in

Абітурієнтський бум

Вступна кампанія-2016: юристи знову в тренді

kovalskiy1В Україні завершилася вступна кампанія до вищих навчальних закладів. За інформацією Міністерства освіти і науки було подано понад 1 млн 500 тисяч заяв на вступ до ВНЗ. У трійці лідерів за кількістю поданих заяв на бакалаврат у цьому році спеціальності «філологія», «право» та «менеджмент», а на вступ до магістратури перші місця за популярністю належать спеціальностям «медицина», «право» та «стоматологія». Отже, юристи знову в тренді.

«У цьому році перелік найпопулярніших спеціальностей цілком типовий, він просто підтверджує загальні тенденції, що існують при вступі в українській освіті вже не один рік», – зазначила перший заступник міністра освіти Інна Совсун. Тому для МОНу найбільш цікавим є отримання реальних даних, аби побачити, яким чином спрацює вибудована модель навчання, коли місця держзамовлення розподіляються в залежності від преференцій сильних абітурієнтів. Ідеться про модель «місце йде за абітурієнтом», за якою перевагу на вступ до ВНЗ мають отримати абітурієнти з вищими балами ЗНО, й таким чином підвищити загальний прохідний бал на навчання за бюджетні кошти, зокрема.

У свою чергу експерти гомадянської мережі «ОПОРА» відзначають, що в цьому році є позитивні зрушення в плані рівного доступу до вищої освіти. Адже наразі скасовано позаконкурсний вступ і вступ за цільовим направленням. Раніше чверть місць держзамовлення віддавалися для абітурієнтів з позаконкурсного вступу. Так, що стосується «цільовиків», то це могла бути кількість абітурієнтів, яка більша половини виділених місць на держзамовлення. В результаті ті вступники, які мали досить хороші бали, отримували значно менші шанси вступити «на бюджет».

Питання зарахування вирішиться найближчим часом і списки зарахованих будуть оприлюднюватися протягом наступного тижня. Проте вступ до бакалаврату на юридичні професії відбувався, так би мовити, без особливих новацій. Абсолютні новації відбулися в цьогорічній вступній кампаніі до магістратури. Тут було зареєстровано майже дві тисячі осіб для проходження незалежного тестування на вступ на бюджетні місця. Справа в тому, що цього року до МОНу звернулася ініціативна група, яка складалася із представників ВНЗ з пропозицією запровадження незалежного тестування на вступ до магістратури. Міністерство підтримало ініціативу. Запровадження тестування тривало з літа 2015 року, хоча сама ідея виникла ще раніше. Зважаючи на те, що різні школи мають різні підходи у викладанні, які іноді дуже сильно відрізняються один від одного, уніфікація навчальних програм є важкою справою. Але в той же час основа освітньої програми з права базується на стані українського законодавства, саме тому різні юридичні школи знайшли спільне бачення тестування.

У цьому експерименті брали участь Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Національний університет «Києво-Могилянська академія», Національний університет «Одеська юридична академія», Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Одеський національний морський університет та Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Ідея вступу на магістратуру, який відбувається за правилами самого ВНЗ, не потребує змін законодавства, а лише вимагав прийняття відповідних локальних актів. Цей експеримент передбачав враховувати й те, що корупційні акценти при вступі змістилися з бакалаврату на магістратуру, тому ініціатори експерименту сподівалися подолати це явище завдяки якісному тестуванню.

Треба зазначити, що всі вузи приєдналися до проекту абсолютно добровільно, МОН нікому не нав’язувало участь у ньому й нікого не зобов’язував працювати на його запровадження. Вступ на магістратуру здійснювався за вступними випробуваннями, формат яких визначав самим ВНЗ. Донорами проекту виступили проект USAID «Справедливе правосуддя», Координатор проектів ОБСЄ в Україні. Базу тестових завдань розробляла робоча група, яка складалася з представників вищих навчальних закладів, і була поділена на 6 підгруп за різними юридичними дисциплінами. Члени цієї робочої групи попередньо відвідали серію тренінгів з основ тестології. Вступні випробування відбулися 23 липня. Про результати експерименту ЮВУ повідомить у наступному номері. А головний результат вступної кампанії – 2016 – це нові, більш підготовлені, студенти, які вчитимуться у своїх вузах і через п’ять років слугуватимуть юридичній професії як і належить сучасному правнику.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

ЄСПЛ відхилив скарги мешканців зони АТО до України щодо втраченого житла

На Житомирщині відкрито оновлену будівлю райсуду