Cкасовано контрольні марки для аудіовізуальних творів і комп’ютерних програм
11.01.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування маркування контрольними марками примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних» від 15 грудня 2021 р. № 1965-IX, яким:
– скасовано адміністративну відповідальність за незаконне розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних (ст. 164-9 КУпАП виключено);
– скасовано кримінальну відповідальність за незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених контрольних марок (ст. 216 КК виключено);
– виключено функцію Мінекономіки щодо забезпечення відтворювачів, імпортерів і експортерів примірників аудіовізуальних творів, фонограм (відеограм) контрольними марками відповідно до Закону України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів і фонограм», ведення Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок;
– визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних».
На сайті Президента України повідомляється, що використання контрольних марок як механізму протидії незаконному поширенню примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних себе вичерпало та розглядається радше як перешкода діяльності добросовісних виробників і розповсюджувачів цього виду продукції.
Відати сферою донорства крові уповноважили Держлікслужбу
11.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про визначення уповноваженого органу у сфері донорства крові та компонентів крові, функціонування системи крові та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 23 грудня 2021 р. № 1378.
Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками визначено уповноваженим органом у сфері донорства крові та компонентів крові, функціонування системи крові та внесено зміни до:
– додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 р. № 85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів»;
– п. 10 переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. № 609;
– Положення про Державну службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 647.
Нові стандарти надання державних сервісів
11.01.2022 Міністерство цифрової трансформації наказом від 10 грудня 2021 р. № 173 затвердило єдині стандарти якості державного сервісу – тепер понад 7 тисяч держорганів, що надають послуги громадянам, мають відповідати новим вимогам:
– якісно та без дискримінації надавати послуги всім, хто звертається, в тому числі людям з інвалідністю, бабусям та дідусям, іноземцям та представникам національних меншин;
– уникати та запобігати виникненню конфліктів із відвідувачами;
– позитивно мислити у проблемних ситуаціях та фокусуватися на можливостях та розв’язанні проблеми, а не на обмеженнях;
– щоденно збирати та реагувати на відгуки відвідувачів, а також враховувати зауваження для поліпшення сервісу;
– підтверджувати отримання е-листів і зазначати ПІБ та контакт працівника, що опрацьовує їх, якщо послуга надається електронною поштою;
– відповідати впродовж 5 хвилин під час спілкування в онлайн-чаті, а якщо відповідь потребує більше часу, людину треба попередити впродовж 1 хвилини.
У наданні послуг розширено деякі вимоги: безбар’єрно надавати сервіс різним групам населення, адаптувати простори очікування та обслуговування для людей з інвалідністю, відвідувачів з дітьми та людей будь-якого зросту, а також допомагати їм під час візиту.
Нові стандарти обов’язкові для ЦНАП, сервісних центрів МВС, державних міграційних служб та всіх держорганів, що надають адмінпослуги громадянам.
Заборонено дискримінаційну рекламу за ознакою статі
11.01.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі» від 10 вересня 2021 р. № 1750-IX.
Змінами до Закону України «Про рекламу», зокрема визначено терміни «дискримінаційна реклама», «дискримінаційна реклама за ознакою статі» та заборонено у рекламі:
– вміщувати твердження та/або зображення, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також такі, що дискредитують товари інших осіб (нова редакція п. 2 ч.1 ст. 8);
– вміщувати твердження та/або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою та/або щодо стереотипності ролі чоловіка та жінки, що пропагує принизливе та зневажливе ставлення; принижувати гідність людини за ознакою статі; демонструвати насильство за ознакою статі; використовувати зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкта з метою привернення уваги споживача та/або посилання (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не стосуються рекламованого продукту чи способу його споживання (зазначені норми не поширюються на соціальну рекламу)(новий п. 14 ч. 1 ст. 8).
Передбачено, що у разі порушення вимог ст. 24-1 «Реклама послуг із працевлаштування» Закону рекламодавець сплачує до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент вчинення порушення, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
За неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої ч. 2 ст. 26 Закону, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Окрім цього, передбачено право об’єднань громадян, об’єднань підприємств у галузі реклами звертатися з позовом до суду в інтересах рекламодавців, виробників, розповсюджувачів та споживачів реклами у разі порушення їх прав, передбачених законодавством.
Мораторій на порушення справ про банкрутство державних шахт діятиме ще 2 роки
11.01.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» щодо продовження терміну дії мораторію на виконавчі провадження, заходи примусового виконання рішень та порушення справ про банкрутство державних вугледобувних підприємств» від 14 грудня 2021 р. № 1952-IX, яким зазначений мораторій продовжено до 1 січня 2024 р. (раніше – до 2022 р.).
