in , ,

Декілька європейських країн цього року поборються за українських заробітчан.

Декілька європейських країн цього року поборються за українських заробітчан. Проте лідером серед них цілком може бути навіть не Польща, куди роботодавці готові забирати наших фахівців цілими сім’ями.

Відсутність вимог щодо обов’язкової вакцинації, зарплати мінімум у 2-3 рази вищі за вітчизняні і цілком реальне кар’єрне зростання запустили нову хвилю трудових мігрантів з України.

Зазначимо, що згідно з даними Звіту про міжнародну міграцію (World Migration Report 2022), Україна з показником 5,5-6 млн осіб/рік посідає 8 місце у списку країн, громадяни яких виїжджають на роботу за кордон.

За словами рекрутерів, якщо листопад-грудень були не надто активними за попитом на працевлаштування за кордоном, то вже з 10 січня почався потік дзвінків.

“Телефонують, запитують, що у нас є. Ті, хто нові, часто хочуть у США, Канаду, але зараз туди важко потрапити через візи. Ті ж Штати вже два роки візи просто не видавали”, – зауважив у розмові з UBR. .ua директор кадрового агентства BVS-Робота Віталій Біленец.

Німеччина, на яку у заробітчан покладалися певні надії, також не виправдала очікувань – нових пропозицій звідти немає, а ринок праці жорстко зарегульований, тому місцеві роботодавці офіційно брати українців на роботу не дуже прагнуть. Через це поточного року туди виїде стільки ж працівників, скільки й у минулі роки.

Причому, швидше за все – нелегально, за сірими, липовими документами чи біометрією, і працюватимуть на попередніх місцях, нарікають експерти. Передумов для масових наборів Німеччини поки що немає.

А ось найактуальнішим і новим напрямком у 2022 році рекрутери називають Велику Британію.

“У них діє держпрограма, найчастіше на сільськогосподарську діяльність. У попередньому місяці вони замовляли 30 тис. наших людей. А зараз я чув, що ліміт збільшуватиметься, і наберуть понад 40 тис. людей з України”, – каже Біленець.

Окрім збору врожаю, роботи на приватних фермах та полях, там підключається новий вид діяльності – робота на м’ясокомбінатах, де прогнозований дохід становить 3-3,5 тис. євро на місяць. Проте на такі підприємства роботодавець розглядає кандидатів лише за наявності відповідного досвіду.

Загалом, оскільки Великобританія вийшла з ЄС, звідти виїхала велика кількість європейців – румунів, болгар – у зв’язку з чим утворився запит на українців.

Такий відтік кадрів призвів країну до кризи з паливом – коли вона не потрапляла на заправки, бо не вистачало далекобійників. Відтак попит є і на них. На даний час дохід водіїв за цим напрямком може досягати до 6 тис. євро на місяць.

Найменша оплата праці – в районі 9-10 євро/година – у працівників сільськогосподарської сфери, хоча це майже вдвічі вище за пропозиції з Польщі.

Проте поки що лідируючу позицію в рейтингу країн для трудової міграції українців посідає Польща. Саме туди їдуть близько 60% загальної кількості наших заробітчан.

“Інші воліють у більшості випадків Словаччину, Чехію та Німеччину. Ряд колишніх пострадянських країн, які раніше залучали до 15% трудової міграції з України, вже не користуються у претендентів на попит”, – розповів UBR.ua керівник проектного підбору компанії Ancor Ukraine Олександр Бойко.

Відомо, що європейські країни вносять зміни до законодавства на користь спрощення працевлаштування іноземних громадян, зокрема українців. Так, наприклад, у Чехії на тлі таких змін спостерігається мінімальна інфляція, зокрема й тому, що економіка працює за підтримки українських мігрантів.

За прогнозами експертів, найзатребуванішою категорією персоналу й надалі будуть різнороби: будь-який робочий персонал без вимог до досвіду роботи. Крім того, спостерігається зростання попиту на персонал у сфері логістики та вантажоперевезень (наприклад, водії усіх категорій).

А ось ставка безпосередньо залежатиме від країни – різнороб у Польщі на руки в середньому отримає 900 євро, тоді як у Чехії – 1500 євро на місяць.

Але поспішати тікати з країни не варто.
Водночас кваліфікованим спеціалістам, які мають підтверджені навички у сфері маркетингу, менеджменту та інших затребуваних в Україні спеціальностей, експерти не рекомендують “рубати з плеча” та прагнути на роботу за кордон. Вони і на батьківщині можуть заробляти не менше, працюючи у хорошій компанії у роботодавця, який дбає про свій бренд.

Йому вторить і Біленец, говорячи, що якщо такий запит від роботодавця і надходить, “то там такі вимоги, щоб знайти тут таких людей – це буде один на 100 тис.”.

Так, Польща цього року вирішила брати усілякими бонусами та “плюшками”, і виявилася більш підготовленою до прийому українців порівняно з іншими країнами Європи. По-перше, як стверджують експерти, там зараз є можливість прожити навіть дешевше, ніж в Україні.

По-друге, роботодавець одразу ж надає безкоштовне житло: якщо це робота на складах чи фабриках, то за них розташовуються робочі гуртожитки. Чим не може похвалитися, наприклад, Чехія, де люди часто самі шукають житла, а роботодавець надає лише роботу.

У Великій Британії за житло також доведеться платити, а за комфортністю вони більше схожі на каравани поруч із місцем роботи, хоча з наявністю душу та туалету.

Справжнім трендом щодо Польщі стала можливість для працівника виїхати туди у складі сім’ї.

“У мене нещодавно були на зустрічі роботодавці з Польщі, і вони кажуть, що якщо чоловік їде разом із сім’єю, його вже так не тягне на батьківщину, і він зосереджений тільки на роботі. Для дружини вони теж одразу шукають роботу та допомагають дитину влаштувати в дитсадок чи школу. Розповідали, як вони все це оформлюють, як дбають про все це. Чесно, я так подумав, що наш народ уже сім’ями вивозять”, – зауважує Віталій Біленец.

Таким чином, поляки стимулюють українців і тим, що житимуть вони в європейській країні, дитина – навчатиметься у європейській школі, і через час вони всією сім’єю зможуть отримати офіційні документи, отримати дозвіл на проживання, а потім і громадянство.

До речі, найбільш складним експерти називають перші 3-4 місяці адаптації за кордоном, тоді як за умови, що працівник добре проявить себе, він може розраховувати і на кар’єрне зростання. Наприклад, різноробочого на фабриці можуть поставити старшим зміни або одразу майстром. І тоді вже після “періоду страждань новачка” роботодавець сам усіляко мотивуватиме співробітника, зокрема матеріально.

Наводять приклади і того, як українці з різноробів стають власниками власного бізнесу вже через 2-3 роки за кордоном.

Але найвагомішим аргументом на користь трудової міграції залишаються вищі зарплати, ніж в Україні – вони можуть відрізнятись у 1,5-3 рази.

За даними кадрового порталу grc.ua, середня запропонована зарплата у Польщі на їхньому ресурсі – 78 100 грн. Більше половини роботодавців дотримуються вилки від 44100 до 103500 грн, ще 29% пропозицій припадає на коридор від 103500 до 123300 грн, решта 21% – готові платити від 123300 грн.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Актуальна правова інформація

2021 рік: правові події, проблеми, закони, люди, актуальні наукові видання