ямайки.
«Ямайка» й українське питання
На думку експертів, коаліція «Ямайка» буде цілком сприятливою для України. Втім слід пам’ятати, що ані Україна, ані РФ не є пріоритетними темами в німецькій політиці. Зважаючи на те, що Ангела Меркель, ймовірно, залишиться канцлером Німеччини, політика Берліна щодо України не зазнає значних змін. Швидше за все Берлін і надалі підтримуватиме мінський процес та територіальну цілісність України, а також братиме участь у переговорах «нормандської четвірки».
Зміна правлячої коаліції означає і зміну міністра закордонних справ Німеччини. Зараз цю посаду обіймає представник соціал-демократів Зігмар Габріель. І лідера ВДП Лінднера, і «зеленого» Ездеміра називали можливими кандидатами очолити МЗС. Водночас усі партії досі уникають будь-яких конкретних заяв щодо майбутньої коаліції.
Нагадаємо, що ХДС виступає за «збереження тиску на Росію». Також про посилення санкцій проти РФ згадували в інтерв’ю DW голова зелених Ездемір і лідер лібералів Лінднер.
Джерело: Ракурс
Коментарі
Loading…