in

“Ндрангета” перед судом: в Італії починається найбільший за 30 років процес над мафією

355 учасників кримінального синдикату “Ндрангета” і пов’язаних з ним корумпованих чиновників, бізнесменів та юристів постали перед судом на грандіозному процесі, розпочатому в середу в місті Ламеція-Терме на півдні Італії.

Їх звинувачують в численних насильницьких і “білокомірцевих” злочини – вбивства, наркоторгівлі, рекеті, відмиванні грошей, дачі та отриманні хабарів і зловживанні посадовими повноваженнями, – скоєних з 1990-х по 2019 рік.

Під час попередніх слухань на зачитування списку підсудних пішло три години.

Ще 92 людини визнали провину і будуть судимі в спрощеному порядку. Серед них адвокат Джанкарло Пітелла, колишній сенатор від партії Сильвіо Берлусконі “Вперед, Італія!”.

Головний герой процесу – знаменитий в Італії 62-річний прокурор Нікола Граттер. Більшу частину життя він провів під державною охороною.

Граттер проти мафії

Довгий розслідування, яким керував Граттер, завершилося в грудні 2019 року масовими арештами в Італії, Німеччині, Швейцарії та Болгарії.

“Я виріс в місцевості, де правила мафія, – розповів він напередодні агентству Франс прес. – Добираючись автостопом в школу, я періодично бачив убитих людей на узбіччі, а в одному класі зі мною вчився син всім відомого мафіозі. Багато моїх дитячі приятелі стали бандитами , ну а я, коли виріс, вирішив, що треба з цим боротися “.

Головною мішенню виявився один з найбільш могутніх кланів “Ндрангети”, сім’я Манчозо. На лаві підсудних опинився її глава, 66-річний “Дядечко” Луїджі Манчозо, і його підручні з кличками на зразок “Вовк”, “Товстун” і “Блондинчик”.

Суд проходить у спеціально переобладнаному і укріпленому величезному залі і триватиме від одного до двох років. Має бути заслухати понад 900 свідків, у тому числі 58 колишніх мафіозі – небувала кількість, враховуючи “закон мовчання” – і вивчити безліч документів і матеріалів експертиз.

Останній за часом процес такого масштабу відбувся в Італії в 1986-1987 роках і завершився засудженням 338 учасників сицилійської “Коза Ностри”. Прокурори Джованні Фальконе і Паоло Борселіно згодом стали жертвами помсти мафіозі.

Як влаштована “Ндрангета”

“Ндрангета” (від грецького слова “доблесть”) діє в провінції Калабрія на “носку” італійського “чобота”. Вона менше на слуху, ніж “Коза Ностра” і неаполітанська “Каморра”, але, на думку експертів, як мінімум їм не поступається.

суд

АВТОР ФОТО, REUTERS

Фахівці вважають “Ндрангету” відповідальною за ввезення більшої частини кокаїну в Європу і оцінюють її щорічний дохід в 50 мільярдів євро. Зв’язки “Ндрангети” простягаються далеко за межі Італії.

Поряд з наркоторгівлею і стягненням винагороди з підприємців важливою сферою її діяльності з позаминулого століття є лихварство.

Через підставних осіб і компанії мафіозі інвестують в легальний бізнес.

За даними влади, “Ндрангета” в тій чи іншій мірі контролює практично всі сфери життя в Калабрії, включаючи охорону здоров’я та похоронну справу, і в значній мірі корумпувала місцеву судову систему і муніципалітети.

Серед підсудних – високопоставлений поліцейський і кілька мерів міст.

“Вплив сім’ї Манчозо багато в чому трималося на тісних зв’язках з держапаратом, який в ряді випадків був фактично в її розпорядженні”, – говорив Нікола Граттер в 2019 році.

Приморський курорт Ламеція-Терме, де проходить суд, вважається неофіційною столицею “Ндрангети”, тут високий рівень насильницької злочинності.

За даними Граттер, “Ндрангета” складається з приблизно 150 “сімей”, яким підкоряється близько 6 тисяч “бригадирів” і рядових бойовиків. З урахуванням спільників в Італії та інших країнах число людей, тим чи іншим чином залучених в діяльність “Ндрангети”, оцінюється в 20 тисяч.

“У них така ж пірамідальна структура, як в бізнесі, в транснаціональній компанії”, – заявив Граттер в інтерв’ю агентству Франс прес.

“Мафіозні родини контролюють кожна свою територію, і на цій території роблять, що хочуть, – пояснює працюючий в Оксфордському університеті кримінолог Федеріко Варезе. – Чи хотіли б ви відкрити магазин або щось побудувати, вам доведеться узгодити це з ними”.

Як з цим боротися

Граттер вважає, що саме великі процеси з великою кількістю обвинувачених і гучним суспільним резонансом дають найбільший ефект.

Після суду 1987 року сицилійська “Коза Ностра” не зникла, але так і не змогла відновити свою силу.

“Сьогодні ми закладаємо ще один камінь в підставу стіни, що обороняється, Італію від мафії”, – говорить він.

За його словами, в громадській думці в останні роки стався перелом. Багато калабрійци стали співчувати і довіряти державі більше, ніж “хрещеним батькам”, і більше не бояться порушувати “кодекс омерти” ( “кодекс честі” мафії, який забороняє, серед іншого, співпрацю з владою).

Прокурор обіцяє викорінити “Ндрангету”, яка “не дає людям жити і дихати”.

Однак професор Варезе сумнівається, що нинішній суд повністю покінчить з “Ндрангета”.

“Посадіть в тюрму одних – з’являться інші, якщо зберігаються породжують їх глибинні причини”, – говорить він.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Топдесятка досягнень громадського сектору у 2020 році.

Європейський суд з прав людини повідомив про готовність розглянути по суті міждержавний позов «Україна проти Росії (щодо Криму)»