in ,

«Райське досьє», або Панамгейт – 2

Масштаби нового офшорного скандалу і хто з України до нього причетний: усе, що відомо про Paradise Papers і 8 трильйонів, захованих на островах

Міжнародна група журналістів розкрила нові схеми ухилення від сплати податків високопоставлених світових політиків, вивчивши близько 13,4 мільйона секретних документів. Виявилося, що олігархи заховали в офшорах близько 8 трильйонів євро. УНІАН зібрав всі деталі про скандал, відомі на цей момент.

Масштаби скандалу

Міжнародний консорціум журналістських розслідувань оприлюднив новий масив документів, який за масштабом можна порівняти з «панамськими досьє». Результати розслідування, що отримало назву «Райське досьє» (Paradise Papers), були опубліковані днями. Репортери розкрили нові схеми ухилення від сплати податків високопоставлених політиків, вивчивши понад 13 мільйонів секретних документів. З них випливає, що світові олігархи заховали в офшорах близько 8 трильйонів євро. Цих грошей вистачило б, щоб видати кожному землянинові по 1 тисячі євро готівкою, відправити мінімум на 4,5 роки до школи дітей, які не мають доступу до освіти, годувати протягом 61 року всіх, хто страждає від голоду на планеті. «Супер-багатії «припаркували» в податкових оазисах 7,9 трильйонів євро. Понад 600 млрд євро щорічно переміщуються транснаціональними корпораціями з допомогою податкових притулків», — йдеться в розслідуванні.

Зазначимо, податковим раєм виявилися 19 держав — Бермудські та Кайманові острови Кука, Багами, Аруба, Антигуа, Вануату, Тринідад і Тобаго, Самоа, Домініка тощо.

Два українських фігуранти

В офшорних паперах серед інших фігурують двоє громадянин України. Зокрема, йдеться про колишнього народного депутата від Партії регіонів і друга екс-президента Віктора Януковича Антона Пригодського та колишнього віце-прем’єра від Радикальної партії Валерія Вощевского. За даними консорціуму журналістів, Пригодський значиться як єдиний акціонер ТОВ ТИС, компанія, зареєстрована на Мальті в 2013 році, основною діяльністю якої є «здійснення судноплавної діяльності», включаючи придбання суден.

Згідно фінансової звітності TUC, поданої в 2015 році, станом на 31 грудня 2014 року, активи компанії оцінювалися приблизно в 6,6 млн доларів США й складалися з будівництва суден. Він також повідомив, що втрати склали близько 25,1 тис. доларів, що дозволило йому не платити податки на прибуток у 2014 році згідно з документом. Файл також свідчить, що TUC у липні 2015 року погодився орендувати моторну яхту Santa Maria T, побудовану в Нідерландах, без імені користувача. За даними реєстру Мальти в грудні 2015 року, Пригодський став акціонером Ala Int. Ltd., компанія, яка була заснована в 2011 році й займається кількома напрямками бізнесу, включаючи сільське господарство, управління майном та придбання прав інтелектуальної власності.

У свою чергу Вощевський значиться в реєстрі компаній Мальти як один із двох акціонерів і директорів Marfa Holding Ltd. разом із громадянином цієї країни Марвичем Боргом. Сам холдинг був зареєстрований на Мальті 10 грудня 2013 року, у Вощевського — 1080 акцій, у Борга — 120.

«Вощевський, здається, не виявив своєї зацікавленості в Марфа Холдингу, коли обійняв посаду. Був також певний спір про те, чи має він мальтійське громадянство після того, як відповідне питання порушив один народний депутат України. Вощевський заперечував, що він є громадянином Мальти. Холдинг з’явилася в Мальтійському реєстрі компаній у жовтні 2017 року», — йдеться в «паперах».

Нафтогаз

У документах також вказується, що на початку 2016 року на острові Мен для українського газового топ-менеджера Сергія Олексієнка була заснована офшорна компанія для виведення валюти за кордон всупереч валютним обмеженням, що діяли в Україні. Мова про компанії Pioneer Foundation, яка проіснувала 14 місяців. За даними журналістів, до схеми виведення валюти міг бути причетний «Альфа-Банк», а рахунок для фонду Олексієнка вирішили відкрити в «Банку Кіпру».

Зазначимо, що Сергій Олексієнко почав працювати в Нафтогазі України в липні 2014 року, ставши уповноваженим з перспективних проектів. Зараз він є членом правління дочірньої компанії Нафтогазу Укртрансгаз, яка відповідає за передачу та зберігання природного газу. До роботи в державній компанії С. Олексієнко був інвестиційним банкіром — працював у найвідоміших українських компаніях.

Тринадцять друзів Трампа

У списках «Paradise Papers» фігурують і щонайменше 13 людей із найближчого оточення президента США Дональда Трампа. У документах вказані міністр торгівлі Вілбур Росс, держсекретар Рекс Тіллерсон та віце-голова наглядової ради Федерального резерву США Рендел Куарлес. Також серед власників офшорних рахунків вказується радник Трампа Томас Баррак-молодший, гендиректор компанії Blackstone Group Стівен Шварцман, радник президента Карл Ікахн та головний радник Трампа з питань економіки Гері Кохн.