Визначено дати вступних іспитів і випробувань у 2022 р.
11.01.2022 Міністерство освіти і науки наказом від 5 січня 2022 р. № 9 визначило дати проведення єдиного вступного іспиту (ЄВІ) на всі спеціальності, а також єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) до магістратури за спеціальностями «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Управління та адміністрування», «Право», «Публічне управління та адміністрування» та «Міжнародні відносини».
Так, реєстрація вступників триватиме з 26 квітня до 17 травня 2022 р. (18:00), а єдиний вступний іспит (основна сесія) відбудеться 22 червня.
Єдине фахове вступне випробування складатиметься з двох частин – тесту загальної навчальної компетентності (ТЗНК) – 20 червня, а також предметного тесту, який проводитиметься:
– 24 червня – економіка та міжнародна економіка;
– 24 червня – право та міжнародне право;
– 29 червня – облік і фінанси;
– 29 червня – політологія та міжнародні відносини;
– 29 червня – психологія та соціологія;
– 1 липня – управління та адміністрування.
Водночас, якщо вступники виявлять бажання складати більше одного предметного тесту, а тести проводитимуться в один день, то під час реєстрації вони оберуть, який складатимуть в основну, а який у додаткову сесію.
Спеціально організована сесія ЄВІ для вступників, які зареєструвалися для участі в основній сесії ЄВІ, але бажають повторно скласти іспит або не зареєструвалися для участі в основній сесії, відбудеться 10 вересня. Реєстрація розпочнеться 26 липня та триватиме до 4 серпня. Сесія проводиться за кошти фізичних осіб.
Талон про проходження технічного огляду більше не потрібний
12.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів» від 28 грудня 2021 р. № 1394.
Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 р. № 8:
– спрощено технічний огляд технологічних транспортних засобів шляхом зменшення кількості необхідних документів;
– скасовано талон про проходження технічного огляду;
– запроваджено цифрове підтвердження своїх дій власниками технологічних транспортних засобів та експертами, що проводять технічний огляд технологічних транспортних засобів (електронним підписом).
«Оновлені форми вже оцифровані і після швидких організаційних заходів будуть доступні роботодавцям в електронному форматі», – зауважив заступник Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра.
Скасовано мораторій на ініціювання банкрутства в період дії карантину
12.01.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства» від 14 грудня 2021 р. № 1944-IX.
Законом викладено у новій редакції абз. 2 – 5 п. 1-2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу України з процедур банкрутства, а абз. 7 – 9 цього пункту виключено. Цими нормами встановлювалося, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, та протягом 90 днів з дня скасування карантину:
– не допускається відкриття проваджень у справах про банкрутство боржників – юридичних осіб за заявою кредиторів за вимогами до боржника, що виникли з 12 березня 2020 року;
– продовжується строк, визначений ч. 6 ст. 34 цього Кодексу, якщо боржник доведе, що неможливість дотримання місячного строку на звернення із заявою про відкриття справи про банкрутство була спричинена поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 та/або заходами боротьби з поширенням цієї хвороби;
– комітет кредиторів та забезпечений кредитор (щодо майна, яке є предметом забезпечення) мають право прийняти рішення про зупинення проведення аукціонів з продажу майна боржника. У разі прийняття комітетом кредиторів та/або забезпеченим кредитором такого рішення витрати щодо збереження та утримання майна банкрута і всі ризики щодо втрати майна або зменшення його вартості несуть кредитори, які прийняли таке рішення.
Підвищено надбавки на догляд за особами з інвалідністю з дитинства та дітьми з інвалідністю
12.01.2022 Міністерство соціальної політики інформує, що з 1 січня 2022 р. підвищено розмір надбавки на догляд:
– особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи А I групи, – із 150 до 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ( з 2901,00 грн до 3868,00 грн);
– за дитиною з інвалідністю підгрупи А – зі 150 % до 200 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку (для дітей віком до 6 років – з 3150,00 грн до 4200,00 грн; для дітей віком від 6 до 18 років – від 3927,00 грн до 5236,00 грн).
Відповідно, розміри державної соціальної допомоги з урахуванням надбавки на догляд з 1 січня 2022 р. становлять від 1 934,00,00 до 7266,70 грн.
Резервні списки на пільгові іпотечні кредити Держмолодьжитла відмінили
12.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для збільшення статутного капіталу Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» з подальшим спрямуванням на виконання Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013 – 2023 роки» від 23 грудня 2021 р. № 1437.
Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 488, уточнено, що першочергове право на отримання довгострокового пільгового кредиту мають громадяни, які самостійно брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або в забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або сім’ї, в яких один із членів сім’ї (чоловік або дружина) брав безпосередню участь в антитерористичній операції та/або в забезпеченні її проведення чи у здійсненні зазначених заходів, забезпеченні їх здійснення, за умови, що на таких громадян поширюється дія Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відсоткова ставка за користування кредитом встановлюється у розмірі облікової ставки Національного банку, що діє на момент прийняття рішення про надання кредиту. При цьому нарахування відсотків за користування кредитом військовослужбовцям відбувається з урахуванням положень п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Також виключено положення, відповідно до якого громадяни, яким відмовлено в наданні кредиту у зв’язку з недостатньою платоспроможністю, включаються в резервні списки, які розміщуються на веб-сайті відповідного регіонального управління Фонду.
1 000 грн виплатять також неповнолітнім, які вакцинувалися проти COVID-19
12.01.2022 Президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів підготувати окрему програму виплати 1 тис. грн у межах програми «єПідтримка» для українських громадян віком 12-18 років, які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19.
«Наразі допомогу виплачують вісім банків-партнерів, ще 15 фінансових установ мають долучитися до програми. На відповідні рахунки українців уже перераховано 6 млрд грн. У межах програми громадяни скористалися 1 млрд грн, із яких на книжки було витрачено 35% коштів (кіно – 29%, залізничні квитки – 13%, театри – 12%, спортклуби – 7,5% тощо). Розробляється порядок запровадження категорії «ліки» для повністю вакцинованих людей віком понад 60 років», – зауважив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Медики та комунальники мають вакцинуватися від COVID-19 до 31 січня
12.01.2022 Міністерство охорони здоров’я нагадало, що 31 січня 2022 р. набере чинності наказ від 30 листопада 2021 р. № 2664, згідно з яким до переліку організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19, додано працівників:
– органів місцевого самоврядування;
– закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності;
– комунальних підприємств, установ та організацій.
«Працівники цих установ, які не отримають принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19 до 31 січня, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Ця вимога не стосується людей, які мають абсолютні протипоказання до щеплень від коронавірусної хвороби та медичний висновок на підтвердження цього», – зауважили в МОЗ.
Землевпорядники самі вноситимуть до Держгеокадастру відомості про земельні ділянки
12.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерами-землевпорядниками» від 29 грудня 2021 р. № 1438, якою:
– запроваджено до 31 грудня 2022 р. пілотний проект щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерами-землевпорядниками;
– затверджено Порядок реалізації пілотного проекту щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерами-землевпорядниками та вимоги щодо проведення моніторингу виконання сертифікованими інженерами-землевпорядниками повноважень державних кадастрових реєстраторів, а також порядок оскарження рішень про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, прийнятих сертифікованими інженерами-землевпорядниками в рамках пілотного проекту.
Так, до повноважень державних кадастрових реєстраторів – сертифікованих інженерів-землевпорядників на період реалізації пілотного проекту належать:
1) внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) або надання відмови у внесенні відомостей (змін до них) про земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення, районів у мм. Києві і Севастополі, а також міст, селищ, сіл, розташованих у їх межах;
2) здійснення реєстрації:
– заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
– заяв про відкликання заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
– заяв про державну реєстрацію земельної ділянки;
– заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про межі частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;
3) здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації;
4) формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення їх зберігання;
5) присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам;
6) проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства;
7) надання витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки для підтвердження внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру;
8) оприлюднення відомостей за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на офіційному веб-сайті Держгеокадастру.
Визначені повноваження здійснюються сертифікованими інженерами-землевпорядниками виключно щодо земельних ділянок (їх частин), розробниками документації із землеустрою щодо яких та відповідальними за якість робіт із землеустрою щодо яких є відповідні сертифіковані інженери-землевпорядники.
Нові правила лісовпорядкування
13.01.2022 Міністра захисту довкілля та природних ресурсів затвердило Порядок ведення лісовпорядкування, що визначає процедури створення планів управління лісами, серед яких:
– повний аналіз поточного стану та змін, що відбулися у лісовому фонді, за період перевірки;
– планування всіх видів рубок, заходів з лісовідновлення, природоохоронних заходів тощо.
