in ,

Падіння Кабулу і передача влади талібам.

Неділя, 15 серпня, стало історичною датою в сучасній історії Афганістану: впав Кабул, президент Ашраф Гані збіг, і почалися переговори про «мирну передачу влади» талібам, а по суті, про умови капітуляції афганського уряду. Захоплення Кабула рухом «Талібан» був стрімким і безкровним. На думку опитаних виданням “Комерсант” експертів, така швидка розв’язка могла стати результатом домовленостей між США, талібами, а також Пакистаном. Скинувши режим президента Гани, який кинули США, таліби стоять перед новою складним завданням: консолідувати розколоту країну і уникнути помилок минулого, щоб домогтися міжнародного визнання і зовнішньої допомоги.

Події в Кабулі, що відбувалися протягом неділі, змінювалися з калейдоскопічною швидкістю. Всупереч очікуванням, ніякого штурму або облоги афганської столиці, включаючи вуличні бої і взяття президентського палацу, так і не відбулося. Ситуація розвивалися за зовсім іншим сценарієм. Головний драматизм останніх годин і хвилин перебування при владі уряду президента Ашрафа Гані був прихований від сторонніх очей і залишився за кадром. Про нього можна було судити лише по коротким повідомленням ЗМІ і записів в соціальних мережах.

При цьому кульмінація і розв’язка наступили лише ввечері. Агентство AP з посиланням на представника талібів повідомило, що бойовики готуються зробити звернення з президентського палацу, в якому заявлять про відродження Ісламського Емірату Афганістану.

У той час як численні джерела заявляли про «відставку» Ашрафа Гані, який покинув президентський палац і відлетів з країни, сам він ніякого заяви про складання з себе президентських повноважень так і не зробив: від його імені це протягом дня робили інші політики, включаючи голови Ради з національного примирення Абдуллу Абдуллу. Так і залишилося незрозумілим, уповноважив його на це сам Ашраф Гані.

Завісу таємниці над тим, що ж відбувалося в коридорах влади в Кабулі в цей час і чому афганська столиця впала без бою, відкриває коротку заяву міністра оборони, генерала Бісмілля-хана Мохаммаді, що складається з двох фраз.

Вони зв’язали нам руки і продали батьківщину. Проклятий Гані і його свита », – написав у Twitter генерал Мохаммаді.

Вийшовши в неділю вранці на околиці Кабула, бойовики зажадали прийняти їх делегатів у президентському палаці, щоб обговорити «мирний транзит влади». До афганської столиці вони підійшли практично безперешкодно, наступаючи з усіх боків, а потім несподівано оголосили, що зупиняють штурм.

«Ми хочемо уникнути жертв серед цивільного населення, але ми не оголошували про припинення вогню, – пояснив прес-секретар руху Забіхула Муджахід.- Ми дамо право безпечного проїзду кожному, хто захоче покинути столицю Кабул, ми закликаємо жінок відправитися в безпечні місця в столиці» .

Всім чоловікам, які служили в афганській армії і спецслужбах і вели бойові дії проти талібів, була обіцяна амністія. «Ісламський Емірат Афганістан відчинив свої двері для тих, хто раніше працював з окупантами і допомагав їм, а також тих, хто і зараз знаходиться на стороні корумпованої кабульській адміністрації. Ми знову закликаємо всіх їх служити народу і країні », – заявив прес-секретар політичного офісу« Талібану »в Катарі Мохаммад Сухейль Шахін.

Як таліби зайняли околиці Кабула і відправили переговірників в президентський палац
Після цього він оголосив вимоги своїх соратників. «Наші сили отримали вказівки залишатися на в’їздах в Кабул, не вступаючи в місто. Ми очікуємо мирної передачі влади, – пояснив він в інтерв’ю BBC.- Під цим ми маємо на увазі, що місто і влада повинні бути передані Ісламському Емірату Афганістан, після чого в майбутньому у нас буде інклюзивна ісламський уряд, в якому будуть представлені всі афганці ».

За даними численних витоків, переговорники талібів прибутку в президентський палац і там їх вільно прийняли. Як стверджує джерело телеканалу CNN, представників руху було вісім чи дев’ять, головний з них, Анас Хаккані – брат заступника голови (а де-факто лідера) «Талібану» Сіраджуддіна Хаккані.