Крім цього, повідомляється про 6 донорів президентської кампанії Трампа — магната казино Шелдона Адельсона, магната нерухомості Джеффрі Палмера, мільярдерів Чарльза та Девіда Кохів, топ-донора республіканців Пола Елліота Сінгера, мільярдера Стів Уінна та гендиректора компанії Renaissance Technologies Роберта Мерсера.

Facebook і Twitter

Як випливає з документів, за інвестиціями бізнесмена Юрія Мільнера у Facebook і Twitter стояли пов’язані з кремлем структури. За даними ICIJ, за інвестиціями в Twitter, зокрема, стояв банк ВТБ. У 2011 році, як випливає з паперів, керований Мільнером інвестиційний фонд DST отримав від банку 191 мільйон доларів і вклав їх у Twitter. У досьє також йдеться, що одну зі структур фонду Мільнера приблизно в той же час фінансувала офшорна компанія Kanton, яка, в свою чергу, отримувала інвестиції «Газпром інвестхолдингу». «І хоча неясно, коли саме Кантон зафіксувала свою частку в структурі DST, вона отримала 197 мільйонів доларів у формі позик від «Газпром інвестхолдингу» за три місяці до того, як Facebook анонсувала першу угоду з Мільнером», — пише The New York Times.

Сам Мільнер у коментарі виданню назвав ці операції комерційними. «Ми отримуємо гроші і ми вкладаємо їх у Facebook і Twitter», — заявив він. Бізнесмен зазначив, що не знав про використання «Газпром інвестхолдингом» державних російських грошей для фінансування угоди. У свою чергу ВТБ в коментарі газеті заявив, що пов’язані з Twitter транзакції носили «суто фінансовий характер» і що банк «ніколи не проводив якісь політично мотивовані угоди».

Пов’язані з Мільнером компанії виявилися в підсумку власниками приблизно 8% акцій Facebook і 5% акцій Twitter. Ці частки були продані кілька років тому, нагадує The New York Times. При цьому одна з нещодавніх інвестицій Мільнера — «компанія, що працює в сфері нерухомості, була заснована й частково належить зятю президента Трампа та його раднику Джареду Кушніру», — відзначає газета.

Офшори її величності

В офшори були інвестовані й близько 10 мільйонів фунтів стерлінгів з особистих коштів королеви Великобританії Єлизавети II. В офшорні фонди на Кайманських і Бермудських островах, як випливає з документів, інвестувало герцогство Ланкастер та керуючий особистими коштами королеви.

Британські ЗМІ звертають увагу на той факт, що один з офшорних фондів, які отримали гроші королеви, інвестував у компанію, що контролює BrightHouse. Ця фінансова організація видавала мікрозайми під 100% річних. У жовтні британські контролюючі органи знайшли порушення в роботі BrightHouse й зобов’язали компанію виплатити клієнтам компенсацію майже в 15 мільйонів фунтів. Герцогство Ланкастер повідомило, що не мало будь-якого відношення до того, як офшорні фонди обирали об’єкти інвестицій, а королева не знала подробиці того, куди вкладаються її кошти.

У самому факті таких інвестицій немає нічого протизаконного, підкреслює BBC News, також немає жодних підозр щодо того, що Єлизавета II намагалася ухилитися від сплати податків. Однак, зазначає видання News, виникає питання, чи етично монарху інвестувати в офшори.

Мадонна, Боно, Кіра Найтлі

Відомі зірки шоу-бізнесу та кіноіндустрії також потрапили в матеріали глобального журналістського розслідування. Про це пишуть журналісти Daily News. «Не лише політики, але й відомі зірки фігурують у «Райських паперах», — Боно, Мадонна і актриса Кіра Найтлі», — наголошується в матеріалі. Зокрема, в документах сказано, що Мадонна вклала акції в медичний центр, Фронтмен групи U2 Боно виявився співвласником торгового центру в невеликому містечку Утена (Литва) після інвестування в компанію «Nude Estates», розташовану на Мальті. Голлівудська зірка Кіра Найтлі вклала інвестиції в компанію нерухомості.

Бекграунд

Нагадаємо, «Панамські досьє» були оприлюднені навесні 2016 року. У них ідеться про численні офшорні компанії, що використовуються лідерами держав, політиками, знаменитостями, відомими спортсменами для приховування своїх статків. Розслідування базується на 2,6 терабайта даних, які включають в себе 11,5 млн документів, викрадених із серверів фірми Mossack Fonseca — одного з провідних реєстраторів офшорів у світі. Оприлюднені документи викликали великий резонанс у багатьох країнах.

Джерело: УНІАН

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Злочин без покарання: банкіри-шахраї досі не відповіли за банкопад

Реформа чи псевдореформа, або Як ділити пиріг юридичної освіти?