«Створені у процесі лісовпорядкування матеріали визначають діяльність лісгоспу протягом наступних десяти чи більше років і затверджуються Держлісагентством за погодженням з Міндовкілля. Раніше правила розробки, розгляду, погодження та затвердження таких матеріалів не були чітко визначені, а в роботі використовувались інструкції 20-річної давнини», – кажуть у Міндовкіллі.
Окрім того, тепер:
– матеріали лісовпорядкування проходитимуть громадське обговорення;
– дані лісовпорядкування стануть відкритими. Усі матеріали створюються лише в електронній формі та висвітлюються у формі відкритих даних;
– лісогосподарські заходи (рубки та лісорозведення) будуть проектуватись з урахуванням збереження пралісів, рідкісних видів флори та фауни, степових та лучних ділянок, заповідних територій тощо.
До 6 місяців зменшать строк розгляду заяв про імміграцію іноземних IT–спеціалістів
13.01.2022 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону, яким, зокрема спрощується процедура надання дозволу на імміграцію іноземним висококваліфікованим IT-спеціалістам – зменшується строк розгляду заяв з одного року до 6 місяців.
Пропонується також:
– посилити заходи протидії нелегальній міграції стосовно осіб, яким відмовлено у видачі дозволу на імміграцію або скасовано такий дозвіл;
– отримувати біометричні дані заявників при подачі документів;
– удосконалити квотний принцип надання дозволу на імміграцію;
– запровадити нову підставу надання дозволу на імміграцію для осіб, які проживали на території понад 5 років;
– забезпечити законодавче регулювання питання відмови у наданні дозволу на імміграцію особам, які мають намір легалізуватись на території України на підставі фіктивних шлюбів.
Встановлення карантину на території понад шести областей погоджуватиме РНБО
13.01.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину» № 6508.
Документом передбачається, що встановлення карантину на території, яка розташована у межах більше ніж шести областей (у тому числі, міст Києва та Севастополя, Автономної Республіки Крим) запроваджується за погодженням із Радою національної безпеки і оборони України.
Карантин встановлюється на строк, що не перевищує двох місяців, а у разі несприятливої епідемічної ситуації Кабінет Міністрів України приймає рішення про продовження карантину.
Рішення про встановлення, продовження карантину, а також про його відміну, негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються:
– відомості про інфекційну хворобу, з метою протидії поширенню якої запроваджується карантин;
– територія, на якій запроваджено карантин;
– перелік профілактичних, протиепідемічних та інших заходів;
– перелік суб’єктів, на яких покладається здійснення контролю за виконанням протиепідемічних, профілактичних та інших заходів.
Протиепідемічні заходи можуть включати:
– особливі умови і режим пересування населення та господарської діяльності;
– підстави та порядок обов’язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів);
– особливі умови в’їзду та виїзду з території, на якій запроваджено карантин;
– особливі умови і режим здійснення пасажирських перевезень;
– особливі умови і режим перетину кордону іноземцями та особами без громадянства;
– особливі умови і режим відвідування закладів освіти;
– інші заходи визначені законом.
Лікарі отримуватимуть не менше 20 000 грн
13.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» від 12 січня 2022 р. № 2, якою, зокрема установлено, що розмір нарахованої заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності за повністю виконану місячну (годинну) норму праці установлюється у межах фонду оплати праці на 2022 рік:
– на рівні не менше 20000 гривень лікарям (крім лікарів-інтернів) та професіоналам з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я;
– на рівні не менше 13500 гривень для посад молодших спеціалістів з медичною освітою (фахових молодших бакалаврів), фахівцям з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти, першим (бакалаврський) рівнем вищої медичної освіти і магістрів з медсестринства.
Диференціація заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності здійснюється у межах фонду оплати праці шляхом встановлення доплат та надбавок з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
Також внесено зміни у додаток 3 до Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410.
Постанова застосовується з 1 січня 2022 р.
До 157 млрд грн збільшено бюджет програми медичних гарантій у 2022 р.
13.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році» від 29 грудня 2021 р. № 1440.
Затверджений нею Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 р., що застосовується з 1 січня 2022 р., поширюється на всі заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та фізичних осіб – підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій із НСЗУ, а також на суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, які уклали договір про реімбурсацію із НСЗУ.
Як інформує Міністерство охорони здоров’я, цьогорічний бюджет програми медичних гарантій становить 157,3 мільярда гривень, що на 33,8 мільярди більше, ніж у 2021 році.
