В Україні з 11 липня розпочалася деклараційна кампанія для юридичних осіб – Мінфін зобов’язав їх розкривати своїх кінцевих бенефіціарів у вигляді форми і змісту структури власності. Міністерство прийняло відповідне положення (наказ №163) ще в березні цього року, але діяти він почав тільки зараз.
Згідно з документом, всі товариства з обмеженою відповідальністю в Україні, створені до 28 квітня минулого року, зобов’язані до 11 жовтня 2021-го внести до держреєстру інформацію про реальних власників компанії. При цьому, що примітно, в залежності від того, чи є в структурі власності нерезидент, буде змінюватися і пакет документів.
Якщо ж компанії не вкладуться у встановлені документом тимчасові рамки, на них чекає штраф в 17-51 тис. Грн (1-3 тис. Неоподатковуваних мінімумів). У декларації має значення і те, чи є вплив бенефіціарів непрямим. У будь-якому випадку юрособи при виникненні змін повинні подати державному реєстратору підтверджуючі документи (нову схему).
Чиновники очікують, що розкриття кінцевих бенефіціарів допоможе органам влади краще запобігати і боротися з відмиванням грошей.
Приклади прикриття бенефіціарів є наступні. Якщо у одного власника в руках, наприклад, 40% компанії, а в іншого – 60%, то обидва вони визначаються як такі, які мають пряме вирішальний вплив (ПРВ). А за українцем і іноземцем ніхто не стоїть.
Приклад схеми при непрямому вирішальний впливі. У цьому ж випадку ситуація буде складніше, оскільки, як видно на прикладі, у іноземній компанії є кілька власників з певною часткою. Той, у кого вона найбільша, і має непряме вирішальний вплив (НРР).
Але в Мінфіні, як видно, передбачили і ситуації, коли у компанії кілька власників, всі вони мають однакову частку, але лише один з них може мати непряме вирішальний вплив.
Як пояснив юрист Ростислав Кравець, насправді проблеми в приховуванні власників немає. Номінальні бенефіціари – це вже давно не секрет. І при бажанні державні органи всіх їх можуть встановити. Що ж стосується бенефіціарів реальних, то тут все набагато складніше.
“Я не бачу тут ніяких реальних проблем щодо розкриття кінцевих власників. Дуже часто у компаній багато номінальних власників. Це ситуація, яка має місце і за кордоном. І насправді приховування своїх номінальних кінцевих бенефіціарів – практика, якої давним-давно немає. Таке було хіба що років 20 тому “, – говорить Кравець.
За його словами, саме прикриваючись номінальними бенефіціарами, компанії можуть з легкістю приховувати реальних кінцевих власників. На практиці встановити реальних власників державним органам буде дуже складно. А в якихось випадках – і просто неможливо.
Показувати власників змусять щорічно. Інакше – кримінальна відповідальність
Фізосіб зобов’язали підтверджувати відомості про бенефіціарів щорічно. Компанії повинні зробити це протягом двох тижнів, починаючи з наступного року з дати держреєстрації. При цьому оновити відомості в реєстрі можна як шляхом проведення окремого реєстраційної дії, так і під час здійснення будь-яких інших реєстраційних дій.
У Кабміні прямо попередили, що за порушення вимог про розкриття інформації про кінцевих бенефіціарів для відповідальних за це осіб компаній передбачили не тільки адміністративний штраф, але і в разі внесення завідомо недостовірних відомостей кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до п’яти років.
“Звертаю увагу, що документ передбачає кримінальну відповідальність осіб, які повинні були задекларувати бенефіціарів, але цього не зробили. В основному це – керівник підприємства, оскільки на нього покладено вся ця відповідальність”, – зазначив керуючий партнер АО Suprema Lex Віктор Мороз .
Віктор Мороз також висловив переконання, що нововведення Мінфіну ніяк глобально ситуацію з відмиванням грошей не змінять. На його думку, ті, хто кошти, отримані незаконним шляхом, легалізували, будуть це робити і надалі.
“По суті Мінфін нічого нового не придумав. Це – загальна світова тенденція. Це – спроба виявити реальних людей, що стоять за тим чи іншим бізнесом. Питання в тому, чи вдасться Мінфіну це зробити. Те, як вони прописали процедуру, в принципі дозволяє бізнесу ховати реальних власників “, – говорить він.
Юрист паралельно нагадав, що якщо в структурі володіння компанії є іноземні фіз- або юрособи, то крім схеми, опублікованій Мінфіном, керівникам підприємств необхідно буде надати ще й нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність у тих осіб корпоративних прав.
За матеріалами ЗМІ.
Коментарі
Loading…