in , , ,

Договірне право: система умов, мети, ризиків

Договори є важливою частиною правової матерії. Адже саме договір є першоосновою взаємовідносин між контрагентами, партнерами, сторонами. І попри це, далеко не всі детально ознайомлюються з умовами договору, а деякі для формальності просто використовують шаблонні угоди.

Подібні підходи ведуть до виникнення проблем у найближчому майбутньому, адже з часом виявляються помилки, неточності, неоднозначне тлумачення пунктів, а іноді й досить неприємні та невигідні домовленості, під якими ви вже підписалися. Отже виникають ризики, що іноді призводять до спорів, судових процедур.

Щоб оминути довгу судову тяганину, спершу проведіть аналіз договору, задля мінімізування ризиків у відносинах з контрагентом. Для цього краще співпрацювати з кваліфікованим  спеціалістом, читає й розуміє сутність та наслідки виконання договору.

Про те в будь-якому випадку бажано мати на увазі наступне.

1. Свобода укладення договору спирається часто густо на те, що переважна більшість з них мають свою регламентацію чинним законодавством. А до тих, що не мають законодавчого регулювання, застосовуються принципи аналогії закону, або аналогії права. Тому, при укладенні договору необхідно чітко і відповідно до законодавства формулювати предмет договору, умови його виконання, права та обов’язки сторін тощо. Якщо предмет не ясний – тут очікуйте сюрприз! Кожна зі сторін договору може по-своєму розуміти всі правові відносини. Тому порада: визначаємо читко і однозначно предмет договору, спираючись на понятійний апарат цивільного права і не фантазуємо.

2. Мета будь-якого договору складається з кореспондуючих прав та обов’язків, які своєю чергою створюють баланс та цілісність взаємних зобов’язань. Якщо відсутній баланс зобов’язань – договір може мати ознаки нерівності сторін або одна зі сторін може мати невигідне для себе становище. Тому потрібно обов’язково вичитувати саме, на що спрямовані права та обов’язки обох сторін договору – вони повинні бути спрямовані на вчинення правочину. Наявність факультативних умов повинна привернути вашу увагу.

3. Будь-які права однієї сторони договору кореспондуються з обов’язками іншої сторони договору і навпаки. Тому, якщо в договорі описані права, але не зазначені обов’язки – наявність обов’язку випливає з наявності права. Отже будь-якому праву кореспондує обов’язок і навпаки, навіть якщо такий обов’язок не зазначений в договорі. Пильнуймо і будьмо уважні!

4. Навіть в договорах є матеріальні та процесуальні норми. Процесуальні норми регламентують процедуру реалізації матеріальних прав та обов’язків. Відсутність процесуальних норм може суттєво вплинути на здатність реалізації ваших прав за договором.

5. Договір повинен мати лаконічний зміст та не бути обтяжений формальностями та відповідальністю. Збалансованість договору – підстава для його успішної реалізації. Наявність необґрунтованих формальностей в договорі та відповідальності за невиконання таких формальностей може зіпсувати господарські відносини та завести сторони до тривалих судових процесів. (Хоча іноді трапляються випадки в необхідності таких обтяжень – специфіка виробництва і т.п.).

Наведено основні показники та критерії наявності невигідних умов в договорі. Звичайно, що кожен з видів договорів має свою специфіку, але вище наведені поради діють у всіх випадках аналізу договорів.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Загибель керівної команди МВС України не просто трагічний перебіг обставин. Це перша у нашій країні трагедія такого роду

Загальні роз’яснення АРМА щодо можливостей та повноважень адвокатів