Також до програми медичних гарантій було додано 2 нових пакети медичних послуг:
– «Готовність до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема інфекційного характеру», на який передбачено 2,5 млрд грн, для забезпечення стабільності роботи інфекційних відділень та закладів;
– «Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня», який стимулюватиме розвиток стаціонарно-замісних підходів, щоб не тримати пацієнта у лікарні без необхідності.
Обмежено надбавку до оптово-відпускної ціни не лише на хліб, а й інші соціальні продукти
13.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» від 12 січня 2022 р. № 1.
Зміною до п. 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 установлено на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі не більше 10 відсотків оптово-відпускної ціни також і на крупу гречану, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого ґатунку, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого ґатунку), молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці), олію соняшникову, яйця курячі категорії С1, птицю (тушку курячу) та масло вершкове жирністю 72,5 відсотка з урахуванням рекламних, маркетингових, логістичних послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов’язаних з реалізацією кінцевому споживачу.
Вчителі фізкультури проходитимуть атестацію раз на п’ять років
14.01.2022 Міністерство молоді та спорту спільно з Міністерством освіти і науки затвердили Концепцію розвитку щоденного спорту в закладах освіти до 2030 р., реалізація якої передбачає:
– організацію та проведення щоденної рухової активності з поєднанням традиційних та інноваційних підходів;
– забезпечення інклюзивного навчання та соціалізацію осіб з інвалідністю та осіб з особливими освітніми потребами у сфері фізичної культури;
– забезпечення індивідуального вибору рухової активності чи спорту;
– проведення відкритих уроків із залученням провідних спортсменів, тренерів, ветеранів спорту та виявлення талановитих здобувачів освіти для занять у дитячо-юнацьких спортивних школах;
– проходження атестації вчителів фізичної культури та викладачів з фізичного виховання не менше одного разу на п’ять років;
– запровадження реалізації пілотного проекту «Гроші ходять за дитиною» по фінансуванню послуги у закладах позашкільної освіти спортивного профілю тощо.
З Концепцією можна ознайомитись за посиланням.
Новий порядок реєстрації ліків проти COVID-19 для екстреного медичного застосування
14.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для лікування та/або специфічної профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, під зобов’язання для екстреного медичного застосування» від 29 грудня 2021 р. № 1446, якою:
1) затверджено відповідний Порядок державної реєстрації;
2) установлено, що:
– питання відповідальності виробників лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для лікування та/або специфічної профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що постачаються в рамках механізму COVAX, а також вимоги до текстів інструкцій про застосування та маркування первинної та вторинної (за наявності) упаковок таких лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів регулюються домовленостями, підписаними Україною у рамках механізму COVAX. Експертна оцінка співвідношення «користь/ризик» та перевірка реєстраційних матеріалів щодо їх автентичності під час державної реєстрації таких лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів, які плануються до постачання в Україну за механізмом COVAX, а також експертна оцінка в разі продовження строку дії реєстраційного посвідчення та в разі внесення змін до реєстраційних матеріалів проводяться державним підприємством «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» на безоплатній основі;
– реєстрація лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для лікування та/або специфічної профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, під зобов’язання для екстреного медичного застосування, розроблення та/або виробництво яких здійснено в країні, що офіційно визнана Україною як держава-агресор, забороняється;
3) визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2021 р. № 95.
Новий Технічний регламент піротехнічних виробів
14.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів» від 5 січня 2021 р. № 8, якою:
1) затверджено вказаний Технічний регламент;
2) установлено, що надання на ринку піротехнічних виробів, які відповідають вимогам Технічного регламенту піротехнічних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 839, та були введені в обіг до дня набрання чинності цією постановою, не може бути заборонено або обмежено з причини невідповідності таких піротехнічних виробів вимогам затвердженого цією постановою Технічного регламенту;
3) визнано такими, що втратили чинність:
– постанову Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 839 «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів»;
– пункт 18 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 р. № 632.