Батько Сіраджуддіна і Анаса – Джалалуддін Хаккані вважався одним з найжорстокіших терористів Афганістану і був засновником угруповання «Мережа Хаккані», яка була найбільш ефективним бойовим крилом талібів.

Незабаром після початку переговорів в президентському палаці з’явилася інформація про те, що ймовірним главою перехідного уряду може стати колишній глава МВС і посол Афганістану в Німеччині Алі Ахмад Джалалі. У свою чергу, екс-президент Хамід Карзай повідомив про те, що в умовах вакууму влади особисто він, а також голова Вищої ради з національного примирення Абдулла Абдулла і лідер Ісламської партії Афганістану Ґульбуддін Хекматіар сформували рада, мета якого – «не допустити хаосу, страждань народу і управляти мирним транзитом влади ».

Правда, замість того щоб озвучити результати переговорів в президентському палаці, їх учасники в результаті вирішили перенести переговорний процес з Кабула в Доху, де знаходиться політичний офіс руху «Талібан» і живуть найбільш впливові учасники переговорів, включаючи Абдул-Гані Барадара, неодноразово бував і в Москві . Те, що делегація афганського уряду на чолі з головою Вищої ради з національного примирення Абдуллою Абдуллою вилетіла в Доху, агентству Reuters підтвердив член делегації Фавзі Куфи.

За чотири дні до падіння Кабула президент Афганістану Ашраф Гані прилітав в Мазарі-Шаріф, говорив про створення антиталібського ополчення і закликав всяку ціну боронити місто.

Гнані президент і влада

Тим часом головною загадкою протягом усього дня стало те, що відбувалося з президентом Гани. За даними телеканалу Al Jazeera, ранок неділі він провів «у саду президентського палацу» разом зі своєю дружиною. Потім адміністрація президента повідомила про його розмові з главами силових відомств і заклику підтримувати порядок в місті, поки таліби зупинили свій наступ. «Це наша відповідальність, і ми зробимо все можливе для цього. Кожен, хто розраховує на хаос, грабежі і мародерства, отримає відсіч », – заявив глава держави, і цей його заклик в результаті став останнім на президентській посаді.

Чим відомий Ашраф Гані
Близько 16:00 численні джерела стали повідомляти про те, що Ашраф Гані покинув країну. Це  підтвердили і посольства в Кабулі. Точної інформації, куди саме відправився Ашраф Гані, не було. Однак афганський чиновник Саджаді Нурістані заявив таджицькому агентству Asia Plus, що він вилетів в Душанбе, щоб потім відправитися в третю, поки невідому країну. За інформацією Asia Plus, пана Гані супроводжують радник з національної безпеки Хамдулла Мухіб і глава адміністрації Фазл Махмуд Фазлі.

У цій ситуації в неділю ввечері рух «Талібан» все ж отримало наказ увійти в центральні райони Кабула – нібито для запобігання заворушенням і грабежів, про які кілька годин тому попереджав президент Гани.
Як змінився Афганістан при Ашраф Гані
Ознаки того, що розв’язка збройної фази протистояння в Афганістані близька, з’явилися ще в суботу ввечері, коли руху «Талібан» вдалося увійти в Мазарі-Шаріф – північну столицю країни, розташовану всього в 60 км від узбецького кордону. Стрільби практично не було, а вже через годину з’явилися фото і відео, зняті на знаменитому мосту Дружби через річку Амудар’я, який пов’язує Афганістан з Узбекистаном (нині він називається Термез-Хайратон).

Цей міст можна бачити на знаменитих знімках 1989 року, коли по ньому з Афганістану йшли останні підрозділи радянських військ. По суті, те ж саме там відбувалося і минулої ночі, але війська були іноземними, а афганськими, і відступали вони не урочисто, з державними прапорами, а спішно, повністю заповнивши проїжджу частину джипами.

Ще 11 серпня в Мазарі-Шаріф прибув президент Гани, щоб обговорити питання про формування антиталібського ополчення для оборони міста. Командирами ополчення повинні були стати лідери етнічних громад на півночі Афганістану – таджик Ата-Мохаммад Нур і узбек, маршал Абдул-Рашид Дустум.