Ціни на товарних ринках моніторитимуть щодня
14.01.2022 Набрало чинності розпорядження Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо моніторингу та аналізу цін і стану товарних ринків» від 12 січня 2022 р. № 32-р, яким доручено:
1) Державній службі статистики забезпечити щодня проведення моніторингу споживчих цін на товари згідно з додатком та подавати Міністерству економіки до 16 години звітного дня відповідну інформацію;
2) Міністерству аграрної політики та продовольства разом із обласними, Київською міською державними адміністраціями забезпечити щотижня проведення моніторингу закупівельних цін на сільськогосподарську продукцію та цін виробників на товари, зазначені в додатку (у межах компетенції), та подавати Міністерству економіки щосереди до 16 години відповідну інформацію;
3) Міністерству аграрної політики та продовольства, Міністерству енергетики, Міністерству охорони здоров’я разом із громадськими організаціями, які провадять діяльність на ринках товарів, зазначених у додатку (згідно з компетенцією), на запит Міністерства економіки подавати в одноденний строк інформацію про стан відповідного товарного ринку, причини зміни динаміки споживчих цін та пропозиції щодо заходів, спрямованих на стабілізацію цінової ситуації;
4) Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів забезпечити щотижня проведення аналізу задекларованих відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та подавати Міністерству економіки щосереди до 16 години узагальнену інформацію про тенденції зміни роздрібних цін на відповідні товари;
5) Міністерству економіки забезпечити:
– аналіз рівня і динаміки споживчих цін на товари, зазначені в додатку, систематизацію та узагальнення інформації, отриманої від центральних органів виконавчої влади, та подання Кабінетові Міністрів України щоп’ятниці інформаційно-аналітичних матеріалів;
– утворення міжвідомчих робочих груп за товарно-галузевим принципом із залученням представників Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства енергетики, Міністерства охорони здоров’я, Антимонопольного комітету, Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, профільних асоціацій (за згодою).
На засіданнях робочих груп, які мають проводитися в разі потреби, але не рідше ніж один раз на квартал розглядати стан ринків товарів, визначених у додатку, зокрема баланси попиту і пропозиції, та подавати Кабінетові Міністрів України, центральним органам виконавчої влади пропозиції щодо стабілізації ситуації на відповідних товарних ринках.
Посадовців навчатимуть євроатлантичній інтеграції
14.01.2022 Набрало чинності розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Стратегії комунікації з питань євроатлантичної інтеграції України на період до 2025 року» від 12 січня 2022 р. № 41-р, яким, зокрема передбачено:
– посилення міжвідомчої комунікації з питань євроатлантичної інтеграції, а також взаємодії між центральними та місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування;
– навчання та підвищення кваліфікації посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з євроатлантичної інтеграції України та з питань комунікації;
– впровадження уніфікованих підходів до висвітлення євроатлантичної інтеграції України державними органами, заходи для поінформованості ЗМІ;
– проведення національних інформаційних кампаній, публічних заходів, а також комунікаційних активностей на місцевому рівні для громад;
– протидію дезінформації щодо євроатлантичної інтеграції;
– налагодження регулярної та системної комунікації з міжнародною спільнотою щодо стратегічного курсу України на вступ до НАТО та відповідних реформ.
«План заходів фокусується на посиленні комунікації понад 100 державних органів та установ, освітніх та наукових інституцій, органів місцевого самоврядування, залучених до виконання Річних національних програм під егідою Комісії Україна-НАТО», – каже Віце-прем‘єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
Пояснення та інші матеріали слід надавати Дисциплінарній комісії приватних виконавців за день до засідання
14.01.2022 Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін до Положення про Дисциплінарну комісію приватних виконавців» від 31 грудня 2021 р. № 4743/5.
Змінами до Положення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 листопада 2017 р. № 3791/5, передбачено, що у разі необхідності приватним виконавцем, а також іншими особами, запрошеними на засідання Дисциплінарної комісії, можуть бути подані письмові пояснення та інші документи (матеріали) з питань, що стали підставою для внесення подання, для їх розгляду на засіданні Дисциплінарної комісії та долучення до матеріалів дисциплінарної справи. У такому разі письмові пояснення та інші документи (матеріали) повинні бути надані на електронну адресу секретаря Дисциплінарної комісії не пізніше ніж за один день до дня проведення засідання Дисциплінарної комісії.
Нотаріальну діяльність автоматизують
14.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо поетапного запровадження Єдиної державної електронної системи е-нотаріату» від 29 грудня 2021 р. № 1444, якою зазначений експериментальний проект реалізуватиметься до 31 грудня 2023 р. трьома етапами:
– перший – створення оновлених електронних реєстрів (Спадкового реєстру, Єдиного реєстру довіреностей, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів), створення і впровадження електронного робочого місця нотаріуса, Електронного реєстру нотаріальних дій;
– другий – модернізацію Єдиного реєстру нотаріусів, створення та впровадження Електронного нотаріального архіву, модернізацію електронного робочого місця нотаріуса, Електронного реєстру нотаріальних дій;
– третій – створення та впровадження електронного кабінету клієнта, введення в промислову експлуатацію Системи е-нотаріату.
Учасниками експериментального проекту є Мін’юст, державне підприємство, що належить до сфери управління Мін’юсту, функціональний адміністратор, державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси. У його реалізації можуть брати участь органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Система е-нотаріату забезпечить:
– функціонування Електронного реєстру нотаріальних дій, Спадкового реєстру, Єдиного реєстру довіреностей, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, Єдиного реєстру нотаріусів, Електронного нотаріального архіву, електронного робочого місця нотаріуса, електронного кабінету клієнта;
– ведення електронного нотаріального діловодства, формування електронних нотаріальних справ; централізоване зберігання нотаріальних документів в Електронному нотаріальному архіві; підготовку нотаріальних документів на основі типових проектів (зразків) документів, підготовку нотаріальних документів; відправлення запитів та отримання інформації з єдиних та державних реєстрів, кадастрів, інших інформаційних систем, доступ нотаріусів до яких передбачений законодавством, обмін іншою інформацією в електронній формі, необхідною для вчинення нотаріальних дій або виконання функцій, делегованих державою; в установлених законодавством випадках надання відомостей та документів із Системи е-нотаріату; інформаційну взаємодію з підсистемами Системи е-нотаріату та іншими державними електронними інформаційними ресурсами.
До строку педагогічної інтернатури включаються відпустки та лікарняні інтерна
17.01.2022 Міністерство освіти і науки інформує, що наказом від 25 жовтня 2021 р. № 1128, який набрав чинності 6 січня 2022 р., затверджено Положення про педагогічну інтернатуру, яке визначає порядок проходження педагогічної інтернатури педагогічними працівниками закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Педагогічна інтернатура організовується відповідно до наказу керівника закладу освіти, що видається в день призначення інтерна на посаду педагогічного працівника. Строк інтернатури становить один рік, що відраховується від дати видання наказу про організацію проведення педагогічної інтернатури. До її строку включається період тимчасової непрацездатності інтерна та час його перебування у відпустці.
Педагогічна інтернатура провадиться відповідно до програми, що затверджується керівником закладу освіти, яка має передбачати теоретичну та практичну допомогу інтерну.
Заходи педагогічної інтернатури можуть здійснюватися безпосередньо в закладі освіти, а також, за наявності технічних можливостей, дистанційно в режимі відеоконференцій або аудіоконференцій.
У рамках проходження інтернатури інтерн:
– виконує обов’язки згідно з посадовою інструкцією та обов’язки, покладені на нього трудовим договором і правилами внутрішнього розпорядку, визначені установчими документами закладу освіти;
– організовує освітній процес із урахуванням психолого-фізіологічних, вікових особливостей учнів, специфіки навчального предмета (інтегрованого курсу);
– працює над набуттям компетентностей зі спеціальності (предметної спеціальності, спеціалізації), педагогіки, психології, необхідних для забезпечення процесу навчання, виховання і розвитку особистості, у тому числі осіб з особливими освітніми потребами, здійснення моніторингу педагогічної діяльності та аналізу педагогічного досвіду, проведення освітніх вимірювань, застосування освітніх технологій і методів навчання, ефективних способів взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу;
– самостійно обирає форми, види, напрями та суб’єктів надання освітніх послуг з підвищення кваліфікації;
– бере участь у засіданнях професійних спільнот педагогічних працівників, семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах з метою вдосконалення педагогічної майстерності, обговорення багатьох важливих професійних проблем тощо.
За виконання обов’язків педагога-наставника наказом керівника закладу освіти педагогічному працівникові призначається доплата в межах фонду оплати праці закладу освіти відповідно до законодавства.
Науково-методичну підтримку організації заходів педагогічної інтернатури можуть здійснювати заклади вищої та післядипломної педагогічної освіти, наукові, науково-методичні та методичні установи, центри професійного розвитку педагогічних працівників.
Нова структура Держпраці
17.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12 січня 2022 р. № 14, якою ліквідовано обласні територіальні управління та утворено міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що виконують завдання і функції ліквідованих органів, а саме:
– Західне міжрегіональне управління – завдання і функції Управління Держпраці у Волинській області, Управління Держпраці у Закарпатській області, Головного управління Держпраці у Львівській області, Управління Держпраці у Рівненській області;
– Південно-Західне міжрегіональне управління – завдання і функції Управління Держпраці в Івано-Франківській області, Управління Держпраці у Тернопільській області, Управління Держпраці у Чернівецькій області;
– Центрально-Західне міжрегіональне управління – завдання і функції Управління Держпраці у Житомирській області, Управління Держпраці у Хмельницькій області, Управління Держпраці у Вінницькій області;
– Центральне міжрегіональне управління – завдання і функції Управління Держпраці у Чернігівській області, Головного управління Держпраці у Київській області, Управління Держпраці у Черкаській області;
– Північно-Східне міжрегіональне управління – завдання і функції Управління Держпраці у Сумській області, Управління Держпраці у Полтавській області, Головного управління Держпраці у Харківській області;
– Південно-Східне міжрегіональне управління – завдання і функції Управління Держпраці у Кіровоградській області, Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Головного управління Держпраці у Запорізькій області;
– Південне міжрегіональне управління – завдання і функції Головного управління Держпраці в Одеській області, Управління Держпраці у Миколаївській області, Головного управління Держпраці у Херсонській області.