Але вже опівночі того ж дня Ата-Мохаммад Нур в Twitter пояснив причини виїзду з міста. На жаль, незважаючи на наше опір, все урядове і армійське озброєння було передано талібам в результаті організованого і боягузливого змови. Вони організували змову, щоб зловити маршала Дустума і мене теж, але їм це не вдалося », – написав лідер таджицької громади.

Незабаром він зробив ще один твіт про те, що аналогічна доля загрожує і Кабулу, тому що «змова була дуже глибоким». Після того як слідом за Мазарі-Шаріфа сили талібів зайняли останнє велике місто – Джелалабад, доля столиці була вирішена. Самі Ата-Мохаммад Нур і маршал Дустум імовірно встигли виїхати в Узбекистан. Однак багатьом іншим афганцям, які намагалися вночі перейти кордон, пощастило менше. «Основна частина громадян Афганістану, що скупчилися на афганській частини моста, самостійно покинула міст і прилеглу до нього територію. Це стало можливим в результаті вжитих активних політико-дипломатичних заходів, а також проведеної роз’яснювальної роботи », – повідомили в неділю вранці в МЗС Узбекистану.

Переможець отримує все?

«Стрімке падіння афганського уряду, президента і системи влади Афганістану, судячи з усього, стало результатом негласних домовленостей між США з одного боку і талібами і Пакистаном – з іншого. Наявність таких домовленостей пояснює багато дивацтв останніх тижнів і днів: здачу майже без бою талібам спочатку майже 200 сільських повітів, потім 30 афганських міст і, нарешті, Кабула.

На думку експертів, нова стратегія США полягає в тому, щоб завершити перебування в Афганістані, зробивши «смотрящим» над цією державою свого ключового союзника в Південній Азії – Пакистан.
Передбачуване призначення громадянина США генерала Алі Джалалі на пост глави тимчасової перехідної адміністрації в Кабулі може служити ще одним підтвердженням факту американо-пакистано-талібської угоди. Фігура Джалалі позитивно сприймається Ісламабадом, який, судячи з усього, і переконав талібів погодитися на таке призначення.

«Настільки швидке переформатування влади в Афганістані не тільки руйнує інститути колишньої республіканської системи, сформованої в країні за останні два десятиліття по західній моделі, але і обнуляє плани створення коаліційного інклюзивної уряду, роблячи нездійсненною головне завдання, яке офіційно проголошувалася дипломатією останніх місяців. Залишається зрозуміти, що від “афганської угоди” США, талібів і Пакистану може отримати Росія. Нова Кабульська адміністрація тільки створюється, і важко сказати, наскільки вона буде наповнена друзями Кремля і як впливовими вони виявляться в майбутню конфігурацію афганської влади », – резюмує експерт.

Як американські дипломати спішно покидали Кабул
«Раптова відмова адміністрації США у військовій допомозі уряду Гани і рішення не завдавати авіаудари по талібам можуть свідчити про дві речі. Можна міркувати або про існування таємної угоди Вашингтона з талібами і  Пакистану. На думку експерта, на користь першої версії говорить те, що таліби всіляко намагаються уникати дій, які могли б завдати шкоди США. Однак збиток для Вашингтона в будь-якому випадку буде дуже значним. Те, що сталося в Афганістані підриває легітимність США як союзника в очах багатьох держав світу, які так чи інакше тепер будуть шукати відповіді на запитання, чи має сенс працювати з США.

Говорячи про майбутнє Афганістану під управлінням талібів, експерт вказав на те, що в нові структури влади може увійти частина технократів, які працювали при попередньому режимі президента Гани. У той же час, якщо представляють пуштунське більшість таліби не хочуть перетворення Афганістану в моноетнічні держава, то вони не повинні будуть діяти за принципом «переможець отримує все». Їм потрібно буде думати над тим, як не відштовхнути інші етнічні та релігійні групи і погодитися на їх представництво в органах влади.

Таліби увійшли в Кабул, щоб домінувати у владі в майбутньому афганському уряді, але після досягнутої військової перемоги тепер головне завдання – домогтися видимості легітимності і мирного переходу до нового етапу розвитку країни.

За публікаціями ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Між Ізраїлем і Польщею знову розгорівся дипломатичний скандал, пов’язаний з історичною пам’яттю.

Тарифний хід Кабміну, або Економія не від бід бідності, а від практичності українців