Визначено алгоритм закупівлі газу виробниками соціально значущих продовольчих товарів
17.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та проведення біржових торгів з продажу природного газу власного видобутку для задоволення потреб суб’єктів господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість» від 12 січня 2022 р. № 19.
«Відповідна постанова визначає механізм, за яким продавці на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30.12.2021 р. № 1433 та від 30.12.2021 р. № 1435 зобов’язані щомісячно брати участь у торгах на біржі для сприяння покупцям в купівлі товарного природного газу, в межах 20% власного видобутку на умовах, визначених Порядком», – прокоментував перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.
За його словами, визначений механізм допуску до закупівлі природного газу вимагає від виробника:
1) бути включеним у перелік відповідно до наказу Мінагрополітики від 5 січня 2022 р. № 3, що формується щодо виробників борошна пшеничного, молока пастеризованого, хліба житньо-пшеничного, яєць курячих, птиці (тушка куряча), олії соняшникової;
2) подати заявку на купівлю природного газу власного видобутку до комітету з нагляду за біржовими торгами з продажу природного газу власного видобутку, створеного Міністерством енергетики;
3) отримати результат розгляду заявок Комітетом для здійснення контролю поданої інформації щодо цільового споживання природного газу, а саме споживання виключно для виробництва товарів – борошна пшеничного, молока пастеризованого, хліба житньо-пшеничного, яєць курячих, птиці (тушка куряча) і олії соняшникової), що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення;
4) після отримання допуску від Комітету, вийти на українську енергетичну біржу для відповідної закупівлі природного газу.
Постанова діє до 30 квітня 2022 р.
Скасовано старі вимоги енергозбереження
17.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 12 січня 2022 р. № 17, якою визнано такими, що втратили чинність:
– постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 1998 р. № 1094 «Про державну експертизу з енергозбереження»;
– п. 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2005 р. № 746;
– п. 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1571;
– постанова Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. № 592 «Про внесення змін до Положення про державну експертизу з енергозбереження»;
– постанова Кабінету Міністрів України від 6 березня 2013 р. № 230 «Про затвердження розміру плати за проведення державної експертизи з енергозбереження».
Працівників внутрішнього аудиту владних органів сертифікуватимуть
17.01.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про запровадження сертифікації працівників підрозділів внутрішнього аудиту та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 вересня 2011 р. № 1001» від 12 січня 2022 р. № 12, якою:
1) установлено, що з 1 січня 2023 р. працівники підрозділів внутрішнього аудиту міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інших головних розпорядників коштів державного бюджету та їх територіальних органів, які не мають сертифіката, можуть проходити сертифікацію відповідно до Порядку здійснення внутрішнього аудиту та утворення підрозділів внутрішнього аудиту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 2011 р. № 1001;
2) доручено Національному агентству з питань державної служби разом з Міністерством фінансів під час формування схем посадових окладів державних службовців, що визначаються Кабінетом Міністрів України, починаючи з 1 січня 2023 р. розглядати можливість застосування до посадових окладів працівників підрозділів внутрішнього аудиту, яким видано сертифікат, коефіцієнт підвищення до 1,3.
Доповненням до постанови Кабінету Міністрів України від 28 вересня 2011 р. № 1001 визначено, що для підвищення рівня компетентності працівників підрозділу, їх знань і навичок, необхідних для виконання обов’язків за посадою, здійснюється сертифікація на добровільних засадах.
Сертифікація передбачає складення працівником підрозділу кваліфікаційного іспиту. За результатами успішного складення такого іспиту працівнику підрозділу видається сертифікат.
Результати проходження сертифікації працівником підрозділу можуть враховуватися керівником державної служби під час просування його по службі, встановлення стимулюючих виплат, застосування заохочень. Непроходження сертифікації працівником підрозділу не є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Коментарі
Loading…